
Igyekeznek elriasztani a medvéket. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Néhány nap alatt Maros megye kilenc településéről jelezték, hogy medvét láttak. Ratosnyán járőrözve próbálják megelőzni, hogy a gazdaságokban kárt tegyenek a nagyvadak, Szovátán a szemeteskukák kiürítésével igyekeznek távol tartani a fürdőteleptől a vadállatokat. Idén húsz nagyvad eltávolítására kértek engedélyt a Maros megyei vadásztársaságok, öt esetben kapták meg, és mindeközben a környezetvédelmi ügynökséghez naponta négy-öt garázdálkodásról érkezik bejelentés.
2019. október 12., 09:002019. október 12., 09:00
A Ro-Alert rendszeren keresztül az elmúlt héten kilenc település lakóit értesítették arról, hogy a falu, város határain belül medvét láttak. Ilyen veszélyre figyelmeztették többek között Marosszentgyörgy, Marosvásárhely, de Szováta és Ratosnya lakóit is. Ratosnyán két egymás utáni éjszaka dézsmálta meg a nagyvad a gazdaságokat, disznókat ölt meg és vitt el.
Maros megye prefektusa szerdán Ratosnyán járt, és elrendelte, hogy a vadásztársaság kérjen kilövési engedélyt, addig pedig a vadászok, csendőrök és helybéliek mindennap járőrözzenek a településen, hogy elriasszák a garázdálkodót. Mircea Dușa elmondta, hogy a jelzések szerint
és a helyzet egyre aggasztóbb. Reményét fejezte ki, hogy a járőrözéssel sikerül megakadályozni, hogy a nagyvadak kárt okozzanak a gazdaságokban. Elmondta, idén 450 kártérítési iratcsomót küldtek fel a szakminisztériumhoz, és reméli, hamarosan átutalják a pénzösszegeket.
Lirca Marius ratosnyai polgármester csütörtökön a Székelyhonnak elmondta,
A községvezetőtől megtudtuk, hogy három vadásztársaság van a környéken, és mindegyik más számú medvéről beszél, van, aki szerint hetven, de van, aki szerint csak ötven tanyázik a környéken. Az biztos – tette hozzá a polgármester –, hogy közülük legalább tíz rendszeresen bejár a ratosnyai udvarokba és megdézsmálja a település gazdaságait, rettegésben tartva az embereket.
Lirca továbbá elmondta, pénteken küldik fel a kilövésre vonatkozó kéréseket Bukarestbe, és amíg megérkezik a jóváhagyás, járőrözni fognak, remélve, hogy elriasztják a vadállatokat.
Megkérdeztük Dănuț Ștefănescut, a Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjét, hogy mennyi időbe telik, amíg a benyújtott kérést jóváhagyja a szakminisztérium. A vadásztársaságok ugyanis arra panaszkodtak, hogy mivel nincs kinevezett miniszter, akár hetekig, de egy hónapig is késhet a kérések jóváhagyása. Ștefănescu azt válaszolta, volt rá eset, hogy egy nap alatt megkapta a vadásztársaság a kilövési engedélyt, de olyan is, hogy több mint egy hetet kellett várni. Ráadásul
A káresetek gyakoriságáról elmondta, naponta négy-öt bejelentés érkezik hozzájuk olyan településekről, ahol a medve kárt tett az állatokban vagy a terményben.
A medve által meglátogatott települések között van többek között Szováta is. Itt hétfőn este tíz órakor és éjfélkor is küldtek a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztást, hogy a településen medve jár.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!