
Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Izgalmas játékfilmkínálattal rukkol elő idén is az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, amely november 8-a és 12-e között zajlik majd a marosvásárhelyi Kultúrpalotában.
2017. október 24., 18:522017. október 24., 18:52
A 25. kiadásához érkezett szemle ezúttal sem hazudtolja meg magát, és a rövidfilmek mellett sikeres és többszörösen díjazott játékfilmeket is kínál a mozgóképek kedvelőinek. A fesztivál egyik főattrakciója minden bizonnyal a Kincsem című film lesz, amelyet a Balázs Béla-díjas rendező, Herendi Gábor (Magyar vándor, Valami Amerika) jelenlétében vetítenek le.
A két héttel ezelőtt tartott kaliforniai Wine Country Nemzetközi Filmfesztiválon is nagy sikert aratott, megkapta a legjobb külföldi film, a legjobb operatőr, valamint a legjobb forgatókönyvnek járó elismerést is. Forgalmazója, a Vándormozi és a Taylor Projects jóvoltából a marosvásárhelyi közönség is megtekintheti a romantikus kalandfilmet.
Minden bizonnyal sokan lesznek kíváncsiak a Testről és lélekről című Enyedi Ildikó-filmre is, amely idén elhódította a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, az Arany Medvét, és amelyet Oscar-díjra jelölt Magyarország a legjobb idegen nyelvű film kategóriában.
Legalább ekkora érdeklődésre tarthat számot Török Ferenc legújabb, 1945 című filmje is, amelynek az idei Berlinálén volt az európai premierje. A film 1945 augusztusának egyetlen napján játszódik, témája a második világháború utáni újrakezdés a vidéki Magyarországon.
Szerepel még a fesztivál programjában Madarász Isti Hurok című, 2016-os thrillere is. A film központi alakja Ádám, aki illegális gyógyszerkészítmények csempészésével foglalkozik. Egy szorult helyzetben hoz egy rossz döntést, ami nem várt, tragikus események láncolatát indítja el, és ennek áldozatául esik várandós barátnője is. Azonban mikor már minden veszni látszik, váratlanul új esélyt kap, hogy helyrehozza maga körül a dolgokat. Aztán még egyet. És még egyet...
Megtekinthetik még az érdeklődők az elsőfilmes Kostyál Márk Kojot című alkotását, amelynek címválasztása kapcsán így nyilatkozott a rendező a magyarmozik.hu portálnak: A Kojot egy szimbolikus rendszer a farkassal: ragadozóvá kell válnod, hogy megvédd, ami számodra fontos, különben eltaposnak.
Érdekesnek ígérkezik Bereczki Csaba Soul Exodus című új, egész estés, zenés dokumentumfilmje is, amelynek középpontjában a The Brothers Nazaroff hagyományos klezmerzenét játszó alkalmi formáció tagjai állnak. A dokumentumfilmben az amerikai születésű zenészek a klezmeren keresztül keresik gyökereiket, önmagukat, zsidó identitásukat.
A fentiek mellett a tévés riporter, műsorvezető M. Kiss Csaba és a Konyec rendezője, Rohonyi Gábor közös filmje, a Brazilok is szerepel a 25. Alter-Native programjában. A filmben Dobó Katát is láthatja a közönség, Gáspár Laci pedig önmagát alakítja.
Román filmek is terítéken
Idén is gondoskodtak az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál szervezői arról, hogy – az új magyar játékfilmek mellett – a román filmipar legfrissebb és legsikeresebb alkotásait is elhozzák közönségüknek a marosvásárhelyi Kultúrpalotába. Érdemes hát átböngésznie a november 8-a és 12-e között zajló szemle programját annak, aki kíváncsi a hazai filmgyártás idén legtöbbet emlegetett címeire.
Nem maradhatott ki a fesztivál programjából az a film, amelyet Oscar-díjra jelölt Románia a legjobb idegen nyelvű film kategóriában. Adrian Sitaru Fixeur című filmjéről van szó. Láthatja még a közönség az Arany Medve-díjas Poziția copilului (Anyai szív) rendezője, Călin Peter Netzer legújabb, Ana, mon amour című filmjét is, amelyet idén a legjobb vágásért járó Ezüstmedve-díjjal tüntettek ki. Szerepel még a programban a nemzetközi kritikusok által a román filmgyártás nagy reménységének tartott Radu Jude Ţara moartă (Halott ország) és Alexandru Solomon Ouăle lui Tarzan (Tarzan tojásai) dokumentumfilmje is. De látható lesz Daniel Sandu Un pas în urma serafimilor (Egy lépés az angyalok mögött), valamint Cristi Iftime Mariţa (Marica) című alkotása is.
Romániának jelenleg nincsenek üzemanyag-ellátási problémái, az ebben az ágazatban tevékenykedő vállalatok pedig a nemzetközi piachoz igazodó árakon vásárolnak – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államfő.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Sűrű füst keletkezett egy szászrégeni lakásban hétfőn, miután kigyulladt egy főzéshez használt készülék. Egy férfit evakuálni kellett a lakásból – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Bár már leáldozott a húsvéti képeslapküldés szép szokása, a korábban képeslapokon ábrázolt húsvéti szimbólumok tovább élnek az internetes üdvözleteken is. Vajon valaha elgondolkozunk-e azon, hogy mit üzennek a képek?
Változékony, gyakran szeszélyes időjárásra számíthatunk Székelyföldön a következő két hétben – derül ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzéséből. Az ortodox húsvét idején csapadékos idő ígérkezik a térségben is.
Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
szóljon hozzá!