
Jövőben kezdődhet el a víz- és csatornahálózatok fejlesztése
Fotó: Barabás Ákos
Észrevételek és kiegészítések között bukdácsol több mint két éve a Harvíz Rt. Hargita megyei víz- csatornahálózat építési és bővítési nagyberuházásának megvalósíthatósági tanulmánya, amelyet még nem sikerült elfogadtatni a finanszírozóval. Várhatóan jövőben kezdődhet a munka, amelynek befejezési határidejét így ki kell tolni.
2021. augusztus 28., 13:022021. augusztus 28., 13:02
A Hargita megye víz- és szennyvízhálózatának további fejlesztését célzó, európai uniós támogatású nagyberuházás megvalósíthatósági tanulmánya már 2019-ben elkészült, azóta tart a módosítások, kiegészítések sorozata. Ezt a projekt kezelésével megbízott a konzulens cég végzi,
Mint Lányi Kinga, a regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat szóvivője kérdésünkre elmondta, a megvalósíthatósági tanulmány 3. kiadását és az észrevételek jegyzékét idén küldték el ellenőrzésre, ezt követte a negyedik észrevételjegyzék megérkezése, amelyen jelenleg is dolgozik a konzulens cég.
Az elkövetkező időszakról szólva hozzátette, szeptembertől elindíthatják a közbeszerzési eljárást a menedzsment- és munkálatok műszaki ellenőrzésének szolgáltatási szerződései érdekében, és a környezetvédelmi engedély kibocsátása után a kivitelezési szerződésekhez szükséges licit kiírását is elindítják azzal a a feltétellel, hogy a munkálatokat csak a finanszírozási szerződés aláírása után lehet elkezdeni. „Reményeink szerint folyó év végéig alá tudjuk írni a finanszírozási szerződést” – vetítette előre.
Erre legkorábban 2022 tavaszán lesz mód, de ez függ a közbeszerzési eljárások időtartamától is. Korábban 2023 végét jelölték meg, mint a beruházás lezárásának határidejét, de az már most látszik, hogy erre nincs lehetőség.
Lányi Kinga szerint az országban egy megye sem tudja befejezni az elkezdett munkálatokat, így egészen biztos a határidő meghosszabbítása. Ennek a feltételrendszere jelen pillanatban még nem ismert – tudtuk meg.
A már említett módosítások, kiegészítések nyomán az eredeti elképzelések néhol módosultak. Az egyik példa erre a Csíkszeredához tartozó Csiba esete, ahol a víz- és szennyvízhálózat kiépítését tartalmazta a projekt, de mint kiderült, a szennyvízrendszer létrehozása azért nem támogatható az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) által, mert Csiba több mint két kilométerre fekszik a várostól. Korodi Attila csíkszeredai polgármester szerint a vízhálózat esetében ez nem számított, ugyanakkor a városon kívüli Szécseny helyzetét nem befolyásolta a feltétel, mert közelebb van. Így
– tudtuk meg.
Ezek mellett Székelyudvarhelyen a víz- és szennyvízhálózat, illetve a szennyvíztisztító állomás kapacitásbővítése, felújítása történik,
Hálózatbővítés, illetve -építés várható Csíkcsicsóban, Máréfalván, Fenyéden, Oroszhegyen, Parajdon, Csíkszentdomokoson, Csíkszenttamáson, valamint Csíkszentlélek, Szépvíz, Kászon, Csíkszentgyörgy, Csíkszentmihály, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Zetelaka településein, illetve Szentegyházán, a szükséges vízkezelő állomások, szivattyúházak, víztartályok létrehozásával, felszerelésével, illetve felújításával együtt.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!