
Igyekeznek elriasztani a medvéket. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Néhány nap alatt Maros megye kilenc településéről jelezték, hogy medvét láttak. Ratosnyán járőrözve próbálják megelőzni, hogy a gazdaságokban kárt tegyenek a nagyvadak, Szovátán a szemeteskukák kiürítésével igyekeznek távol tartani a fürdőteleptől a vadállatokat. Idén húsz nagyvad eltávolítására kértek engedélyt a Maros megyei vadásztársaságok, öt esetben kapták meg, és mindeközben a környezetvédelmi ügynökséghez naponta négy-öt garázdálkodásról érkezik bejelentés.
2019. október 12., 09:002019. október 12., 09:00
A Ro-Alert rendszeren keresztül az elmúlt héten kilenc település lakóit értesítették arról, hogy a falu, város határain belül medvét láttak. Ilyen veszélyre figyelmeztették többek között Marosszentgyörgy, Marosvásárhely, de Szováta és Ratosnya lakóit is. Ratosnyán két egymás utáni éjszaka dézsmálta meg a nagyvad a gazdaságokat, disznókat ölt meg és vitt el.
Maros megye prefektusa szerdán Ratosnyán járt, és elrendelte, hogy a vadásztársaság kérjen kilövési engedélyt, addig pedig a vadászok, csendőrök és helybéliek mindennap járőrözzenek a településen, hogy elriasszák a garázdálkodót. Mircea Dușa elmondta, hogy a jelzések szerint
és a helyzet egyre aggasztóbb. Reményét fejezte ki, hogy a járőrözéssel sikerül megakadályozni, hogy a nagyvadak kárt okozzanak a gazdaságokban. Elmondta, idén 450 kártérítési iratcsomót küldtek fel a szakminisztériumhoz, és reméli, hamarosan átutalják a pénzösszegeket.
Lirca Marius ratosnyai polgármester csütörtökön a Székelyhonnak elmondta,
A községvezetőtől megtudtuk, hogy három vadásztársaság van a környéken, és mindegyik más számú medvéről beszél, van, aki szerint hetven, de van, aki szerint csak ötven tanyázik a környéken. Az biztos – tette hozzá a polgármester –, hogy közülük legalább tíz rendszeresen bejár a ratosnyai udvarokba és megdézsmálja a település gazdaságait, rettegésben tartva az embereket.
Lirca továbbá elmondta, pénteken küldik fel a kilövésre vonatkozó kéréseket Bukarestbe, és amíg megérkezik a jóváhagyás, járőrözni fognak, remélve, hogy elriasztják a vadállatokat.
Megkérdeztük Dănuț Ștefănescut, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjét, hogy mennyi időbe telik, amíg a benyújtott kérést jóváhagyja a szakminisztérium. A vadásztársaságok ugyanis arra panaszkodtak, hogy mivel nincs kinevezett miniszter, akár hetekig, de egy hónapig is késhet a kérések jóváhagyása. Ștefănescu azt válaszolta, volt rá eset, hogy egy nap alatt megkapta a vadásztársaság a kilövési engedélyt, de olyan is, hogy több mint egy hetet kellett várni. Ráadásul
A káresetek gyakoriságáról elmondta, naponta négy-öt bejelentés érkezik hozzájuk olyan településekről, ahol a medve kárt tett az állatokban vagy a terményben.
A medve által meglátogatott települések között van többek között Szováta is. Itt hétfőn este tíz órakor és éjfélkor is küldtek a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztást, hogy a településen medve jár.
Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.
Több egymást követő éjszaka medve járt a marosvásárhelyi Somostetőn, a nagyvadat a térfigyelő kamerák is rögzítették. A városvezetés óvatosságra inti a lakosságot.
Mircea Abrudean szenátusi elnök csütörtökön kijelentette, hogy jelenleg a kisebbségi kormány a „legkézenfekvőbb” megoldás.
Távolabb kerül a várostól a Gyilkostó felé vezető úton Gyergyószentmiklós helységnévtáblája. Mintegy két kilométerrel lesz hosszabb az érintett útszakasz, ahol a településeken belül szokásos közlekedési szabályok lesznek érvényesek.
A Victoria-palotában csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan bejelentette, hogy ügyvivőként átveszi az energiaügyi minisztérium irányítását, miután a szociáldemokrata miniszterek benyújtották lemondásukat.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy tudomásul vette a Szociáldemokrata Párt (PSD) minisztereinek lemondását, és hamarosan elküldi Nicușor Dan államfőnek a helyükre javasolt ügyvivő tárcavezetők névsorát.
A PSD minisztereinek lemondása nyomán átmenetileg új minisztériumokat kapnak az RMDSZ miniszterei is.
Benyújtották lemondásukat a Szociáldemokrata Párt (PSD) miniszterei csütörtökön a Victoria-palotában. Ezzel a párt hivatalosan is érvényt szerzett annak a hétfői döntésének, hogy megvonja politikai támogatását Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
Nicușor Dan csütörtökön kihirdette a nőgyilkosságok megelőzését és visszaszorítását célzó törvényt.
Két sofőrt is kiszűrtek szerdán a rendőrök Hargita megyében ittas vezetés miatt.
szóljon hozzá!