
Csak a lakosság tájékoztatása után kezdődik el a jódtabletták kiosztása, de azt még nem tudni, hogy erre pontosan hogyan és mikor kerül sor
Fotó: Antibiotice gyógyszergyár
Nem kezdődött még el a stratégiai jódtablettakészlet kiosztása az országban, a megyei népegészségügyi igazgatóságok még tájékoztatást sem kaptak a kiosztás megkezdéséről. A negyven évnél idősebbek nem kapnak majd a nemrég legyártott készletből, de ennek orvosi javallat az oka, nem pedig gyártási hiány.
2022. április 06., 09:082022. április 06., 09:08
2022. április 06., 11:192022. április 06., 11:19
Noha az egészségügyi szaktárca erre a hétre tervezte az elmúlt hónapban legyártott 30 millió jódtabletta kiosztásának a megkezdését országszerte, ez egyelőre nem történt meg. A jódtablettakészletek a megyei népegészségügyi igazgatóságok raktáraiban vannak, de amint azt Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, az egészségügyi szakhatóság még nem kapott tájékoztatást a minisztériumtól a kiosztás kezdetére vonatkozóan. Szerinte azonban a kiosztás nem sürgős – az Ukrajnában zajló háborús konfliktusról szóló hírek alapján sem –, sőt
Mivel azonban a minisztériumban arról határoztak, hogy kiosztják a jogosultaknak a jódtablettákkat, Tar Gyöngyi fontosnak tartotta elmagyarázni, miért nem szabad indokolatlanul bevenni azokat: egyrészt azért, mert
– ezért csak szakhatósági utasításra, indokolt esetben ajánlott bevenni. A másik ok az, hogy
A jódtabletták beszedése csak egy esetleges nukleáris baleset bekövetkeztekor szükséges, ugyanis a nem sugárzó jód telíti a pajzsmirigyeket, így a radioaktív jód nem tud felhalmozódni a szervezetben.
A jogosultsági feltételek szerint jódtablettát csak a lakosság 40 évesnél nem idősebb korcsoportjába tartozók kapnak majd. Ennek az anyagcserével kapcsolatos magyarázata van, a fiatal szervezet anyagcseréje ugyanis gyorsabb, így a radioaktív jód beépülése is gyorsan megtörténne a fiatalabbak szervezetében – „esetükben gyorsabb a hormontermelés és a jódfelvétel a pajzsmirigyben”.
A jódtablettákat csak egy tájékoztató kampányt követően osztják ki a lakosságnak – jelentette be egy Bákó megyei sajtótájékoztatón Alexandru Rafila egészségügyi miniszter. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy a háziorvosok továbbra sem akarnak részt venni ebben a folyamatban. „A tájékoztató kampány részletein dolgoztunk. Nem fogunk belekezdeni semmiféle kiosztásba, amíg meg nem győződünk arról, hogy mindenki tudja, miről van szó, mert ezeknek a tablettáknak az indokolatlan bevétele problémákat okozhat” – fogalmazott az egészségügyi miniszter.

Tiltakoznak a háziorvosok a minisztérium azon bejelentése ellen, miszerint a jódtabletták kiosztása is az ő feladatuk lenne. Az érintettek inkább az orvoslásra szeretnének összpontosítani, hiszen egyre több a virózis, a bárányhimlős eset.
Azzal kapcsolatban, hogy a háziorvosok nem kívánnak részt venni a jódtabletták tárolásában és kiosztásában azt mondta, úgy gondolja, sok háziorvos elgondolkodik majd, és segít megérteni a listáján szereplő pácienseknek a gyógyszerkiosztás célját. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy jelenleg nem áll fenn a veszélye annak, hogy ezekre a tablettákra szükség lesz.
Szerdán startol a kálium-jodid tabletták alkalmazásával és tárolásával kapcsolatos lakossági tájékoztató kampány – írta az Agerpres hírügynökség az egészségügyi miniszter keddi bejelentésére hivatkozva. A miniszter közlése szerint a kampányt a médián keresztül bonyolítják el, az első tájékoztató anyagok már elkészültek, és könnyen érthetők. Ezekben elmagyarázzák, hogy miért van szükség a kálium-jodid tablettákra, illetve felhívják a figyelmet, hogy a lakosságnak csak elővigyázatosságból osztják szét a gyógyszert, jelenleg nincs sugárzásveszély, a jódtablettákat szigorúan csak hatósági javaslatra, a megfelelő pillanatban szabad bevenni.
Hogy melyik az a pillanat, azt majd a hatóságok jelentik be – hangsúlyozta Rafila, hozzátéve, hogy
A tájékoztató kampánnyal a hatóságok meg akarják előzni, hogy az emberek kaotikusan, maguk próbálják beszerezni „törvényes vagy kevésbé törvényes úton” a kálium-jodidot, veszélyeztetve egészségüket azáltal, hogy esetleg nem megfelelő vagy akár káros termékekhez jutnak hozzá – magyarázta a miniszter.
– mutatott rá Rafila, hozzátéve, hogy az esetleges ellenjavallatokat a háziorvos közli a körzetéhez tartozó személyekkel. Ismételten figyelmeztetett:
A tájékoztató kampány végéig a kormány megoldást fog találni arra, hogy mind a háziorvosok, mind a gyógyszertárak részt vegyenek a tabletták szétosztásában, amelyeket jelenleg az egészségügyi igazgatóságok raktáraiban tárolnak – mondta még el Rafila.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki fokozott légköri instabilitás miatt a meteorológusok pénteken.
Életének 83. évében elhunyt Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész – tudatta felesége pénteken az MTI-vel.
Villámcsapás ért egy tanárt a Bucsecs-hegységben, miközben egy 14 gyermekből álló csoporttal túrázott. A pedagógust eszméletlen állapotban találták meg a hegyimentők, majd hordágyon szállították le a hegyről.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás érvényes pénteken szinte az ország egész területén.
A hegyi- és búvármentőknek a nyár mindig intenzív időszak: ilyenkor többször kerül sor arra az emberileg, szakmailag, lelkileg nehéz feladatra, hogy élettelen testet emeljenek ki a vízből.
A termelők és a feldolgozók is nehéz időszakot élnek meg a tejiparban, az ágazatot sújtó válság okai összetettek, és általános megoldás sincs a helyzetre. Hargita megyében több ezerrel csökkent a tehénállomány – a hegyvidéken súlyosabbak a problémák.
Személyautó és kisbusz ütközött csütörtök este a Maros megyei Mezőcekeden. Az ütközés következtében mindkét jármű lesodródott az úttestről.
szóljon hozzá!