
Fotó: Borbély Fanni
Székelyföld-szerte lehavazott az éjszaka folyamán, mutatjuk, hogy hol mekkora a hótakaró.
2024. november 21., 08:312024. november 21., 08:31
2024. november 21., 08:482024. november 21., 08:48
Az időjárás-előrejelzéseknek megfelelően csütörtök reggelre hó borította be Székelyföldet, az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos mérései szerint Bodzafordulón alakult ki a legvastagabb hóréteg, 15 centiméteres. De
a hargitai megyeközpontban 11 centiméteres hótakarót mértek csütörtök reggel 8 órakor, Gyergyóalfaluban és Maroshévízen pedig tíz centiset. Székelyudvarhelyen 4 centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön csak két centiméter.
Ami a hőmérsékletet illeti, noha nem nagyon, de Székelyföld-szerte fagyott, illetve fagypont körül alakult a hajnal: Csíkszeredától Marosvásárhelyig és Bodzafordulótól Gyergyóalfaluig mínusz 1,1 és plusz 0,2 Celsius-fok közötti értékeket mértek a városokban és falvakban, ennél hidegebb a Bucsin-tetőn és a Lakóca-tetőn volt (–4,5, illetve –7,4 fok). Előbbin egyébként reggel 8 órakor 9 centis volt a hótakaró, utóbbin 12 centiméter az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
A nyári érettségire feliratkozott diákok 98,2 százaléka vett részt hétfőn a román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Megjelent hétfőn a Hivatalos Közlönyben az érettségi kötelező tantárgyából tartandó írásbeli vizsga egy nappal történő elhalasztásáról szóló miniszteri rendelet.
12,6 millió lejes kincstári hitel felvételéről döntött Hargita Megye Tanácsa. A kölcsönt három beruházás finanszírozására fordítanák, miközben a korábbi hitelkeretek felhasználását is átcsoportosították, és döntöttek a homoródi területek rendezéséről is.
Két újmisést szenteltek fel hétfőn, Szent Péter és és Szent Pál napján a gyulafehérvári székesegyházban. Az újmisések a megbízólevelüket is megkapták amellyel segédlelkésznek nevezték ki őket.
Általában meleg marad az idő a következő két hétben, de lesznek átmeneti lehűlések is, és főként július elején esőkre is számítani kell – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 29. és július 12. közötti előrejelzéséből.
Megoldhatónak tartották a hétfői román nyelv és irodalom írásbelit azok a székelyudvarhelyi végzősök, akiket a vizsga után kérdeztünk. Noha a rendkívüli hőség is nehezítette a vizsgát, a feladatsor nem okozott különösebb meglepetést.
Egy nappal elhalasztják a keddi matematika és történelem írásbeli vizsgákat a várható rendkívüli hőség miatt.
Két sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) viharos időjárás, erős szél és jelentős mennyiségű csapadék miatt az ország több megyéjére. A riasztások kedden és szerdán lesznek érvényben.
Nagyszabású ellenőrzést tartott vasárnap délután a 15-ös országúton a Hargita megyei rendőrség. Huszonkét sofőrnél végeztek alkohol- és drogtesztet, de az autók műszaki állapotát is ellenőrizték.
A természetes légkondicionálás fontosságára hívják fel a figyelmet kertészeti szakemberek, hangsúlyozva, hogy a növényzet komplex, biológiai úton csökkenti a forróságot.
szóljon hozzá!