
Hibáztak, javították. A sötétvörös forgatókönyv Hargita megyében is csak hat ezreléket meghaladó fertőzöttségi arány esetén lép életbe
Fotó: Rab Zoltán
Hatalmas felháborodást váltott ki szerda este, hogy míg az országos rendelkezések szerint a hétvégi kijárási tilalom csak a hat ezreléket meghaladó fertőzöttségi arány esetén lép érvénybe, Hargita megyében már négy ezrelék fölött elrendelték ezt a korlátozást. Mint kiderült, tévedés állt a háttérben, a Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság csütörtök reggelre javított legfrissebb határozatán.
2021. október 14., 12:342021. október 14., 12:34
2021. október 14., 14:122021. október 14., 14:12
Félreértések sorozatát indította el a Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság legfrissebb, kedden közzétett, 74-es számú határozata, amelyben a települések fertőzöttségi mutatóit és az érvényben lévő korlátozásokat nevesítették.
Ennek alapján Székelyudvarhely önkormányzata közleményt adott ki, amelyben értesítette a lakosságot a pénteken, szombaton és vasárnap betartandó éjszakai kijárási korlátozásról. A hírt a sajtó is közölte, szerda estére viszont a kérdés valósággal felrobbantotta a közösségi médiát, miután Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke élő bejelentkezésben
Az országos rendelkezések ugyanis a sötétvörös forgatókönyvet, és az ezzel járó hétvégi kijárási tilalmat csak hat ezrelék fölött rendelik el, így érthetetlen volt, hogy Hargita megyében miért lépett életbe már négy ezreléknél. Csütörtök reggelre aztán kiderült:
A kedden kiadott döntésük vitatott 53. pontját javították, így már Hargita megyében is csak azokon a településeken lép érvénybe a hétvégi kijárási tilalom, amelyeken a fertőzöttségi arány 6 és 7,5 ezrelék között alakul (a korlátozás az oltottakra nem vonatkozik).
A délelőtt folyamán aztán a székelyudvarhelyi önkormányzat videóbejegyzésben értesítette a lakosságot a hibáról, annak javításáról és a helyes előírásokról. Kiemelték ugyanakkor, hogy a városháza a hozzájuk eljuttatott hivatalos döntés alapján adta ki korábbi tájékoztatását, ezért „elutasítanak minden olyan vádat, ami félretájékoztatással, vaklárma-keltéssel igyekezett őket rossz színben feltüntetni”.
Polgár Judit neve évtizedek óta egyet jelent a tehetséggel és a kitartással – írta Magyarország miniszterelnöke a Facebook-oldalán vasárnap, miután a sakkozó megválasztását javasolta köztársasági elnöknek több közéleti szereplő.
A vasárnapi heves viharok 16 megye 29 településén okoztak károkat, négy országútszakaszon is fennakadások voltak a közlekedésben, 88 gépkocsi pedig megrongálódott – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tudomány, a kultúra és a sport tizenhat szereplője levélben fordult Forsthoffer Ágneshez, az Országgyűlés elnökéhez, amelyben Polgár Judit felkérését és megválasztását javasolják köztársasági elnöknek.
Összeütközött egy lengyel és egy magyar motoros vasárnap a 107K jelzésű országúton, a Fehér megyei Mogos (Mogoș) település közelében. A balesetben mindketten megsérültek, kórházba szállították őket.
A Bucsecs-hegységben kialakult felhőszakadás miatt villámárvíz öntötte el Bușteni üdülővárost vasárnap délután, megbénítva az egész települést. A víz autókat és embereket sodort el, de elárasztotta az 1-es országutat is.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
szóljon hozzá!