Hirdetés
Hirdetés

Jó tudni, hogy a játék sem mindig játék

Képünk illusztráció •  Fotó: Kozán István

Képünk illusztráció

Fotó: Kozán István

A Kovászna Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal a 2022 karácsonya előtti időszakban különös figyelmet szentelt a játékok, játékszerek árusításának ellenőrzésére. A We Radio kérdéseire válaszolva közölték, az említett időszakban a szabálysértések, törvénysértések okán kiszabott pénzbírságok összege elérte a 22 ezer lejt.

Kocsis Károly

2023. január 28., 12:022023. január 28., 12:02

A felügyelők ugyanakkor elrendelték 1389 lej értékű termék visszavonását. Az érintett üzletek, játékforgalmazók sepsiszentgyörgyiek és kézdivásárhelyiek. Az ellenőrzések során jegyzőkönyvbe került leggyakoribb rendellenességek: használati utasítás nélküli termékek, a gyermekek, illetve a vásárlók egészségére, testi épségére veszélyt jelentő játékok, játékszerek; ide sorolandó az is, amikor a termékek a megengedettnél nagyobb mennyiségű vegyi anyagokat tartalmaznak.

A fogyasztóvédelmi felügyelők olyan eseteket is észleltek, amikor nem volt román nyelvű feliratozás és ismertető bizonyos termékek göngyöleganyagán és árucímkéjén.

A háromszéki tematikus áruvizsgálatok részét képezték a Központi Fejlesztési Régióra kiterjedő decemberi összehangolt fogyasztóvédelmi ellenőrzés-sorozatnak. A Kovászna, Hargita, Maros, Brassó, Szeben és Fehér megyében ellenőrzött játékok, játékszerek értéke elérte a 194 ezer lejt, a kereskedelmi forgalmazástól eltiltott – tehát végleg visszavont – termékek értéke meghaladta a 77 ezer lejt.

A legnagyobb bírság 50 ezer lej volt

Tavaly Kovászna megye területén a fogyasztóvédelmi hatóság 1148 ellenőrzést tartott, az év során 230 ezer lej értékű különféle áru (nyilván nem csak játék) kereskedelmi forgalmazását tiltották le.

A legnagyobb összegű pénzbírság 50 ezer lejt tett ki, az érintett cég olyan textilárut forgalmazott, amelyekről a laboratóriumi szakvizsgálatokon kiderült, hogy összetételük és minőségi mutatóik nem egyeznek a termékismertetőn olvasható szöveg tartalmával.

Az elmúlt esztendőben a felügyelők által észlelt három leggyakoribb kereskedelmi, kereskedői szabálysértés: lejárt szavatosságú élelmiszerek a polcokon és az előírásoktól eltérő áruraktározás, valamint élelmiszerek hiányzó vagy hiányos azonosítója, termékismertetője.

Hirdetés

Ha már ennyire érzékenyek a kétnyelvű feliratozásra, a Kovászna Megyei Fogyasztóvédelmi Hivataltól e-mailben kérdeztük meg, hogy honlapjukon miért csak román nyelvű tartalom elérhető – egy olyan megyében, ahol a lakosság több mint 70 százaléka magyar anyanyelvű. Vajon ezáltal nem sérülnek-e a magyar anyanyelvű fogyasztók jogai?

Az intézmény válasza szerint a honlapjukon azért csak román nyelvű tartalom érhető el, mert „a Kovászna Megyei Fogyasztóvédelmi Hivatal nem rendelkezik honlappal, csak az országos hatóság.” Számunkra ez inkább kibúvónak tűnik, mert az országos hatóság honlapjának van külön Kovászna megyei aloldala is. Ugyanakkor vannak olyan országos hatóságok, mint például az Országos Szociális Kifizetési és Felügyelőségi Ügynökség, amely honlapjának Kovásznai megyei aloldala nem fagy le a három (román, magyar és angol) nyelvtől sem.

Elítélt felügyelő bírságol?

A fogyasztóvédelem honlapjának tanúsága szerint a korábbi hírhedt főfelügyelő, Mircea Diacon még mindig a hatóság kötelékébe tartozik, méghozzá főfelügyelő-helyettesi minőségben. Ez azért fura, mert a Brassói Táblabíróság már két héttel ezelőtt helyben hagyta a Sepsiszentgyörgyi Bíróság rá vonatkozó, közel négy évvel a vádirat megnyitása után meghozott alapfokú ítéletét. Bár a KRESZ szerint ittas gépkocsivezetésért egytől öt évig terjedő szabadságvesztés járna, Diaconnak alig 5000 lejes pénzbüntetést és valamennyi perköltséget kell kifizetnie, azt is két év alatt, de a jogerős ítéletet követően elvileg nem tölthetne be állami tisztséget. A Vrancea megyei rendőrből avanzsált, korábban minden „székely ízbe”, illetve az autójukra SIC-matricát ragasztó taxisokba belekötő, s miatta kemény büntetéseket osztogató, gyerektábor-szervezőket zaklató, bárban a magyar zenét leállíttató (és emiatt kemény orrba vágást elszenvedő) akkori főfelügyelő 2018 augusztusában, a rétyi faluünnepen annyira berúgott a számára kínált italból, hogy utána a parkolóban egymás után háromszor hajtott neki ugyanannak az autónak, amelyben egy édesanya vigyázott alvó gyerekére. A helyi rendőrök által odahívott közlekedésrendészetiek meg is szondáztatták, a műszer 1,2 mg/l-t mutatott.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 28., kedd

Bennégett egy garzonlakásban egy férfi Nagyszebenben

Meghalt egy férfi kedden egy nagyszebeni tömbházlakásban kiütött tűzben. A 65 éves férfi elszenesedett holttestét a tűzoltók találták meg.

Bennégett egy garzonlakásban egy férfi Nagyszebenben
Hirdetés
2026. április 28., kedd

Magyarországon már nyertek a Temuval szemben, megannyi vásárlónak térítenek vissza pénzt

Legalább 882 millió forintot (2,4 millió eurót) fizet vissza a magyar vásárlóknak és 437 millió forint (1,2 millió euró) bírságot fizet be a költségvetésbe a Temu online piactér európai üzemeltetője a Gazdasági Versenyhivatal eljárásának következtében.

Magyarországon már nyertek a Temuval szemben, megannyi vásárlónak térítenek vissza pénzt
2026. április 28., kedd

Piknik helyett vacogás: szokatlanul hideg lesz az idei majális

A hőmérséklet szerdától országszerte csökkenni fog, csütörtökön és pénteken pedig az évszakhoz képest szokatlanul hideg idő várható, a hőmérsékleti értékek 8–12 fokkal alacsonyabbak lesznek a többéves átlagnál.

Piknik helyett vacogás: szokatlanul hideg lesz az idei majális
2026. április 28., kedd

Elfogadták Hargita Megye Tanácsának költségvetését

Kompromisszumos költségvetést fogadott el Hargita Megye Tanácsa keddi, áprilisi ülésén. Bevételi oldalon 828 millió lejjel, kiadási oldalon 907 millió lejjel számolnak. A két összeg közötti különbség egyensúlyba hozása még számos tényezőtől függ.

Elfogadták Hargita Megye Tanácsának költségvetését
Hirdetés
2026. április 28., kedd

251 aláírással benyújtották a bizalmatlansági indítványt a Bolojan-kormány ellen

A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Béke – Románia az első frakciói kedden benyújtották a parlamentben a bizalmatlansági indítványt.

251 aláírással benyújtották a bizalmatlansági indítványt a Bolojan-kormány ellen
2026. április 28., kedd

Tánczos Barna szerint megbukhat a kormány

A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) közös bizalmatlansági indítványát nagy valószínűséggel megszavazza majd a parlament, és a kormány megbukik – jelentette ki Tánczos Barna kormányfőhelyettes.

Tánczos Barna szerint megbukhat a kormány
2026. április 28., kedd

Tarr Zoltán lesz a kultúráért felelős, Tanács Zoltán pedig a technológiai miniszter a Tisza-kormányban

Tarr Zoltánt, a Tisza Párt alelnökét és európai parlamenti delegációvezetőjét a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.

Tarr Zoltán lesz a kultúráért felelős, Tanács Zoltán pedig a technológiai miniszter a Tisza-kormányban
Hirdetés
2026. április 28., kedd

Tánczos Barna: Romániában nincs gázolajhiány

Romániában nincs gázolajhiány, a helyenként jelentkező ellátási zavarokért az üzemanyag-forgalmazók a felelősek, mivel nekik kell biztosítaniuk a megfelelő logisztikát és az időben történő szállítást.

Tánczos Barna: Romániában nincs gázolajhiány
2026. április 28., kedd

Százával büntettek a vasúti átjáróknál

A rendőrség egyetlen nap alatt közel 400 szabálysértést állapított meg a vasúti átjáróknál – idézi a Román Rendőrség közleményét az Agerpres.

Százával büntettek a vasúti átjáróknál
2026. április 28., kedd

Új ifjúsági lakásokat építenének a Csereháton

Egy csereháti terület megvásárlását kezdeményezte soros ülésén a székelyudvarhelyi önkormányzat, ahol ifjúsági lakásokat építenének a közeljövőben. Emellett az Eötvös József Szakközépiskola felújításával kapcsolatban is történt némi előrelépés.

Új ifjúsági lakásokat építenének a Csereháton
Hirdetés