Hirdetés
Hirdetés

Ismét napirendre került a Csíkszeredába tervezett csendőrségi központ ügye

A vitatott Kalász-negyedi terület. Mi fog épülni rajta 5-10 év múlva? •  Fotó: Pinti Attila

A vitatott Kalász-negyedi terület. Mi fog épülni rajta 5-10 év múlva?

Fotó: Pinti Attila

Nemcsak a városlakókat, a helyi önkormányzatot is foglalkoztatja a Csíkszeredában, a Kalász lakónegyedben felépíteni szándékozott csendőrségi központ ügye. A pénteki soros képviselő-testületi ülésen nem csak erről, hanem az erdőalji iskolánál létrehozandó konténer-iskoláról is vitáztak.

Kovács Attila

2024. augusztus 30., 17:172024. augusztus 30., 17:17

A csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület ülésén napirend előtti felszólalásában Tőke Ervin képviselő azt kérdezte a városi főjegyzőtől, hogy

milyen módon lehet megszólítani a város lakosságát annak érdekében, hogy véleményt nyilváníthassanak a Kalász lakónegyedi területre építeni tervezett csendőrségi központról.

Javasolta azt is, hogy mivel az RMDSZ is ellenzi ezt a tervet, tárgyalni kellene erről a kormánnyal. Az ügyben megszólalt Bors Béla alpolgármester is, aki szerint nem is kérdés, hogy

önkormányzati képviselőként és csíkszeredai lakosként is ellenzi, hogy ott ilyen intézmény létesüljön, és ez ellen közösen kell fellépni, megfelelő politikai lobbival.

Korodi Attila polgármester emlékeztetett, hogy

a város a területcsere lehetőségét is felkínálta a Kalász negyedi telek tulajdonosának, a belügyminisztériumnak, a városnak temetőbővítésre és iskolaépítésre is szüksége van ott.

Úgy fogalmazott, a jogi oldal mellett az ügynek van egy erkölcsi oldala is, és ezen a téren a városnak van igaza, ennek érvényesítéséhez pedig meg kell tenni minden szükséges lépést.

Hirdetés

Veress Dávid képviselő javasolta, hogy az önkormányzat hívja meg a vitatott terület korábbi tulajdonosának – és a visszaszerzésért perelő csíksomlyói plébániának – az ügyvédjét, hogy tájékozódjanak az előzményekről,

a plébánia ugyanis csak formai okok miatt veszítette el a pert.

Wohlfarth Rudolf városi főjegyző Tőke Ervinnek válaszolva elmondta, a helyi érdekeltségű népszavazások megszervezését, amely egy lehetőség a lakosság véleményének kifejezésére, a 2000. évi 3-as számú törvény szabályozza. A jogszabály erre vonatkozó előírásai szerint

a népszavazásra bocsátandó kérdésekről az önkormányzatok döntenek a polgármester, vagy a képviselők legalább egyharmadának javaslatára.

Hosszú korlátozás

A testület döntött arról, hogy

szeptember 4-től lezárják a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházhoz vezető Dénes László utcát az ott kezdődött munkálatok miatt, egyelőre 2025 augusztus 18-ig.

Az utca végén, a körforgalom mellett sorompót állítanak fel, forgalmi táblákat helyeznek ki, miután a közlekedésrendészet jóváhagyta a korlátozást.

A behajtási tilalom alól kivételt képeznek

a mentőautók,

a kivitelező járművei,

a különböző szolgáltatók, hatóságok, intézmények autói,

az utca lakói,

illetve a sürgősségi ellátásra szoruló személyeket, valamint járóbeteg-vizsgálatra érkező, mozgáskorlátozott személyeket szállító gépkocsik.

Mint elhangzott, a kórház vezetősége tárgyalásokat folytat a körforgalom melletti üres telek tulajdonosával – ahol korábban juhokat és háziszárnyasokat is tartottak – hogy találjanak jogi megoldást ott egy ideiglenes parkoló kialakítására. Bors Béla ezúttal is felhívta a figyelmet, hogy

a közszállítás zavartalan lesz a munkálatok ideje alatt, így ajánlott ezt igénybe venni.

Szintén elfogadták a zsögödi Nagy Imre Galéria felújítása érdekében készült, beavatkozási munkálatokat engedélyező dokumentációt (DALI), amely szerint a beruházás becsült összköltsége áfával együtt 6,2 millió lej. A munkálatokra az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből kapott támogatást a város.

Kifogásolt döntések

A határozattervezetek között szerepelt a költségvetés módosítása is, amely többek között

egy 160 ezer lejes összeget irányoz elő erre az évre az erdőalji iskolához telepítendő, oktatási célokat szolgáló konténerek bérlésére, ezek felszerelésére.

Ezt Szőke Domokos képviselő tette szóvá, egyúttal azt a kérdést is megfogalmazva, hogy

kik és mikor döntöttek arról, hogy a csíksomlyói iskola tanulóinak ott kell helyet biztosítani, mert úgy látta, az önkormányzatra csak a költségek megszavazásakor van szükség.

Sógor Enikő alpolgármester a sürgősségi helyzettel indokolta a gyors döntést, amelyet azután hoztak meg a városháza kulturális és oktatási igazgatósával, hogy

a vagyongazdálkodási igazgatóság nem talált megfelelő ingatlant Csíkszeredában a csíksomlyói épület állapota miatt költözni kénytelen iskola tanulói számára.

Felhívta a figyelmet, hogy a gyerekeknek nemsokára iskolába kell menniük, ezért is választottak ki egy helybeli vállalkozást a konténerek leszállítására, és a gyorsabb ügyintézés érdekében bízták az iskola vezetőségére a végrehajtást.

A konténerek bérlésének költségeit Biró Albin képviselő sokallta, szerinte még legalább egy ajánlatot kellett volna kérni a döntés előtt.

Véleményéhez Soós-Szabó Klára is csatlakozott, így végül több tartózkodás, illetve ellenszavazat mellett fogadták el a határozatot.

Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 23., hétfő

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke

Kinevezte az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét Ilie Bolojan kormányfő.

Magyar nemzetiségű az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság új elnöke
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében

Néhány Hargita megyei útszakaszt töröltek a megye közvagyonából az A8-as autópálya építése miatt, ugyanis az autósztráda nyomvonala egybeesett egyes szakaszokon a megyei útakkal. Hétfőn ülésezett Hargita Megye Tanácsa.

Megyei szintű döntések az erdélyi A8-as autópályaépítés érdekében
2026. március 23., hétfő

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó

Az önkormányzatok mozgástere szűkül, mivel az állam egyre több bevételt tart vissza központilag. Az osztalékadó, a szerencsejáték-adó és a kamatadó után idén már a személyi jövedelemadó (szja) egyharmada is Bukarestnél marad.

Fokozódik a forráselvonás, ami csak Bukarestnek jó
2026. március 23., hétfő

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit

Több mint 114 600 diák vett részt hétfőn a próbaérettségi román nyelvből és irodalomból tartott írásbeli vizsgáján – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Oktatási minisztérium: 59 iskolában nem tartják meg a próbaérettségit
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak

Jogosítvány nélkül, egy udvarról eltulajdonított autóval kaptak el egy 18 éves fiatalt Gyergyóújfaluban hétfő hajnalban.

Lopott autóval kapták el, és jogosítványa sem volt a 18 éves fiatalnak
2026. március 23., hétfő

Az AUR megtámadta az alkotmánybíróságon az országos költségvetés-tervezetét

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) megtámadta az alkotmánybíróságon a 2026-os állami költségvetésről szóló törvénytervezetet. A testület csütörtökön tárgyalja a beadványt.

Az AUR megtámadta az alkotmánybíróságon az országos költségvetés-tervezetét
2026. március 23., hétfő

Energiaügyi miniszter: fékezni fogják az áremelkedést a kormány üzemanyagpiacot érintő intézkedései

A kormánynak az üzemanyagpiacot érintő tervezett intézkedései nem fogják teljes mértékben ellensúlyozni a közel-keleti konfliktus okozta világpiaci zavarok hatásait, de fékezni fogják az áremelkedést – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.

Energiaügyi miniszter: fékezni fogják az áremelkedést a kormány üzemanyagpiacot érintő intézkedései
Hirdetés
2026. március 23., hétfő

Battle on Snow 2026 – Látvány, sebesség és stílus a Madarasi Hargitán

A tél egyik legizgalmasabb eseménye tér vissza a Madarasi Hargita szívébe: március 28–29. között ismét megrendezésre kerül a Battle on Snow, amely évről évre a régió egyik leglátványosabb snowboard- és síversenyévé nőtte ki magát.

Battle on Snow 2026 – Látvány, sebesség és stílus a Madarasi Hargitán
2026. március 23., hétfő

Kedden fog beavatkozni a kormány az üzemanyagok árába

Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány kedden, amellyel válsághelyzetet hirdetnek ki a kőolaj, illetve a kőolajtermékek piacán, intézkedéseket határozva meg a gazdaság és a lakosság védelmére a válság idején.

Kedden fog beavatkozni a kormány az üzemanyagok árába
Hirdetés