
Fotó: Balázs Katalin
Véleménynyilvánításhoz kérnek személyes adatokat azok az önkéntesek, akik a Gyergyó Területi és helyi RMDSZ-szervezetek megbízásából a gyergyószéki otthonokba kopogtatnak be. Barti Tihamér, a területi szervezet elnöke az RMDSZ-es polgármesterekkel közösen tartott csütörtökön sajtótájékoztatót.
2017. október 13., 18:352017. október 13., 18:35
Aláírásgyűjtés kezdődik a napokban. Az önkéntesek támogatói ívekkel keresik fel a lakosságot, egyszerre két témában is. Az Európai védelmet jogainknak kezdeményezéshez csatlakoznak a helyi szervezetek is, segítve, hogy minél több aláírás gyűljön össze, illetve a regisztrációs kampányban is részt vállalnak.
Bár mindkét ügyben lehetséges az internetes regisztrálás (a regisztracio.ro, illetve a jogaink.eu honlapon), támogatás, sokaknak erre nincs lehetősége, rajtuk segítenének e kezdeményezéssel. Barti hangsúlyozta, nem jelent gondot az sem, ha valaki nem biztos benne, hogy a korábbi magyarországi választások alkalmával regisztrált-e, érdemes az ívet kitölteni, és az adatfeldolgozókra bízni ennek kiderítését.
Fontos tudni: a magyarországi választásokon való véleménynyilvánítás érdekében csak azon személyek regisztrálhatnak, akiknek magyar állampolgárságuk van. Szükséges, hogy kézügyben legyen a lakcímkártya vagy a honosítási okirat, illetve a magyar útlevél.
Fotó: Balázs Katalin
Mivel a korábbi választásokon a határon túli magyarság szavazatai között rengeteg érvénytelen volt, az RMDSZ tájékoztató információkat, szórólapokat tervez eljuttatni a lakókhoz.
– fogalmazott Barti.
Az Európai védelmet jogainknak kezdeményezés pártolásához személyazonossági igazolványra vagy magyar lakcímkártyára van szükség. Az európai őshonos kisebbségek jogairól van szó, és amennyiben egymillió aláírás gyűl össze az Európai Unió tagállamaiban, megszülethetnének a tagországokra kötelező érvényű kisebbségi minimumok.
Gyergyóban 12 ezer aláírás a cél
Az erdélyi magyar politikai szereplők mindegyike támogatja mindkét kezdeményezést. Az aláírásgyűjtés december közepéig fog tartani. Ez idő alatt, a kitűzött cél szerint Gyergyószéken 12 ezer személy aláírására számítanak – mondta a területi elnök. A bekopogó önkéntesek minden településen helybéliek lesznek, választmányi tagok, önkormányzati képviselők és mások, de a terv szerint még kitűzőt is fognak viselni, hogy a lakos tudja, kit és miért enged be a házába.
„Mindkét esetben érdemes tudni: ez nem egy politikai, hanem egy magyar kisebbségi ügy. Nem azt mondjuk, hogy kire kell szavazni, hanem arra biztatjuk és abban segítjük a lakosokat, hogy nyilvánítsanak véleményt. A jogok tekintetében a szimbólumaink, az anyanyelvünk használata a tét, hogy ezt ne akadályozhassa meg senki” – fogalmazott Erős Levente, aki a támogatói ívek kezelésével és az adatgyűjtéssel megbízott RMDSZ-es tanácsos.
Az Európai Bizottság szerint nincs ok aggodalomra az unió gázellátásának biztonságával kapcsolatban a téli szezon előtt, a gáztározók töltöttsége csaknem 62 százalékos – közölte csütörtökön Eva Hrncirova, a brüsszeli testület illetékes szóvivője.
Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
Péntek és szombat este két zenekar lép fel a kézdivásárhelyi Borudvar színpadán. A koncerthétvége bárki számára ingyenes.
Augusztus hónapban a kerékpárosok, motorkerékpárosok és a rolleresek vannak a rendőrség országos tematikus ellenőrzésének célkeresztjében, mivel az utóbbi időben sokszor voltak balesetek áldozatai vagy éppen okozói.
A NATO megerősítette, hogy a román-ukrán határ közelében észlelt légi tevékenység miatt az éjszaka folyamán riasztott két spanyol F-18-as vadászgép a szövetség parancsnoksága alatt teljesített szolgálatot – jelentette csütörtökön az EFE.
A kormány módosította az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási programról szóló 2004/269-es törvény végrehajtási szabályait, hogy a támogatásra jogosult hátrányos helyzetű családokban nevelkedő tanulók és egyetemisták megvásárolhassák a gépeket.
Szexuális viszony létesítésére akart rávenni egy kiskorú lányt egy tekeújfalusi 21 éves fiatal, a rendőrség hivatalból lépett ez ügyben.
A román légierő egy F-16-os harci repülőgépe megsemmisített csütörtökön egy robbanótöltettel rendelkező tengeri drónt, amely néhány száz méterre megközelítette a Románia exkluzív gazdasági övezetben található Neptun Deep gázmező egyik platformját.
Támogatást biztosítanak az étkezési burgonyát termesztő gazdáknak, miután a kormány elfogadta az erre vonatkozó programot. A kérelmek benyújtására mindössze öt munkanap áll rendelkezésre.
Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter állami és miniszteri díjakat adott át a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumban augusztus 20. alkalmából.
szóljon hozzá!