
Homoródalmás és Homoródkeményfalva irányába is könnyebb lesz a közlekedés
Fotó: Pál Árpád
Az alaptól építtetné újjá a megyei önkormányzat a Homoródszentmárton–Homoródkeményfalva, Homoródszentmárton–Homoródalmás, valamint a Kobátfalva és Firtosmartonos közötti utat. A projektek megvalósítására közel 40 millió lejes támogatásért pályáztak sikeresen, a kivitelezést három év alatt kell befejezniük. Adminisztratív előkészítő munkát már csak az út menti földek tulajdonjogának tisztása jelent, de már ezen is dolgoznak az érintett községek polgármesteri hivatalaiban.
2017. július 26., 11:532017. július 26., 11:53
2017. július 26., 12:002017. július 26., 12:00
A Homoródszentmárton és Homoródkeményfalva közti útszakasz újjáépítésére 10,45, a Homoródszentmárton és Homoródalmás közöttire 9,62, a Kobátfalvát Firtosmartonossal összekötő út esetében pedig 18,2 millió lejre pályázott sikeresen Hargita Megye Tanácsa az Országos Vidékfejlesztési Programban (PNDL) – derül ki a fejlesztési tárca honlapján közzétett adatokból.
– fogalmazott az Udvarhelyi Híradónak a tervezett beruházásokkal kapcsolatban Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke. Úgy véli, ezekre a munkálatokra elengedhetetlenül szükség van, hiszen hozzájárulnak a munkahelyteremtésekhez, közvetett módon pedig a fiatalok itthon maradásához.
A tisztségviselő rámutatott,
„Több pénzért is pályázhattunk volna a fejlesztési minisztériumnál az utak feljavítása érdekében, de sajnos nem voltak kész dokumentációink. Éppen ezért idén több mint húsz útszakasz felújítási tervének elkészítését foglaltuk bele a költségvetésünkbe. Ha ezek meglesznek és parlamenti képviselőink is a mostanihoz hasonlóan közbenjárnak, akkor Hargita megye nagyon jól fog teljesíteni a következő PNDL-s pályázati kiírásokkor” – fogalmazott Borboly.
Jóllehet Borboly Csaba már év elején figyelmeztette a lakosokat, hogy tisztázzák az említett utak mentén fekvő földjeik tulajdonviszonyát, ez több esetben elmaradt, így
Olyan esetekről van szó, amikor a megyei úthoz tartozó területrészt – padka, sánc – is használ a gazda. A munka akadályozásának elkerülése érdekében erre megoldást kell találniuk a közösségeknek. Egyébként a vonatkozó törvények értelmében 12 méter széles földsáv tartozik a megyei utakhoz.
A faluban is aszfaltoznak majd Homoródszentmártonban. Ha elkészül az új út, megszűnik a por
Fotó: Pál Árpád
Az utak újjáépítését három éven belül kell megvalósítani, ám Borboly úgy véli, Hargita megyében ennél kevesebb idő is elég lesz a kivitelezésre, hiszen ők már előkészítették a munka megkezdéséhez szükséges dokumentációt, ami lényegesen lecsökkenti a kezdéshez szükséges időintervallumot.
– jelentette ki Jakab Attila, Homoródszentmárton község polgármestere. Rámutatott, a Homoródalmás felé vezető út menti területek esetében vannak problémák a tulajdonjogokkal, ám ezek napokon belül megoldódnak. Megkeresésünkkor is ezen dolgozott a településvezető a topográfusokkal. Szerinte elképzelhető, hogy lesz egy-két gazda, akinek a megvalósítás érdekében le kell mondania néhány négyzetméter föld megműveléséről, ám az út rendbetétele hosszú távon mindenkinek csak jót hoz. Egyrészt
másrészt az autók futóműve is ritkábban romlik majd el, és a közlekedés is könnyebb lesz. A polgármesteri hivatal idén még tervez kátyúzást az említett szakaszokon, ám abban reménykednek, hogy mielőbb elkezdődik a megyei projekt kivitelezése, így többet nem lesz szükség kövezésre. Jakab csak abban lát némi kellemetlenséget, hogy a porták bejáratának leaszfaltozása miatt egyes helyeken nehézkessé válhat az udvarokra való behajtás. Ennek megoldását nem tartalmazzák a tervek.
– hangsúlyozta a tervezett beruházás hasznáról Tikosi László, Homoródalmás polgármestere, aki már több kérést is benyújtott a megyei tanácshoz a projekt megvalósítása érdekében. Szerinte az út rendbetételével időt és pénzt is spórolhatnak a lakosok, hiszen a későbbiekben nem kell Homoródszentpál irányába kerülniük az Udvarhelyre utazóknak, akik féltik járművüket. A polgármester kijelentette, náluk nem lesznek problémák az úthoz tartozó részekre benyúló földek miatt, hiszen a területek felparcellázásakor szigorúan be fogják tartani az út széllességére vonatkozó előírásokat.
Pozitívan értékelte Péter Zoltán siménfalvi polgármester is, hogy újjáépíthetik az utat Kobátfalva és Firtosmartonos között, ugyanakkor abban reménykedik, hogy már idén elkezdődik a kivitelezés.
Mint mondta, ezáltal elsősorban a tarcsafalviak, a csehétfalviak és a tordátfalviak számára lesz könnyebb a közlekedés, hiszen ők most a felújítandó kövezett szakaszon kénytelenek utazni Udvarhely irányába. Ezenkívül a firtosmartonosiak és a kismedesériek is gyorsabban eljuthatnak majd a városba.
– fogalmazott. Hozzátette, a polgármesteri hivatal is nyújtott be pályázatot a fejlesztési minisztériumhoz, annak köszönhetően a Rugonfalva, Kis- és Nagykede közti utakat is megjavíthatják.
Nem vesz részt olyan kormányban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség, amelyet az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség támogat – jelentette be a párt miniszterelnök-helyettese pénteken.
Ilie Bolojan kormányfő szerint a kétfordulós helyi választásokra való áttérés nem oldaná meg a helyi önkormányzatok problémáit, hangsúlyozva, hogy minden szavazási rendszernek vannak előnyei és hátrányai.
Ilie Bolojan kormányfő pénteken kijelentette, hogy az új közalkalmazotti egységes bértörvény nem fog jövedelemcsökkenést okozni, hanem egyes jövedelmek fokozatosan emelkedni fognak a méltányosság biztosítása érdekében.
Lannert Juditot kérte fel gyermek- és oktatási miniszternek Magyar Péter.
Az idei első három hónapban több mint egymilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren (SGR) keresztül.
A szépvízi víztározóból új szállítóvezetéken juttatják el az ivóvizet Csíkkozmásig, ugyanakkor több új víztartály is készül, kettőt pedig felújítanak. Mindez a Harvíz Rt. óriásprojektje részeként történik.
Közlekedési és beruházási miniszternek Vitézy Dávidot, a Szociális és Családügyi Minisztérium vezetésére pedig Kátai-Németh Vilmost kérte fel Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke, leendő kormányfő.
A játéktermeknek csak Csíkszereda nyugati ipari részén adnak majd működési engedélyt, az agresszív kutyafajták keverékeivel is tilos lesz őriztetni a nyájakat, és közel tízmillió lej hitelt vesz fel a város – ezekről döntöttek a tanácsülésen.
Az Országos Adó- és Pénzügyi Hivatal (ANAF) átszervezésének részeként több tucat városi és községi kirendeltséget számolnak fel. Alexandru Nazare pénzügyminiszter szerint az alkalmazottakat nem bocsátják el, hanem áthelyezik más területekre.
Lezuhant a felüljáróról egy személyautó pénteken délelőtt Jászvásáron, miután összeütközött egy kamionnal. A mentőegységek még a helyszínen vannak, a román közszolgálati rádió jászvásári stúdiója szerint egy nő életét vesztette.
szóljon hozzá!