Állandó kiállítás formájában régi helyükre kerültek vissza a patkóbeli címerek Székelyudvarhelyen. Hetvennyolc évvel ezelőtti felavatása óta végre a maga teljességében kapta vissza a Márton Áron teret az udvarhelyi közösség.
2019. szeptember 04., 21:132019. szeptember 04., 21:13
2019. szeptember 04., 21:312019. szeptember 04., 21:31
Fotó: Lőrincz Csaba
Állandó kiállítás formájában régi helyükre kerültek vissza a patkóbeli címerek Székelyudvarhelyen. Hetvennyolc évvel ezelőtti felavatása óta végre a maga teljességében kapta vissza a Márton Áron teret az udvarhelyi közösség.
2019. szeptember 04., 21:132019. szeptember 04., 21:13
2019. szeptember 04., 21:312019. szeptember 04., 21:31
Fotó: Lőrincz Csaba
Kulturális műsorral tarkítva testvérvárosi szerződést kötött egymással Székelyudvarhely és Pestszentlőrinc, a szerda délutáni eseményt megelőzően pedig felavatták azt az öt domborműcímert is, amely ezentúl állandó jelleggel látható lesz az udvarhelyi Márton Áron téren.

Ünnepélyes keretek között, testvérvárosi szerződéskötés mellett helyezik vissza az öt domborműcímer reprodukcióját a székelyudvarhelyi Márton Áron térre szerdán. Határozott lakossági igényre válaszolt a városvezetés.
1941. szeptember 5-én összesen öt címert rögzítettek a falhoz: akkor a főtér, a Patkó teljes felújítására ezer pengőt ajánlott fel Pestszentlőrinc városa. A patkó belső ívében balról jobbra Udvarhely vármegye, Székelyudvarhely, Magyarország, Erdély és Pestszentlőrinc címerei díszítették a teret. A most kiállított reprodukciókat Zavaczki Walter szobrászművész készítette, a megvalósításhoz szükséges összeget pedig Budapest Főváros, Soroksár, Budavár és Pestszentlőrinc közösen ajánlotta fel.
Fotó: Lőrincz Csaba
Az 1941-beli ünnepségen a Székely Dalegylet Férfikara is közreműködött. Ahogyan akkor, most is velük, az immár 150 éves dalegylettel együtt ünnepelhetett Székelyudvarhely közössége. Az eseményen Gálfi Árpád polgármester kifejtette: több névváltás után ma Márton Áron püspökünk nevét viseli a tér, de „a névtől függetlenül miénk a tér, mert ugyanaz a tér maradt, és mi is ugyanazok maradtunk.
– mondta.
Az ünnepségen többek között Tarlós István is felszólalt. Budapest főpolgármestere hangsúlyozta: a jelképek kifejezik az államot alkotó nemzet azonosságtudatát, vagyis nemcsak állami, de ami több, nemzeti szimbólumok is egyben.
Fotó: Lőrincz Csaba
– summázott az elöljáró.
Az ünnepség folytatásaként Pestszentlőrincz, illetve Székelyudvarhely városvezetősége a városháza Szent István-termében szignózta a testvértelepülési megállapodást.
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Fotó: Lőrincz Csaba
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
6 hozzászólás