Hirdetés
Hirdetés

Jogi pályán álmokkal és kisvárosi lehetőségekkel

Andrea bírói pályára készült, ám személyiségéből adódóan ma már inkább közjegyzőként helyezkedne el •  Fotó: Barabás Ákos

Andrea bírói pályára készült, ám személyiségéből adódóan ma már inkább közjegyzőként helyezkedne el

Fotó: Barabás Ákos

Bármilyen bevált, magas presztízsű szakmát tanul is az ember, az elhelyezkedés sosem könnyű. Még azt is ki kell deríteni, milyen tevékenységi területet érdemes választani, majd helyet is kell találni ott. Aki jogi pályára készül, annak igazán elszántnak kell lennie. S bár jogában áll hallgatni, Boțog Andrea joghallgató mégis beszélt velünk a pályaválasztásról és a kisvárosi elhelyezkedési lehetőségekről.

Dávid Anna Júlia

2017. november 01., 14:302017. november 01., 14:30

A fenyédi Boțog Andrea, aki a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Jogtudományi Karán keményen megdolgozott diplomájáért, jelenleg mesterképzést végez, külföldön gyűjt tapasztalatot, és közjegyzőnek készül.

Kezdetben a bírói szakma vonzotta, de alapos személyiségvizsgálat után inkább közjegyzőként helyezkedne el a jövőben – mint kiderült, ez sem olyan egyszerű.

Hirdetés

Szótárral és szorgalommal

Mosolyogva emlékezett vissza, hogy néhány éve jó érettségi eredményeit látva milyen nagy lelkesedéssel iratkozott be a jogi egyetemre, azzal a reménnyel, hogy igazságszeretete, az emberekhez való lelkiismeretes hozzáállása majd sokakat segít eligazodni a jog bonyolult labirintusában. Aztán elkezdődött a tanév. Minden előadás és szeminárium után szorgalmasan tanult, ám

be kellett látnia, hogy bár ismeri a román nyelv nyelvtani szabályait és tud kisebb érvelő fogalmazásokat írni vagy verseket elemezni, ez még közel sem jelenti azt, hogy tud románul.

Így szótárakkal és a román ajkúakhoz képest kétszer annyi munkával nekifogott elsajátítani a szakma alapjait. Andrea elmondása szerint rendkívül szorgalmas: sok diákprogramról lemondva dolgozott a haladásért, délelőtt órái voltak vagy könyvtárban tanult, este a bentlakás tanulójában húzta meg magát.

Igyekezett egyenként venni az akadályokat, és valahányszor nem sikerült valami, addigi eredményeiből merített erőt, és folytatta.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Rájönni, hogy más álmot kell keresni

A négyéves alapképzés után még egy éve volt, amíg államvizsgázhatott, ezalatt egy közjegyzői irodában dolgozott kisegítőként. Rengeteget tanult az irodai munkával – mesélte. Nagyon élvezte, hogy gyakorlatias munkát végezhet. Ám

miközben dédelgette álmát, hogy egyszer bírónő lesz, a személyiségtesztek és a tanulóévek tapasztalatai megváltoztatták.

Rájött, személyiségével nem egyeztethető össze ez a munka, túlzottan empatikus, lelkiismeretes, és mindenkinek a sorstörténete hatással van rá.

Elhivatottság és a kisvárosi lehetőségek

A közjegyzői irodában viszont megtalálta helyét. Bárki lépett be az ajtón egy problémával, arra megoldást kellett találni, Andreát pedig motiválta a segítségnyújtás: „tudod, egyből érzed, hogy segíteni tudsz” – fogalmazott. Ám hiába az elhivatottság, amikor rájössz, hogy egy kisvárosban a lehetőségek is korlátozottak.

Ügyvédként, nagyobb városban, sokkal könnyebb elhelyezkedni, hiszen nagyobb a klienskör is, van lehetőség szakosodni, azaz egy területen belül hasonló eseteket vállalni, ezzel a lehető legnagyobb jártasságot elérve

– mesélte. Természetesen a közjegyzői hivatásnak is megvannak a maga nehézségei, hiszen korlátozott számú iroda működhet egy-egy régióban, ráadásul idén szakvizsgát sem hirdettek, és azt sem lehet még tudni, hogy a következő évben lesz-e, így Andreának várakoznia kell. Közben beiratkozott Kolozsváron a jogi kar mesterképzésére, EU-jogot fog tanulni. Azt, hogy a jövőben miként alakul az élete, még nem tudja, de megpályázott néhány gyakornoki állást, többek közt Brüsszelben, valamint az Európai Parlamentben, és igyekszik minél több tapasztalatot gyűjteni, nyelvtudását is bővítve.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A kollektív munkaszerződésekről írta vizsgamunkáját

Államvizsga-dolgozatában a kollektív munkaszerződésekkel foglalkozott. Már az egyetem első évében rájött, hogy ezen a szakon a négy év lezárásaként végzett kutatás nem a szokásos elméleti és gyakorlati részből áll, hanem egy választott téma sokrétű taglalásából, összefoglalásából.

Amikről kevesebb szó esik és mégis majd’ mindenkit érint, azok a munkaszerződés-kötések voltak, így választotta a kollektív munkaszerződéseket témaként.

Ez egy olyan szerződésforma, amit minden szakszervezethez csatlakozó munkavállalónak meg kell kötnie. Így tud egy képviselő a közösség érdekeiért közbenjárni, kapcsolatot tartani a döntéshozókkal – magyarázta vizsgamunkája témájáról.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 22., szerda

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem kapott pénzt a magyar kormánytól

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán azt nyilatkozta, hogy őszinte és konstruktív beszélgetése volt az április 12-i magyar országgyűlési választásokon győztes Tisza Párt elnökével, Magyar Péterrel.

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem kapott pénzt a magyar kormánytól
Hirdetés
2026. április 22., szerda

Kelemen Hunor lehetőséget lát egy kisebbségi kormány alakítására, a pártfüggetlen törvényhozók támogatásával

A szociáldemokraták nélkül az Ilie Bolojan vezette kabinet vagy kisebbségi kormányként folytatja a munkát, a pártfüggetlen törvényhozók támogatásával, vagy bizalmatlansági indítvány útján megbukik májusban – jelentette ki Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor lehetőséget lát egy kisebbségi kormány alakítására, a pártfüggetlen törvényhozók támogatásával
2026. április 22., szerda

Nagy bumm lesz csütörtökön Csíkkarcfalva közelében

A világháborúkból fennmaradt, Hargita megyében összegyűjtött lőszereket robbantanak fel csütörtökön Csíkkarcfalva közelében, ellenőrzött körülmények között.

Nagy bumm lesz csütörtökön Csíkkarcfalva közelében
2026. április 22., szerda

Kelemen Hunor: az RMDSZ a kormánycsapat tagja marad

Az RMDSZ továbbra is a kormánycsapat tagja marad – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök az Ilie Bolojan miniszterelnökkel folytatott szerdai egyeztetést követően.

Kelemen Hunor: az RMDSZ a kormánycsapat tagja marad
Hirdetés
2026. április 22., szerda

Pártforrások: csütörtök reggel lemondhatnak a PSD miniszterei, még nem tudni kik ülnek a helyükre

A Szociáldemokrata Párt (PSD) miniszterei csütörtökön reggel, a kormányülés előtt lemondanak a tisztségükről.

Pártforrások: csütörtök reggel lemondhatnak a PSD miniszterei, még nem tudni kik ülnek a helyükre
2026. április 22., szerda

A biológusok tudják, de időnként nem árt felhívni rá a többiek figyelmét: óvjuk a környezetet!

Közösségi szerepvállalással ünnepelte a Föld napját a Marosvásárhelyi Állatkert és a Milvus Csoport. A közös eseményre az állatkertbe hívták az érdeklődőket, akik látványetetéseken, faültetésen, fakókeselyükről szóló előadáson is részt vehettek.

A biológusok tudják, de időnként nem árt felhívni rá a többiek figyelmét: óvjuk a környezetet!
2026. április 22., szerda

Engedmény: egyes esetekben mégis fizetni fogják a betegszabadság első napját

A betegszabadság első napját fizetni fogják a krónikus betegeknek, az országos egészségügyi programokban nyilvántartott pácienseknek, a nappali kórházi ellátásban részesülőknek, valamint orvosi és sebészeti sürgősségi esetekben is.

Engedmény: egyes esetekben mégis fizetni fogják a betegszabadság első napját
Hirdetés
2026. április 22., szerda

Megduplázták a kilövési kvótát, a veszélyes medvék ellen azonnal be lehet avatkozni

Elfogadta el a képviselőház az RMDSZ által szorgalmazott törvénytervezetet, amely megduplázza a medvepopuláció kilövési kvótáját, és lehetővé teszi, hogy évente 859 egyedet lőjenek ki megelőzési céllal.

Megduplázták a kilövési kvótát, a veszélyes medvék ellen azonnal be lehet avatkozni
2026. április 22., szerda

Újabb ötszáz dolgozóját bocsátja el egy szebb időket látott erdélyi iparvállalat

Ötszáz dolgozóját bocsátja el egy Beszterce-Naszód megyei iparvállalat, a RAAL Rt. Ez már a második leépítésük idén.

Újabb ötszáz dolgozóját bocsátja el egy szebb időket látott erdélyi iparvállalat
2026. április 22., szerda

Kormánya két újabb miniszterét nevezte meg Magyar Péter

Magyar Péter Lőrincz Viktóriát, Kaposvár és térsége megválasztott országgyűlési képviselőjét kérte fel a megalakuló Tisza-kormány terület- és vidékfejlesztési miniszterének, a Miniszterelnökség vezetésével pedig Ruff Bálint politikai elemzőt bízta meg.

Kormánya két újabb miniszterét nevezte meg Magyar Péter
Hirdetés