Javuló infrastruktúra: könnyebb lesz a közlekedés Udvarhelyszéken

Homoródalmás és Homoródkeményfalva irányába is könnyebb lesz a közlekedés •  Fotó: Pál Árpád

Homoródalmás és Homoródkeményfalva irányába is könnyebb lesz a közlekedés

Fotó: Pál Árpád

Az alaptól építtetné újjá a megyei önkormányzat a Homoródszentmárton–Homoródkeményfalva, Homoródszentmárton–Homoródalmás, valamint a Kobátfalva és Firtosmartonos közötti utat. A projektek megvalósítására közel 40 millió lejes támogatásért pályáztak sikeresen, a kivitelezést három év alatt kell befejezniük. Adminisztratív előkészítő munkát már csak az út menti földek tulajdonjogának tisztása jelent, de már ezen is dolgoznak az érintett községek polgármesteri hivatalaiban.

Fülöp-Székely Botond

2017. július 26., 11:532017. július 26., 11:53

2017. július 26., 12:002017. július 26., 12:00

A Homoródszentmárton és Homoródkeményfalva közti útszakasz újjáépítésére 10,45, a Homoródszentmárton és Homoródalmás közöttire 9,62, a Kobátfalvát Firtosmartonossal összekötő út esetében pedig 18,2 millió lejre pályázott sikeresen Hargita Megye Tanácsa az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL) – derül ki a fejlesztési tárca honlapján közzétett adatokból.

Idézet
Hargita megye fejlesztésének alapfeltétele, hogy biztosítva legyen a térségek közti átjárhatóság, ennek érdekében pedig fontos minden törvényes lehetőséget megragadni

– fogalmazott az Udvarhelyi Híradónak a tervezett beruházásokkal kapcsolatban Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke. Úgy véli, ezekre a munkálatokra elengedhetetlenül szükség van, hiszen hozzájárulnak a munkahelyteremtésekhez, közvetett módon pedig a fiatalok itthon maradásához.

A tisztségviselő rámutatott,

az egyes szakaszok esetében nemcsak egyszerű aszfaltozásról van szó, hanem az alapozástól építik ujjá az utakat, egészen a biztonsági jelzések felfestéséig, kihelyezéséig.

„Több pénzért is pályázhattunk volna a fejlesztési minisztériumnál az utak feljavítása érdekében, de sajnos nem voltak kész dokumentációink. Éppen ezért idén több mint húsz útszakasz felújítási tervének elkészítését foglaltuk bele a költségvetésünkbe. Ha ezek meglesznek és parlamenti képviselőink is a mostanihoz hasonlóan közbenjárnak, akkor Hargita megye nagyon jól fog teljesíteni a következő PNDL-s pályázati kiírásokkor” – fogalmazott Borboly.

Jóllehet Borboly Csaba már év elején figyelmeztette a lakosokat, hogy tisztázzák az említett utak mentén fekvő földjeik tulajdonviszonyát, ez több esetben elmaradt, így

gondok lehetnek a munkálat kivitelezésével.

Olyan esetekről van szó, amikor a megyei úthoz tartozó területrészt – padka, sánc – is használ a gazda. A munka akadályozásának elkerülése érdekében erre megoldást kell találniuk a közösségeknek. Egyébként a vonatkozó törvények értelmében 12 méter széles földsáv tartozik a megyei utakhoz.

A faluban is aszfaltoznak majd Homoródszentmártonban. Ha elkészül az új út, megszűnik a por •  Fotó: Pál Árpád Galéria

A faluban is aszfaltoznak majd Homoródszentmártonban. Ha elkészül az új út, megszűnik a por

Fotó: Pál Árpád

Az utak újjáépítését három éven belül kell megvalósítani, ám Borboly úgy véli, Hargita megyében ennél kevesebb idő is elég lesz a kivitelezésre, hiszen ők már előkészítették a munka megkezdéséhez szükséges dokumentációt, ami lényegesen lecsökkenti a kezdéshez szükséges időintervallumot.

Idézet
Szenzációs, hogy aszfalt lesz Szentmárton és a Keményfalva között

– jelentette ki Jakab Attila, Homoródszentmárton község polgármestere. Rámutatott, a Homoródalmás felé vezető út menti területek esetében vannak problémák a tulajdonjogokkal, ám ezek napokon belül megoldódnak. Megkeresésünkkor is ezen dolgozott a településvezető a topográfusokkal. Szerinte elképzelhető, hogy lesz egy-két gazda, akinek a megvalósítás érdekében le kell mondania néhány négyzetméter föld megműveléséről, ám az út rendbetétele hosszú távon mindenkinek csak jót hoz. Egyrészt

megszűnik a por az érintett települések főutcáin,

másrészt az autók futóműve is ritkábban romlik majd el, és a közlekedés is könnyebb lesz. A polgármesteri hivatal idén még tervez kátyúzást az említett szakaszokon, ám abban reménykednek, hogy mielőbb elkezdődik a megyei projekt kivitelezése, így többet nem lesz szükség kövezésre. Jakab csak abban lát némi kellemetlenséget, hogy a porták bejáratának leaszfaltozása miatt egyes helyeken nehézkessé válhat az udvarokra való behajtás. Ennek megoldását nem tartalmazzák a tervek.

Idézet
Egyik régi álmunk az, hogy aszfalt kerüljön a Leányerdőn átvezető útra, hiszen így 11 kilométert lehetne rövidíteni Udvarhely irányába

– hangsúlyozta a tervezett beruházás hasznáról Tikosi László, Homoródalmás polgármestere, aki már több kérést is benyújtott a megyei tanácshoz a projekt megvalósítása érdekében. Szerinte az út rendbetételével időt és pénzt is spórolhatnak a lakosok, hiszen a későbbiekben nem kell Homoródszentpál irányába kerülniük az Udvarhelyre utazóknak, akik féltik járművüket. A polgármester kijelentette, náluk nem lesznek problémák az úthoz tartozó részekre benyúló földek miatt, hiszen a területek felparcellázásakor szigorúan be fogják tartani az út széllességére vonatkozó előírásokat.

Pozitívan értékelte Péter Zoltán siménfalvi polgármester is, hogy újjáépíthetik az utat Kobátfalva és Firtosmartonos között, ugyanakkor abban reménykedik, hogy már idén elkezdődik a kivitelezés.

Mint mondta, ezáltal elsősorban a tarcsafalviak, a csehétfalviak és a tordátfalviak számára lesz könnyebb a közlekedés, hiszen ők most a felújítandó kövezett szakaszon kénytelenek utazni Udvarhely irányába. Ezenkívül a firtosmartonosiak és a kismedesériek is gyorsabban eljuthatnak majd a városba.

Idézet
Az utak rendbetétele a legfontosabb, utána pedig a vízszolgáltatás megoldása következik

– fogalmazott. Hozzátette, a polgármesteri hivatal is nyújtott be pályázatot a fejlesztési minisztériumhoz, annak köszönhetően a Rugonfalva, Kis- és Nagykede közti utakat is megjavíthatják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán

Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán
2025. május 09., péntek

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését

Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

2025. május 08., csütörtök

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan

Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan
2025. május 08., csütörtök

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni
2025. május 08., csütörtök

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak

Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak
2025. május 08., csütörtök

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken

Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken
2025. május 08., csütörtök

Nem nézheted tétlenül!

A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.

Nem nézheted tétlenül!
Nem nézheted tétlenül!
2025. május 08., csütörtök

Nem nézheted tétlenül!

2025. május 08., csütörtök

2 kg kokainnal és 20 kg kannabisszal buktak le – őrizetbe vették őket

Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.

2 kg kokainnal és 20 kg kannabisszal buktak le – őrizetbe vették őket