
Elvadult táj, bozót az egykori tó helyén. Nem marad így
Fotó: Veres Nándor
A közbeszerzési eljárás kiírására készülnek annak érdekében, hogy a Csíkszereda melletti Suta domb aljában ismét tó legyen az évek óta terebélyesedő bozótos helyén. Ha minden jól megy, a földmunkát már ebben az évben el lehet kezdeni – tudtuk meg.
2020. augusztus 14., 09:142020. augusztus 14., 09:14
Csíkszereda keleti peremén ma elhanyagolt, gazos, bokros terület van az egykori kedvelt kirándulóhelyként ismert Suta-tó környékén, az oda vezető bekötőút mentén pedig évek óta építkezési törmeléket, hulladékot raknak le. Ha az ígéretek szerint halad az évek óta várt és ígért helyreállítás, a helyzet kedvező irányba változhat.
Az árvízvédelmi létesítménnyé átminősített egykori tómeder kikotrása, újbóli feltöltése és a gát megerősítése tavaly került elérhető közelségbe, miután megtörtént az építési engedély kiadásához szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése – a műszaki terveket már azelőtt elkészítették.
Fotó: Veres Nándor
A beruházáshoz egyelőre áfa nélkül 3,6 millió lejt bocsátottak rendelkezésre. Kérdésünkre Miklós Géza, a Hargita Megyei Vízügyi Igazgatóság vezetője azt mondta, jelenleg az Olt Vízügyi Igazgatóság a munkálatokhoz szükséges közbeszerzési eljárás kiírására készül. Ha ez a folyamat szerződéskötéssel zárul, és nem lesz óvás, idén a tervezett beruházás elkezdődik – ismertette.
A nagy tó vizét még 2007-ben engedték le, mivel hibákat észleltek a gát szerkezetében. Az északi részen, a megyei út közelében megmaradtak a kisebb tavak. Amennyiben helyreállítják az árvízvédelmi tározóként meghatározható tavat, ez az átfolyó Fitód patak vízhozamát tudja befolyásolni, megelőzve azt, hogy a nagy esőzésektől felduzzadó patak Csíkszereda zsögödi részét veszélyeztesse, ahogy ez többször is megtörtént az elmúlt években.
Fotó: Veres Nándor
Ezzel együtt tervben van a tó felé vezető bekötőút felújítása, és a környezet rendezése is.
Fotó: Veres Nándor
Arról semmit nem lehet tudni, hogy az árvízvédelmi rendszerhez szükségesnek tartott vésztározó kialakítása megtörténik vagy sem Csíkszentlélek területén, a Mindszent-patakon. A korábbi elképzelések szerint ott egy mesterséges tó 400 000 köbméter vizet tárolhatna, megakadályozva a Zsögödöt érintő árvizeket.
Medve jelenléte miatt kaptak Ro-Alert riasztást kedden az esti órákban Székelykeresztúr, Csíkcsicsó és Parajd lakói.
Több mint száz utas volt azon a vonaton, amelynek kigyulladt a mozdonya kedden délután.
Tiltakozik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az új közalkalmazotti bértörvény tervezete ellen, amely a testület szerint „végérvényesen aláássa” az igazságszolgáltatás működését.
A gázolaj ára – az elmúlt egy évben először – a benzin ára alá csökkent a Rompetrol töltőállomásain, miután a kazah vállalat az elmúlt napokban 25 banival csökkentette a dízel üzemanyag literenkénti árát, miközben a benzin árát változatlanul hagyta.
A hazai színházi világ legrangosabb szakmai elismeréseit osztották ki hétfőn a bukaresti UNITER-gálán, ahol több erdélyi magyar alkotó és művész is elismerésben részesült.
Manipulációnak nevezte kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Demeter András volt kulturális miniszter körüli botrányt, amelyet szerinte egy kontextusából kiemelt kijelentés robbantott ki.
Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.
Az RMDSZ akkor fogja eldönteni, hogy támogatja-e a jövendőbeli miniszterelnök-jelöltet, amikor kiderül, hogy mik a tervei – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
Életbe lépett a vágányzár az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon, amely egészen szeptember 16-ig tart majd, ezalatt az utasokat autóbuszok szállítják majd Csíkszereda és Újusnád között. Egy vasúti hidat kell újjáépíteni.
szóljon hozzá!