
Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Egyre több, tiltott szert használó gépkocsivezetőről számol be a Maros megyei rendőrség. A nyálvizsgálat általában marihuána-fogyasztást mutat ki.
2022. szeptember 07., 20:002022. szeptember 07., 20:00
Szinte nem telik el úgy hétvége, hogy a Maros megyei rendőrség ne számolna be arról, hogy tiltott szert használó gépkocsivezetőt azonosítottak. Leggyakrabban a szászrégeni rendőrök, hétvégi razziájuk során szűrnek ki ilyen fiatalokat, de Marosvásárhelyen is több sofőrt azonosítottak már a rutinellenőrzések során. A legtöbb eseteben a vadkender hatóanyagát, az úgynevezett THC-t mutatja ki a nyálból végzett drogteszt.
A Maros Megyei Rendőrség sajtószóvivője, Emanuela Farcas a Székelyhonnak elmondta, a vonatkozó jogszabály 336-as cikkelye értelmében ha alkohol vagy más szer befolyásoltsága alatt levő személy gépkocsit vezet, akkor visszatartják a gépkocsivezetői engedélyét, pénzbírsággal sújtják,
Ha a drogszonda kimutatja a szer használatát, a rendőrök laboratóriumba kísérik a gépkocsivezetőt és elindítják a bűnügyi eljárást ellene. A drogszondákat 2019-2020-ban kapta a rendőrség, és a járványidőszak alatt ritkábban használták, ezért tulajdonképpen csak idén tudták teljesen bevetni azokat – ezért nőtt meg jelentősen az elmúlt hónapokban a drogfogyasztással azonosítottak száma. A rendőrök általában akkor használják a drogszondát, ha felmerül annak a gyanúja, hogy a sofőr tiltott szert használt. A legutóbbi, augusztus közepi egész hétvégére kiterjedő ellenőrzéssorozat során például 200 alkalommal használták az alkoholszondát, míg a drogokat kimutató teszteket csak 10 alkalommal.
A laboratóriumban a gépkocsivezetőnek vizeletmintát kell beszolgáltatnia, amelyet vizsgálatoknak vetnek alá. Az Adevărul országos napilap szerint az országban csak négy helyen tudnak bíróságon is elfogadott toxikológiai vizsgálatot végezni. Ez azt jelenti, hogy
A lap által megszólított szakértők szerint a jogszabályon emiatt módosítani kellene, mert egy kalap alá veszi a drogot fogyasztó és annak a befolyásoltsága alatt vezető személyt.
Fejér Szilárd kutató a Székelyhonnak elmondta, vannak olyan drogok, amelyek hosszú ideig, akár hetekig is kimutathatók a vizeletből. Ezt az is befolyásolja, hogy az illető milyen mennyiségben használta az adott szert. Fejér Szilárd sepsiszentgyörgyi munkahelyén egyelőre nem áll rendelkezésükre megfelelő gép, hogy pontos, a droghasználatot kimutató vizsgálatokat végezzenek. „A jó tanács az, hogy ne fogyasszanak tiltott szereket” – mondta a kutató.
Kétszáz, elszigeteltebb helyeken pedig akár ötven méter alá is csökkent a látótávolság a köd miatt a Csíki-medencében – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Ittas volt és gépjárművezetői engedéllyel sem rendelkezett az 51 éves férfi, akit csütörtökön rövid üldözés után tartóztattak fel a hatóságok Körvélyfáján – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság. A férfi azóta előzetes letartóztatásba került.
A kolbászkészítésre is igaz, hogy ahány ház, annyi szokás – kinek sósabban, kinek paprikásabban ízlik jobban a termék.
A Szeben megyei törvényszék szombaton elrendelte az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársának harminc napos előzetes letartóztatását.
A Déli-Kárpátokat átszelő Nagyszeben-Pitești autópálya egyik legnehezebb szakaszán, a Vâlcea megyei Robești alagútpárnál látványos ütemben halad a hegy átfúrása.
Több tucatnyian vonultak utcára szombaton Gyergyószentmiklóson egy héttel a csíkszeredai és székelyudvarhelyi adóemelés elleni megmozdulások után. A demonstráción a polgármester is felszólalt. Fotókon mutatjuk.
Behúzták a farsangot szombat délben Kézdivásárhelyen. Az alakoskodás lakodalmi mentként indult, medveébresztésbe csapott át, végül temetésbe torkollott a céhes város főterén.
A szilágycsehi református templom tornyának kedd esti összeomlása előtt négy napon át egyre súlyosbodó szerkezeti károsodások jelezték az épület gyorsuló állagromlását – tájékoztatott szombaton a kulturális minisztérium.
Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak a kormány adóemelési intézkedései ellen tiltakozva szombaton.
Az indokolatlan segélyhívások száma az elmúlt években csökkent, de továbbra is magas – tájékoztatott szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat.
szóljon hozzá!