
Alámosott, megerősítésre szoruló partszakasz Gyimesközéplokon. Beavatkozásra van szükség
Fotó: Veres Nándor
Hatmillió lej értékű finanszírozást biztosít a környezetvédelmi tárca a Tatros folyó gyimesbükki szakaszán szükséges árvízvédelmi, szabályozási munkálatok céljaira. A folyó Gyimesközéplokon is lakóházakat, hidakat veszélyeztet, de az ottani partvédelem biztosítása érdekében még terveket kell készíteni.
2021. március 21., 19:162021. március 21., 19:16
A Gyimesekben eredő gyors vizű Tatros folyó, amelyet hegyi patakok táplálnak, nagy esőzések után tud igazán veszélyessé válni. Áradása számos alkalommal okozott már pusztítást háztáji gazdaságokban, utakat, hidakat rongált meg vagy tett tönkre, területeket öntött el.
A Gyimesbükk község területén történő áradásokat megelőzendő partvédelmi munkálatok elvégzésére már korábban műszaki terveket készíttetett a Bákói Vízügyi Igazgatóság, a Környezetvédelmi Minisztérium részéről pedig a szükséges pénzösszeget, 6 millió lejt is megkapják – ezt nemrég egy helyszíni találkozón tudatta Tánczos Barna tárcavezető.
– mondta kérdésünkre Olteán Péter polgármester. Hozzátette, 1,5 kilométeres szakaszon támfalak építésével erősítik meg a partot, a munkálatokat idén el is végzik. Mivel további árvízvédelmi beavatkozásokra is van szükség, arra számítanak, hogy a munkálatok jövőben folytatódnak.
Gyimesközéplokon a Tatros, illetve a Hidegség patakok mentén a több éve elkezdett partvédelmi munkálatok abbamaradtak, viszont nagy szükség lenne ezek folytatására, mert a gyors folyású vizek rendszeresen okoznak áradásokat, és alámossák a partszakaszokat, lakóházakat, gazdasági épületeket, hidakat is veszélyeztetve.
A község polgármestere, Gergely Károly is ígéretet kapott arra, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium biztosítja az árvízvédelmi beavatkozásokhoz szükséges összegeket, ők viszont hátrányban vannak, mert a munkálatok tervei hiányoznak. Ezért most előtanulmányokat, majd műszaki terveket kell készíteni ahhoz, hogy igényelhessék a finanszírozást.
Néhány napja a területileg illetékes Bákói Vízügyi Igazgatóság képviselőivel végigjárták a Tatros folyó és a Hidegség patak kritikus szakaszait, felmérve, hogy milyen beavatkozásokra lenne szükség – számolt be a polgármester, aki szerint
több támfalat is kellene építeni, a kritikus szakaszok hossza összesen elérheti az 5 kilométert is.
Megnövekedett autós forgalomra hívják fel a figyelmet a rendőrök az 1-es országúton, különösen a hegyvidéki területek felé.
Pósfai Gábort, a Tisza Párt operatív vezetőjét a rendvédelmet és sportot felügyelő és irányító Belügyminisztérium vezetésére, Melléthei-Barna Mártont, a Tisza Párt jogi vezetőjét pedig az Igazságügyi Minisztérium irányítására kérte fel Magyar Péter.
Földimogyorót vont vissza a forgalomból a Metro Cash & Carry áruházlánc, mivel a termékeknél az aflatoxin szintje meghaladta a megengedett határértéket. A vásárlóknak azt tanácsolják, hogy ne fogyasszák el, hanem vigyék vissza.
A különnyugdíjban részesülő közalkalmazottaknak 85 százalékkal csökken a különnyugdíjuk nem járulékalapú része, ha továbbra is dolgozni akarnak – jelentette be a csütörtöki sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
A Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke, Flavius Jakubowicz szerint a lej euróval szembeni történelmi mélypontra gyengülését elsősorban a meglévő gazdasági egyensúlyzavarokat felerősítő belpolitikai kockázatok magyarázzák.
A legfelsőbb bíróság visszautalta a főügyészséghez az 1990. júniusi bányászjárás ügyének vádiratát.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
1 hozzászólás