
Igazolták a gyógyhatást. A kitermelési engedélyre vár a hivatal.
Fotó: Barabás Ákos
Turisztikai és gyógyászati célokat szolgáló, gazdaságilag is fenntartható fürdőkomplexumot szeretne létrehozni a Szejkefürdőn Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala. A kötelező geológiai kutatások során a gázok és a borvizek gyógyhatását már sikerült igazolni. Jelenleg a kitermelésükhöz szükséges engedélyekre várnak.
2019. szeptember 01., 10:302019. szeptember 01., 10:30
Az elmúlt két évben több jelentős előrelépés is történt egy a Szejkefürdőn tervezett gyógyfürdőkomplexum létrehozása érdekében – fejtette ki portálunknak Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának a sajtószóvivője. Mint mondta, több kötelező fúrást is végeztek a helyszínen a szakemberek, valamint vízmintákat is vettek.
– fogalmazott a szóvivő. E munkákkal párhuzamosan ugyanakkor sikerült kiépíteni a víz- és szennyvízhálózatot a Szejkefürdőn, valamint a kötelező területrendezési terv elfogadása is megtörténik hamarosan.
Az Orbán Balázs sírhelye, illetve a székelykapuk körüli övezet rendeltetése nem fog változni az új területrendezési terv szerint – szögezte le Zörgő Noémi. A Legendárium által épített Mini-Erdély Park és az Orbán Balázs emlékház is itt kap helyet. A borvízmúzeum körül területrendezés, parkoló kialakítása és az épület felújítása szintén szerepel a tervekben.
Emellett egy, a turisták fogadására alkalmas felületet alakítanának ki. A Szejkefürdőn lévő infrastruktúrát teljesen átalakítanák, ami épületek lebontásával ugyanakkor új utak építésével fog járni.
A tervezett beruházás fejlődést hozhat
Fotó: Barabás Ákos
Összesen három szejkefürdői borvízforrást elemeztek ki a szakemberek az elmúlt időszakban. A főút mentén található forrásról kiderült, hogy kis hozamúnak számít, ásványtani összetétele szempontjából stabilnak mondható, mikrobiológiai szempontból azonban változó a minősége. A balneológiai elemzés kimutatta, hogy ivókúraként alkalmazható, hidrokarbonát tartalma miatt étvágyjavító hatása van, gyomorbántalmakat is lehet kezelni vele, valamint kalcium- és vasbevitelt biztosít.
A Borvízmúzeum udvarán található Sarolta forrás nagyon kis hozamú, vizének ásványtani összetétele sem stabil. „A legnagyobb probléma, hogy a forrás vize fertőzött, többszöri tisztítási és fertőtlenítési munkálatok után sem jött helyre, minden egyes próba meghaladt az ivóvíznek, valamint a fürdővíznek előírt határértékeket a csiraszám és a coli bacilusok tekintetében” – közli a sajtószóvivő. Éppen ezért nem is vizsgáltatták meg a gyógyhatásait. Az Attila forrás – amely a kádfürdőket is táplálta – kis hozamú, de a másik két kúttal összehasonlítva ennek van a legbővebb folyása. Vizének ásványtani összetétele stabil, akárcsak mikrobiológiai szempontból. A balneológiai vizsgálat azt mutatta, hogy külsőleg alkalmazható meleg fürdő formájában mozgásszervi, neurológiai stb. betegségek kezelésére, ivókúraként gyomor- és bélbántalmakban, székrekedésben, idült epe- és májbetegségekben stb. szenvedőknek javallott.
Fotó: Barabás Ákos
Noha az elmúlt évtizedekben történt már fúrás a szejkefürdői mofettagázok kielemzése céljából, ez nem felelt meg a mai követelményeknek, így újból el kellett végezni. Az elmúlt négy évben történt munkálatok során 160 méter mélyre fúrtak le az ezzel megbízott szakemberek. Munkájuk során 50 köbméter/napos hozamú sós víz tört a felszínre, 30 köbméter/napos hozamú mofetta gáz kíséretében.
Elkészült a geológiai kutatás zárójelentése, aminek ellenőrzése és elfogadása folyamatban van az Országos Ásványvagyon Ügynökségnél – magyarázta Zörgő Noémi. Ennek alapján javasolt az Attila forrás, valamint a feltárt sós vizű forrás gyógyásványvízzé való minősítése és felhasználása, valamint a mofetta gáz értékesítése. Ha a zárójelentés elfogadása megtörtént, akkor kitermelési jogért kell folyamodjon a városháza a bányatörvény alapján. „Az ásványvíz bázis védelme érdekében, minél hamarabb ki kell jelölni a hidrogeológiai és egészségügyi védőövezeteket a helyszínen” – jelentette ki a szóvivő.
Fotó: Barabás Ákos
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
1 hozzászólás