Hirdetés
Hirdetés

Jó hírre rögtön jön a rossz – nem lesz sima ügy a bölcsődeépítés

Bővülhet a város egy bölcsődével? •  Fotó: Pinti Attila

Bővülhet a város egy bölcsődével?

Fotó: Pinti Attila

Mégis van lehetőség arra, hogy területet vásároljanak Gyergyószentmiklóson a bölcsődeépítéshez – hangzott el a jó hír, aztán később kiderült, lehet, hogy idén mégsem lesz belőle semmi. A helyi képviselő-testület csütörtöki ülésén ismét téma volt a Monturist is.

Gergely Imre

2022. november 24., 21:392022. november 24., 21:39

Az ülés elején, napirend előtt Erős Levente kért szót, hogy megossza: több képviselőtársával megkeresték az örmény egyházközséget, és jó hírt közölhet: van lehetőség arra, hogy a bölcsőde építésére kiválasztott területet megvásárolhassa a város. Korábban ugyanis már tárgyaltak erről, ám akkor nem született megegyezés. Most

megszületett a döntés az egyháztanács részéről, létrejöhet az adásvétel, lesz hol megépüljön a kormányprogram révén a bölcsőde.

Várják még a gyulafehérvári püspökség jóváhagyását (amire szintén van nyitottság), és még az idei évben, akár már a városnapokig is megtörténhet a területvásár.

Később aztán kiderült, komoly akadály gördült a vásár útjába.

Költségvetés-módosítás lett volna az egyik következő napirendi pont, ahol kiderült, a telekvásárra szánt összeget más célra fordítaná a polgármesteri hivatal. Azaz

hiába a megegyezés, nincs pénz a vásárra.

Hosszú ideig latolgatták a lehetőségeket, hogy ha most másra költik a pénzt, van-e reális esély és törvényes mód arra, hogy még ebben az évben el tudjanak különíteni erre a célra ennyi pénzt a költségvetésben. Erre végül nem érkezett megnyugtató válasz az illetékes szakirodák részéről. Ha pedig idén nem lesz telekvásár, erre már csak a következő költségvetés elfogadása után lesz újra lehetőség, azaz leghamarabb áprilisban. Így

fennáll a veszélye annak, hogy kifutnak a határidőből, lezárul a bölcsődeépítési kormányprogram, és Gyergyószentmiklós ebből is kimarad.

Ennek kapcsán Benedek Csaba „megköszönte” a polgármesternek és mindenkinek, aki ehhez hozzájárult, hogy elvették, átcsoportosították azt az összeget, amely a kórház patológiai osztályának fejlesztési terveire volt előirányozva, és azt is, hogy minden ígéret ellenére szűrőprogramokra sem kapott finanszírozást a kórház. Hogy mégis lehet szűrőprogram, a Gyergyói Hoki Klub támogatásának köszönhető.

Erős Levente felsorolt jónéhány olyan projektet, amelyek az RMDSZ-frakció javaslatára kerültek be az idénre tervezett beruházások közé, de amelyekből nem lett semmi. Ilyen volt például a térfigyelőkamera-rendszer bővítése, a piac fejlesztési terve, a gázhálózat kiépítésének terve és más szaktanulmányok, amelyek nem készültek el. A képviselő-testület végül nem fogadta el a költségvetés-módosítást. A testület döntései nem hajtódnak végre, sőt arra halad az irány, hogy miként lehetetlenüljenek el – hangzott el.

Fejlemények Monturist-ügyben

A tanácsosok visszavonták azt a határozatot, amelyben ők kezdeményezték, hogy a Monturist Kft.-től visszavegyék a város kezelésébe az összes, jelenleg a cég által adminisztrált gyilkostói területet.

Elhangzott, hogy a prefektúra több pontban is kifogást emelt a határozat ellen, ezeket módosításokkal egyszerűen rendezni lehetne, de nem teszik, mert

a Monturist ügyeit vizsgáló speciális bizottság olyan új ismeretek birtokába jutott, amelyek alapján teljesen más irányt fog venni a helyzet rendezése.

Egyelőre azonban nem részletezték, hogy mi lesz az új irány.

Hirdetés

Erős Levente képviselő kifejtette, nem szándékoznak megszűntetni a Monturist céget, mert a folyamatban lévő törvényszéki eljárásnak nem akarnak akadályozói lenni, és azt sem szeretnék, hogy ezzel megromoljon a társtulajdonos Budapest 5. kerületével a testvérvárosi viszony. Arra kérte a polgármestert, hogy kezdeményezzen megbeszélést az 5. kerületi önkormányzattal, hogy  szülessen egy megállapodás arról, hogy milyen értékben kell majd kompenzációt fizetni akkor, amikor a cég törzstőkéjét képező területeket kivonják a cégből.

Erős ugyanakkor arról is tájékoztatta a testületet, tudomásukra jutott, hogy

Csergő Tibor polgármester és Török Csaba adminisztrátor aláírásával egy szerződésmódosítás történt, amivel 16 ezer négyzetméternyi területet kivontak a cég törzstőkéjéből. Ezzel a város tulajdonrésze jelentősen csökkent.  

Elhangzott az is, úgy tudják, hogy a polgármester visszatartott leveleket, amelyeket a prefektúra a helyi tanácsnak küldött, és volt olyan, amit meg is válaszolt a nevükben, anélkül, hogy a levelet a képviselőknek eljuttatta volna.   

Csergő Tibor polgármester reagálásában azt mondta, a 16 ezer négyzetméteres terület kivételéről nem ő hozott döntést, hiszen még 2008-ban szavazott így az akkori képviselőtestület. Ő most csak végrehajtotta az akkori határozatot.

Az ülésen elhangzott, a képviselő-testület mint a cég résztulajdonosa nem ismeri ennek a végrehajtásnak a körülményeit, nem tudnak arról, hogy a cég közgyűlése (amelynek egyik tagja a városi tanács) határozott volna erről.

Új arányok az ivóvíz és szennyvíz kiszámlázásánál

Az ülésen döntés született arról, hogy

januártól a csatornadíjat az elfogyasztott ivóvíz mennyiségének 100 százaléka után számítják ki (eddig ez 80 százalék volt).

Mentesülhetnek ez alól azok, akik állatok tartásához, öntözéshez használják az ivóvizet, de ehhez a háztartási vízóra mellett külön mérőeszközt kell felszereljenek, hogy ez igazolható legyen.  

Döntöttek arról is, hogy Dombóvárral és az örményországi Aleverdi várossal testvérvárosi, illetve partnerségi kapcsolatot kötnek, ezeket a városnapi dísztanácsülésen szentesítik.

Tizenöt millió lejnyi hitel felvételét kezdeményezik, hogy fedezni tudják a folyamatban lévő nagyberuházások önrészeit.

Zárt ülésen döntöttek arról, hogy kik kapják idén a díszpolgári, illetve pro urbe díjakat.

Kérdésekre, interpellációkra most sem volt lehetőség: Csergő Tibor polgármester immár szokásos módon elhagyta az ülést, mielőtt erre sor kerülhetett volna.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 04., csütörtök

Belügyi cáfolat a totális közúti megfigyelésről

Cáfolta csütörtökön a belügyminisztérium a közúti forgalomra és a nyilvános helyekre kiterjedő megfigyelőrendszer működésbe hozásáról szóló információkat.

Belügyi cáfolat a totális közúti megfigyelésről
Hirdetés
2025. december 04., csütörtök

Amikor az élet duplán adja vissza: pont egy rendőrautóval ütközött ittasan

Őrizetbe vettek egy harmincéves sofőrt, aki ittasan vezetett, amikor összeütközött egy küldetésben lévő rendőrautóval Târgu Neamț városában csütörtökön.

Amikor az élet duplán adja vissza: pont egy rendőrautóval ütközött ittasan
2025. december 04., csütörtök

Látványosan csökkent tavalyhoz képest az óránkénti munkaerőköltség a tanügyben

A múlt év azonos időszakához viszonyítva 2025 harmadik negyedévében az óránkénti munkaerőköltségek a legtöbb ágazatban emelkedtek. Csökkenést csak a tanügyben (4,39 százalék) és a közigazgatásban (1,23 százalék) jegyeztek.

Látványosan csökkent tavalyhoz képest az óránkénti munkaerőköltség a tanügyben
Hirdetés
2025. december 04., csütörtök

Rossz hír Mikulásra: hatszáznál több dolgozót bocsátanak el

Hatszáznál több romániai dolgozóját bocsátja el a német autóipari vállalat, az Aumovio – írja az MTI a Profit.ro után.

Rossz hír Mikulásra: hatszáznál több dolgozót bocsátanak el
2025. december 04., csütörtök

Újra bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a Bolojan-kormány ellen

Az Ilie Bolojan vezette „progresszív kormány” képtelen kezelni az ország pénzügyeit, az egészségügyet, az oktatást, a szociális védelmet, az igazságszolgáltatást és a közigazgatást, ezért a kabinetnek le kell mondania – áll az indítványban.

Újra bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a Bolojan-kormány ellen
2025. december 04., csütörtök

Disznóvágások, megnövekedett fogyasztás – az ünnepi időszakban az élelmiszer-biztonsági kockázatok is nőnek

Az ünnepi időszakra készülve minden élelmiszergyártót leellenőriz a szakhatóság, az utakon a rendőrséggel próbálják kiszűrni az illegális álltaszállítmányokat, és a disznóvágások miatt hétvégére is kiterjesztik a hús bevizsgáltatásának lehetőségét.

Disznóvágások, megnövekedett fogyasztás – az ünnepi időszakban az élelmiszer-biztonsági kockázatok is nőnek
Hirdetés
2025. december 03., szerda

Látványosan robbant szét a 250 tonnás szikla Palotailva határában

Körülbelül 250 tonnás sziklát robbantottak fel szerda délelőtt a Maros völgyében, ugyanis az veszélyt jelentett a 15-ös országúton áthaladókra.

Látványosan robbant szét a 250 tonnás szikla Palotailva határában
2025. december 03., szerda

Lázár János Sepsiszentgyörgyön: a cél, hogy a vesztes magyarság száz év után a sikeresek táborát gyarapítsa

Világpolitikai kitekintésben kiszámíthatatlan a jövő – jelentette ki Lázár János magyar építési és közlekedési miniszter szerdán Sepsiszentgyörgyön. A Lázárinfó a szokásos formában zajlott: a miniszter vállalta, hogy válaszol minden neki feltett kérdésre.

Lázár János Sepsiszentgyörgyön: a cél, hogy a vesztes magyarság száz év után a sikeresek táborát gyarapítsa
2025. december 03., szerda

Hétszáz adventi koszorú készült a Gyermekek Palotájában

Majdnem húsz éve kezdték el, azóta közösségteremtő hagyománnyá nőtte ki magát. A sepsiszentgyörgyi Gyermekek Palotájában hétszáz koszorút készítettek adventre.

Hétszáz adventi koszorú készült a Gyermekek Palotájában
Hirdetés