
A községnek nagyjából a felét fedi le az új ivóvízhálózat
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy sikeres európai uniós pályázat és több sikertelen közbeszerzési eljárás után elkezdődhetett a szennyvízhálózathoz tartozó bekötőcsövek földbe helyezése Lövétén, így hamarosan működésbe hozhatják a rendszert. Mindemellett egy új, ellenőrzött ivóvízhálózat kiépítésén is dolgoznak a községben.
2020. március 25., 13:222020. március 25., 13:22
Egy korábbi projekt részeként ugyan megépült a derítőállomás, valamint a szennyvízhálózat gerincvezetékének jó része is földbe került, de ez korántsem volt elég a rendszer működtetéséhez, így ismét támogatásért kellett pályáznia az önkormányzatnak – fejtette ki a Székelyhonnak Mihály Dénes lövétei polgármester. Mint mondta,
Ami a szennyvízhálózatot illeti, az említett összegből 500 ezer eurót költhetnek ötszáz méternyi gerincvezeték földbe helyezésére, valamint hatszázhúsz lakossági bekötést is finanszírozhatnak az ingatlanok bejáratáig. A sikeres pályázat után négyszer hirdetett közbeszerzési eljárást a hivatal, mire sikerült kivitelezőt találni. Tavaly december óta sikerült a lakók harminc százalékát csatlakoztatni a hálózatra, így a szükséges dokumentumok összeállítása után kérvényezni fogják a rendszer üzembe helyezését. Persze a további építkezések nem álltak le, jelenleg is dolgoznak a szakemberek.
Szintén az említett pályázatnak köszönhetően
Noha különböző ellenőrizetlen, a lakók által kiépített, maszek hálózatok vannak a településen, azok egyike sem legális, ezért is szükséges az új, szintén folyamatban lévő beruházás. Mihály elmondta, hogy korábban bevonták a helyi iskola működési engedélyét is a törvényes hálózat hiánya miatt, és csak azután folytathatták a tanítást, miután szerződést kötöttek egy kereskedelmi vállalattal az ivóvíz biztosítása érdekében. Még a kézmosó vizet is ellenőrzött helyről kell biztosítaniuk. Az új rendszer ellátását, amely egyelőre csak a település ötven százalékát fogja lefedni, két jó minőségű forrásból fogják biztosítani. Ezek mintegy 23 kilométerre vannak a településtől. Persze a későbbiekben bővítenék a hálózatot újabb külső forrásokat vonva be.
Mihály Dénes az esetleges felháborodások elkerülése érdekében leszögezte,
A polgármester rámutatott, mind az ivó-, mind pedig a szennyvízhálózat kiépítése el van lehetetlenítve a 132-es számú megyei út mentén, hiszen annak felújítása után peres ügybe keveredett a kivitelező és a megrendelő. Éppen ezért tilos földmunkákat végezni az úthoz tartozó részeken, így a környékbeli lakókat egyelőre nem csatlakoztathatják a kiépülő rendszerekre.
A megkötött szerződések értelmében legkésőbb jövőre mindkét projekt kivitelezését be kell fejezni, az elöljáró szerint ha ez nem sikerül, legtöbb egy év hosszabbítást kérhetnek. A munkát azonban mielőbb be kellene fejezni, hiszen támogatást kaptak az utcák 90 százalékának leaszfaltozására is, előtte pedig a földbe kell kerülniük a vezetékeknek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!