
Igyekeznek elriasztani a medvéket. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Néhány nap alatt Maros megye kilenc településéről jelezték, hogy medvét láttak. Ratosnyán járőrözve próbálják megelőzni, hogy a gazdaságokban kárt tegyenek a nagyvadak, Szovátán a szemeteskukák kiürítésével igyekeznek távol tartani a fürdőteleptől a vadállatokat. Idén húsz nagyvad eltávolítására kértek engedélyt a Maros megyei vadásztársaságok, öt esetben kapták meg, és mindeközben a környezetvédelmi ügynökséghez naponta négy-öt garázdálkodásról érkezik bejelentés.
2019. október 12., 09:002019. október 12., 09:00
A Ro-Alert rendszeren keresztül az elmúlt héten kilenc település lakóit értesítették arról, hogy a falu, város határain belül medvét láttak. Ilyen veszélyre figyelmeztették többek között Marosszentgyörgy, Marosvásárhely, de Szováta és Ratosnya lakóit is. Ratosnyán két egymás utáni éjszaka dézsmálta meg a nagyvad a gazdaságokat, disznókat ölt meg és vitt el.
Maros megye prefektusa szerdán Ratosnyán járt, és elrendelte, hogy a vadásztársaság kérjen kilövési engedélyt, addig pedig a vadászok, csendőrök és helybéliek mindennap járőrözzenek a településen, hogy elriasszák a garázdálkodót. Mircea Dușa elmondta, hogy a jelzések szerint
és a helyzet egyre aggasztóbb. Reményét fejezte ki, hogy a járőrözéssel sikerül megakadályozni, hogy a nagyvadak kárt okozzanak a gazdaságokban. Elmondta, idén 450 kártérítési iratcsomót küldtek fel a szakminisztériumhoz, és reméli, hamarosan átutalják a pénzösszegeket.
Lirca Marius ratosnyai polgármester csütörtökön a Székelyhonnak elmondta,
A községvezetőtől megtudtuk, hogy három vadásztársaság van a környéken, és mindegyik más számú medvéről beszél, van, aki szerint hetven, de van, aki szerint csak ötven tanyázik a környéken. Az biztos – tette hozzá a polgármester –, hogy közülük legalább tíz rendszeresen bejár a ratosnyai udvarokba és megdézsmálja a település gazdaságait, rettegésben tartva az embereket.
Lirca továbbá elmondta, pénteken küldik fel a kilövésre vonatkozó kéréseket Bukarestbe, és amíg megérkezik a jóváhagyás, járőrözni fognak, remélve, hogy elriasztják a vadállatokat.
Megkérdeztük Dănuț Ștefănescut, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjét, hogy mennyi időbe telik, amíg a benyújtott kérést jóváhagyja a szakminisztérium. A vadásztársaságok ugyanis arra panaszkodtak, hogy mivel nincs kinevezett miniszter, akár hetekig, de egy hónapig is késhet a kérések jóváhagyása. Ștefănescu azt válaszolta, volt rá eset, hogy egy nap alatt megkapta a vadásztársaság a kilövési engedélyt, de olyan is, hogy több mint egy hetet kellett várni. Ráadásul
A káresetek gyakoriságáról elmondta, naponta négy-öt bejelentés érkezik hozzájuk olyan településekről, ahol a medve kárt tett az állatokban vagy a terményben.
A medve által meglátogatott települések között van többek között Szováta is. Itt hétfőn este tíz órakor és éjfélkor is küldtek a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztást, hogy a településen medve jár.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!