
Biciklisekkel telik meg a hétvégén Marosvásárhely főtere. Archív
Fotó: Haáz Vince
A kerékpárosoké lesz a hétvége Marosvásárhelyen, ahol két napon át zajlik a Bikeathon.ms elnevezésű jótékonysági kerékpáros esemény, vasárnap pedig megtartják a Critical Mass biciklis felvonulást is. Gál Sándor szervező szerint a biciklizés egyre népszerűbb Marosvásárhelyen – igaz, leginkább hétvégén –, de továbbra is veszélyes: rengeteg kerékpárost ér baleset éppen a bicikliutak hiánya miatt. Leginkább erre szeretnék felhívni a figyelmet a felemelt kerékpárokkal.
2022. május 10., 14:172022. május 10., 14:17
Évek óta egyszerre zajlik a kerékpáros jótékonysági verseny és a Critical Mass elnevezésű felvonulás. A szervező Marosszéki Közösségi Alapítvány ügyvezető igazgatója, Gál Sándor szerint azonban az utóbbi években átkerült a hangsúly a felvonulásról a kiegészítő programokra, amelyek több korosztályt, több célt szolgálnak.
A Tekerj egy jó célért! kifejezés nem ismeretlen Marosvásárhelyen, 2018 óta szervez e név alatt adománygyűjtő rendezvényt a Marosszéki Közösségi Alapítvány. Azóta minden évben a résztvevők a városban bicikliznek, különböző ellenőrzőpontokat keresnek fel – részvételükkel közösségi projekteket támogatnak, amelyek számos területet érintenek.
„Tizenhét különböző projektért lehet tekerni ebben a kiadásban. Háromféleképpen lehet támogatni a különböző projekteteket: egyrészt a résztvevők részvételi díjának fele a támogatott projektre megy, másrészt lehet adományozni a különböző célokra – egyelőre a weboldalon, de nemsokára remélhetőleg az applikáción keresztül is. Harmadrészt pedig cégek is szponzorálhatnak projekteket” – mondta a Székelyhonnak Gál Sándor. Rámutatott,
A Piros Orr Egyesület például idén először vesz részt a rendezvényen, és olyan táborra gyűjt, amelyet a Marosvásárhelyen és környékén élő, halmozottan sérült gyermeke(ke)t nevelő családok számára szerveznek meg. Az egyesület részéről Csatlos Tünde elmondta, érintettként tudja, hogy
„Mi egy pár napos kikapcsolódást szeretnénk nyújtani ezeknek a családoknak, ami azt jelenti, hogy pszichopedagógusok és önkéntesek is foglalkoznak majd a sérült gyerekkel, hogy a szülők válláról valamilyen szinten levegyék a terhet. De a sérült gyerek testvéreire is gondolunk, nekik is lesznek tevékenységek. Nemcsak a sérült gyerekekre, hanem az őket nevelő családokra is gondolunk” – mondta Csatlos Tünde.
A hétvégi kiadásra három különböző eseményt is szervez a Marosszéki Közösségi Alapítvány különböző helyszínekkel, ellenőrző pontokkal, részvételi és nehézségi szintekkel. A Bikeathon.ms City május 14–15. között Marosvásárhelyen zajlik, a résztvevőknek 15–20 ellenőrzőpontot kell felkeresniük hat óra alatt.
A Bikeathon.ms Wildra pedig a Somostetőn és a környékén lévő erdőben kerül sor ugyancsak szombat-vasárnap, ezen a résztvevőknek 10–15 ellenőrző pontot kell felkeresniük, és erre szintén hat óra áll rendelkezésükre.
A Bikeathon.ms Junior a gyerekekhez szól, őket a főtérre várják vasárnap délelőtt, a lezárt városközpontban kapnak feladatokat a bicikliző gyerekek, miközben a közlekedési szabályokról tanulnak.
15 órakor magasba emelik a résztvevők a kerékpárjaikat, majd meghatározott útvonalon vonulnak fel a városban, és 16 órára érnek vissza a főtérre. „Egyre több biciklis van, főként hétvégén, múlt vasárnap is úgy éreztem, hogy az egész város egy kritikus tömeg. Viszont elég sok a biciklis baleset, mert nincsenek bicikliutak, és veszélyes így tekerni. Erre szeretnénk felhívni a figyelmet a felemelt kerékpárokkal” – jelentette ki Gál Sándor.
Kemény fagyra, ónos esőre és hófúvásra vonatkozó figyelmeztetést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Vasárnaptól Székelyföldön is rendkívül hideg időre van kilátás.
Életének 79. évében elhunyt Fenyő Miklós eMeRTon-díjas magyar előadóművész, dalszerző, szövegíró, rock and roll énekes, zenekarvezető, billentyűs.
71 éves korában elhunyt pénteken Catherine O’Hara a Reszkessetek betörők, Beetlejuice, Wyayy Earp, Schitt$ Creek és a The Last of Us színésznője. Halálának oka egyelőre még nem ismert.
A csenei gyerekgyilkosságban érintett 13 éves fiú szüleitől megvonták a szülői jogokat, és a kiskorút a Temes megyei Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (DGASPC) képviselői elvitték a családjától.
Méltánytalan a valóban betegszabadságra szorulókkal szemben, hogy ennek első napját nem fizetik, de szükség van az intézkedésre, mert a hatóságok „elvesztették az ellenőrzést” a fiktív betegszabadságok felett – véli az egészségügyi miniszter.
Óriási medveszobrot állítanak Tusnádfürdőn, Szőke Gábor Miklós szobrászművész 3,5 méter magas alkotását jövő héten avatják fel – tájékoztatta az MTI-t pénteken Varga Attila, a szoborállítást kezdeményező tusnádfürdői Szent Kristóf Panzió tulajdonosa.
Az embereket érzékenyen érintő adóemelésről is beszélt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere a helyi önkormányzati képviselők januári ülésén. Mint mondta, a kormány döntését kellett végrehajtaniuk, az emberek feszültsége mégis rájuk irányul.
Vaddisznótámadásban sérült meg súlyosan és vesztett sok vért egy ember az Argeș megyei Nucșoara község nehezen megközelíthető területén. Megmentésére a hegyimentőket is riasztották.
Egy lehetséges regionális válság súlyosságától függően 50 banitól 4,5 lejig terjedő összeggel nőhet az üzemanyag ára Romániában, és a gázolaj esetében lesz nagyobb a drágulás mértéke – véli az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
szóljon hozzá!