
Fotó: Haáz Vince
Roma népzenétől, tapstól és a roma könnyűzene-együttesek koncertjétől hangos a marosvásárhelyi Liget. Első alkalommal tartanak itt Roma Kulturális Napokat. Vasárnap is színes a program, érdemes kilátogatni a helyszínre.
2022. augusztus 21., 09:122022. augusztus 21., 09:12
Marosvásárhelyen több évig szervezték meg a Forró szívek roma táncfesztivált, amelyen kizárólag cigány táncosok léptek a színpadra. A szervező az Aven Amentza Romale együttes volt, amelynek alapítója Venczi János vállalkozó, marosvásárhelyi önkormányzati képviselő. A sok évig sikeres táncfesztivál hagyománya azonban megszakadt. A szervező, az Aven Amentza Romale együttes három tagja egy román tehetségkutató versenyen is részt vett, és csaknem a döntőbe jutott, nagy sikert aratva a táncaikkal.
Fotó: Haáz Vince
Az Aven Amentza Romale együttes szervezte meg ezen a hétvégén Marosvásárhelyen, első alkalommal a Roma Kulturális Napokat. A háromnapos rendezvény célja elsősorban az volt, hogy a helyi roma közösség tagjai bemutatkozzanak, megismertessék kultúrájukat, ételeiket, zenéjüket az érdeklődőkkel. A rendezvényt a marosvásárhelyi városháza is támogatja, Soós Zoltán polgármester pénteken, a megnyitón arról beszélt: „Marosvásárhely életében mindig is fontos volt a multikulturalitás, hogy minden lakójának a saját kultúrájának megfelelően tudjon lehetőséget biztosítani. Hétvégén a zene, a tánc, a jó hangulat megmutatja nekünk a roma kultúra sajátosságait.”
Fotó: Haáz Vince
Szombat délután, amikor kilátogattunk ki a rendezvényre, éppen az Aven Amentza Romale együttes tagjai táncoltak. A közönség kétszer tapsolta vissza őket.
A bálmostól (puliszkába csomagolt túrótól) a kürtős kalácsig, a főtt és sült kukoricáig sok mindent lehetett találni a Ligetben, vásárló is volt szépen, a romák mellett románok és magyarok vonultak ki a rendezvényre, ahol este Gáspár Győző, Andra Adam és a Romantic énekelt.
Fotó: Haáz Vince
Vasárnap 14–17 óra között gyermekfoglalkozások lesznek, majd helyi táncosok lépnek fel, este pedig 19 órától Johny Romano, majd Oláh Gergő, 21 órától pedig a Parno Graszt koncertezik.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
szóljon hozzá!