
A műemléképület hosszú ideje vár a változásra
Fotó: Veres Nándor
Az Országos Beruházási Társaság (CNI) biztosította támogatásért pályázik a csíkszeredai polgármesteri hivatal a Vigadó felújítása érdekében. A patinás épület kulturális célokat szolgál majd – ezt tartalmazza a pályázati dokumentáció.
2022. szeptember 10., 17:002022. szeptember 10., 17:00
2022. szeptember 11., 11:222022. szeptember 11., 11:22
Az Országos Beruházási Társaság keretéből igényelt támogatást Csíkszereda az évtizedek óta bezárt, és leromlott állapotú, egykor patinás Vigadó épületének felújítására. Bors Béla alpolgármester arról tájékoztatott, hogy először multifunkcionális központként működő, kulturális rendeltetésű, illetve irodáknak is helyet adó épület kialakítását jelölték meg a pályázatban, később viszont ezen változtatni kellett.
A multifunkcionális központok számára szükséges eltérő feltételek biztosítása, mivel műemléképületről van szó, urbanisztikai szempontból nagyon körülményes lenne, emiatt az a döntés született, hogy kulturális tevékenységnek helyet adó létesítmény kialakítására igénylik a pályázati támogatást – tudtuk meg. Az ehhez kapcsolódó megvalósíthatósági tanulmányt a városházának kell elkészíttetnie. Egyelőre nem lehet semmit tudni a pályázatok elbírálásának, értékelésének időpontjáról – közölte az elöljáró, aki szerint ha sikerrel járnak, utána következhet a műszaki tervek elkészítése.
Bors Béla szerint
A beruházás várható költségeit egy 2012-ben készült megvalósíthatósági tanulmány közel 8 millió lejre becsülte, 2020-ban már ennek kétszeresét tartották valószínűnek az illetékesek, az összeg pedig most a háromszorosa is lehet.
Változó elképzelések
A Petőfi Sándor utca 38. szám alatti, 1904-ben elkészült Vigadó, ahol a kommunista rendszer idején mozi is működött, 2010-ben került a város közvagyonába, miután az országos filmforgalmazó vállalat átadta. Felújítására több elképzelés is született, eddig mindegyik sikertelen volt. 2014-ben a Norvég Alaphoz pályázott a város, hogy zeneházzá alakítsák, és a Csíki Kamarazenekar székhelye legyen, de nem kaptak támogatást. Négy évvel később vállalkozói inkubátorház létrehozására nyílt lehetőség pályázni az épület hasznosítása érdekében, de erről is le kellett mondani, mert a Vigadó egy kisebb részét egy cég bérelte az önkormányzattól, ez pedig kizáró feltétel volt. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa tavaly vette volna haszonbérbe az ingatlant, vállalva a felújítást is, de ehhez hiányoztak a törvényes feltételek, így nem sikerült.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szerdán közölte, hogy 2023 és 2026 között összesen 15 hantavírus-fertőzéses esetet jegyeztek Romániában, ezek közül egyet idén.
Marosvásárhelyen, Szovátán és Székelyudvarhelyen új beruházásként épülhetnek fiataloknak szánt lakások, illetve előrelépés várható a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, kézdivásárhelyi, kovásznai és malomfalvi ifjúsági lakások terén is – közölte az RMDSZ.
A Bolojan-kormány bukása a fokozódó gazdasági bizonytalanság miatt máris érezteti hatását a román energiapiacon – figyelmeztetett csütörtökön közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.
Megszűnik a TV2 Tények című hírműsora – erősítette meg a csatorna elnök-vezérigazgatója a 444-nek. Vaszily Miklós a portálon csütörtökön megjelent cikkben a csatorna struktúrájának átszervezéséről is beszélt – szemlézte az anyagot az MTI.
Az összes párt az embereinek elhelyezésére használta az állami vállalatok vezetői tisztségeit, ezen azonban a következő években változtatni kell – jelentette ki szerdán este Ilie Bolojan.
Az idénymunkák újraindulásával enyhén csökkent a munkanélküliség Hargita megyében. A sokévi átlagnál kisebb viszont az állásajánlatok száma is.
Székelyföld-szerte nyárias meleg volt tegnap délután, Csíkszeredában is 25,2 Celsius-fokig melegedett fel napközben a levegő hőmérséklete.
A csíkszeredai sétálóutca lehetőségeinek hangsúlyosabb kihasználásához közel négy évvel ezelőtt ötletversennyel igyekezett jó elképzeléseket gyűjteni a városháza. Korodi Attila polgármester szerint utána történt elmozdulás, de még van mit tenni.
A Romgaz és az Azomureș közötti elvi megállapodás fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé, ami a mezőgazdaság és a gazdaság egésze szempontjából is kulcsfontosságú – közölte szerdán Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
3 hozzászólás