
Murányi Sándor Olivér
Fotó: Barabás Ákos
Vadvonulás címmel kerül sor irodalmi találkozókra Jász Attila költővel és Murányi Sándor Olivér íróval Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön.
2024. április 14., 20:522024. április 14., 20:52
A két alkotóval április 15-én, hétfőn 17 órától a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárban, április 16-án, kedden 13 órától a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban, április 17-én, szerdán 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban találkozhatnak az olvasók.
– vallja magáról Csendes Toll, alias Jász Attila. A Tatán élő költő az elmúlt húsz évben számos verses- és esszékötetet publikált.
Murányi Sándor Olivér 1974-ben született Székelyudvarhelyen. Az író-harcművész-népi táncos 1987-ben a Nicolae Ceauşescu tiszteletére rendezett Megéneklünk Románia Országos Fesztiválon kisebbségiként első díjat nyert a kalotaszegi legényessel, megelőzve a többségi táncosokat. 1986-ban kezdett el karatézni, 2006-ban lett fekete öv harmadik danos karatemester. Előtte azonban 1998-ban országos bajnok lett. Tizennyolc évesen két hétig volt ferences szerzetesjelölt. Jelenleg a hargitai medvék és a dunai harcsák között ingázik.
Merész hangvételű, humorral átszőtt leírásokban bővelkedő, de a természethimnusz szentségéig emelkedő prózája egyként a magáénak mondhatja a kortársi kalandregényi, nevelődési regényi sajátosságokat, melyek a megnevezetlenül maradt erdélyi áthallásokkal, átszövődésekkel megkülönböztetett helyet biztosítanak számára a kortárs irodalomban. Medvenéző című könyve érettségi tétel volt Magyarországon, idén adta ki Németországban a Schlosser Verlag. Utóbbi kötetei Folyamtánc (2022) és Panasz helyett (2023) címmel jelentek meg.
A háromhelyszínes rendezvény házigazdái Gyulai Arthúr és Szonda Szabolcs könyvtárigazgatók, valamint Szakács István Péter író, támogatói a Természet és Irodalom Egyesület, a Kájoni János Megyei Könyvtár, a Bod Péter Megyei Könyvtár és a Tamási Áron Gimnázium. A kötetek a helyszínen kedvezményesen megvásárolhatók, a szerzők dedikálják. Mindenkit szeretettel várnak.
A pünkösdi időszak sem tartott vissza néhány sofőrt attól, hogy ittasan üljenek autóba, közülük ketten baleseteztek is – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői összesítéséből.
A Hargita megyei csendőrséghez május 22-25. között 26 lakossági bejelentés érkezett lakott területek közelében megjelent medvékről.
Öt személy sérült meg, közülük kettőt kórházba kellett szállítani, miután tizenegy ember verekedett vasárnap este Előpatakon – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt nap alatt hétszer jelent meg Farcádon a medve, amely ez idő alatt több kaptárt rongált meg a településen lévő méhészetnél, ráadásul a lakókat is félelemben tartotta. Végül vasárnap este kilőtték a fiatal egyedet.
A vakációs utalványok értékének csökkenése és a vásárlóerő csökkenése egyelőre némileg visszafogta a június 1-jei hosszú hétvégére érvényes foglalásokat.
Lakóháznál csaptak fel a lángok a maroskeresztúri Patak utcában, fennáll a veszélye, hogy egy szomszédos lakóépületre is átterjednek a lángok – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Lakóház gyúlt ki Gyulas főutcájában hétfőn délelőtt, a lángok több épületre is átterjedtek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Elkezdődött hétfőn az óvodai beiratkozások első szakasza.
Medvék jelenlétére figyelmeztetett a Ro-Alert riasztórendszer hétfőre virradóra több udvarhelyszéki és gyergyószéki településen – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
A határrendészek és a hegyimentők megmentettek vasárnap egy ukrán fiatalembert, aki a Máramarosi-havasokon keresztül lépte át a határt, és bevallása szerint egy hétig bolyongott a hegyekben.
szóljon hozzá!