
A községnek nagyjából a felét fedi le az új ivóvízhálózat
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy sikeres európai uniós pályázat és több sikertelen közbeszerzési eljárás után elkezdődhetett a szennyvízhálózathoz tartozó bekötőcsövek földbe helyezése Lövétén, így hamarosan működésbe hozhatják a rendszert. Mindemellett egy új, ellenőrzött ivóvízhálózat kiépítésén is dolgoznak a községben.
2020. március 25., 13:222020. március 25., 13:22
Egy korábbi projekt részeként ugyan megépült a derítőállomás, valamint a szennyvízhálózat gerincvezetékének jó része is földbe került, de ez korántsem volt elég a rendszer működtetéséhez, így ismét támogatásért kellett pályáznia az önkormányzatnak – fejtette ki a Székelyhonnak Mihály Dénes lövétei polgármester. Mint mondta,
Ami a szennyvízhálózatot illeti, az említett összegből 500 ezer eurót költhetnek ötszáz méternyi gerincvezeték földbe helyezésére, valamint hatszázhúsz lakossági bekötést is finanszírozhatnak az ingatlanok bejáratáig. A sikeres pályázat után négyszer hirdetett közbeszerzési eljárást a hivatal, mire sikerült kivitelezőt találni. Tavaly december óta sikerült a lakók harminc százalékát csatlakoztatni a hálózatra, így a szükséges dokumentumok összeállítása után kérvényezni fogják a rendszer üzembe helyezését. Persze a további építkezések nem álltak le, jelenleg is dolgoznak a szakemberek.
Szintén az említett pályázatnak köszönhetően
Noha különböző ellenőrizetlen, a lakók által kiépített, maszek hálózatok vannak a településen, azok egyike sem legális, ezért is szükséges az új, szintén folyamatban lévő beruházás. Mihály elmondta, hogy korábban bevonták a helyi iskola működési engedélyét is a törvényes hálózat hiánya miatt, és csak azután folytathatták a tanítást, miután szerződést kötöttek egy kereskedelmi vállalattal az ivóvíz biztosítása érdekében. Még a kézmosó vizet is ellenőrzött helyről kell biztosítaniuk. Az új rendszer ellátását, amely egyelőre csak a település ötven százalékát fogja lefedni, két jó minőségű forrásból fogják biztosítani. Ezek mintegy 23 kilométerre vannak a településtől. Persze a későbbiekben bővítenék a hálózatot újabb külső forrásokat vonva be.
Mihály Dénes az esetleges felháborodások elkerülése érdekében leszögezte,
A polgármester rámutatott, mind az ivó-, mind pedig a szennyvízhálózat kiépítése el van lehetetlenítve a 132-es számú megyei út mentén, hiszen annak felújítása után peres ügybe keveredett a kivitelező és a megrendelő. Éppen ezért tilos földmunkákat végezni az úthoz tartozó részeken, így a környékbeli lakókat egyelőre nem csatlakoztathatják a kiépülő rendszerekre.
A megkötött szerződések értelmében legkésőbb jövőre mindkét projekt kivitelezését be kell fejezni, az elöljáró szerint ha ez nem sikerül, legtöbb egy év hosszabbítást kérhetnek. A munkát azonban mielőbb be kellene fejezni, hiszen támogatást kaptak az utcák 90 százalékának leaszfaltozására is, előtte pedig a földbe kell kerülniük a vezetékeknek.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
szóljon hozzá!