
Fotó: Veres Nándor
Másodszor érvénytelenítette a bíróság az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) azon döntését, hogy nem történt korrupciós bűncselekmény a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának a helyi önkormányzat által történt megvásárlása során. A nyomozást így ismét folytatni kell, az egyik gyanúsított a volt csíkszeredai polgármester, Ráduly Róbert Kálmán.
2022. szeptember 29., 22:262022. szeptember 29., 22:26
Nem nyugszik bele a Szakszervezeti Művelődési Házak Országos Egyesülete, hogy
Ráadásul úgy, hogy az ügyben indult vizsgálatot a DNA már kétszer is azzal a megállapítással zárta le, hogy nem történt bűncselekmény. Az abszurddá váló folyamat során a DNA és a bíróság egymás udvarába dobálja az ügycsomót, eredmény nélkül.
Legutóbb nyáron hozott jogerős ítéletet a Bukaresti Törvényszék abban perben, amelyet a Szakszervezeti Művelődési Házak Országos Egyesülete indított az adásvétel kapcsán idén februárban. A döntés értelmében érvénytelenítették a DNA 2021 decemberében hozott megállapítását, amely szerint a vádhatóság vádemelés nélkül, bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza megvásárlásának ügyében. A bíróság most ismét elrendelte a kivizsgálás folytatását.
Mivel a vádhatóság sem változtatott álláspontján, a mostani jogerős ítélet értelmében harmadszor is folytatnia kell a nyomozást. Az ügynek két gyanúsítottja marad, az ingatlant értékesítő csődbiztos cég képviselője, és Csíkszereda volt polgármestere, Ráduly Róbert Kálmán, akik ellen
Fotó: Veres Nándor
Az ingatlan megvásárlásával kapcsolatos vizsgálatot még 2015. április 30-án jelezte közleményében a DNA, amikor korrupciós bűntények gyanújával büntetőeljárás indult Csíkszereda akkori polgármestere és alpolgármestere, Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos ellen.
Amint a DNA ennek nyomán kérésünkre közölte, a döntést a Büntető Törvénykönyv 16. cikkének 1. bekezdésére hivatkozva hozták meg, amely szerint az említett cselekedeteket nem bünteti a törvény, vagy a törvény által meghatározott büntetőjogi felelősség nem vonatkozik rájuk. Az ügyészek azért döntöttek így, mert a felmerült bizonyítékok nem voltak elegendők ahhoz, hogy az ártatlanság védelmét felülírják, nem győzték meg a vádhatóságot arról, hogy a kifogásolt cselekedetek léteztek és minden kétséget kizáróan büntetőjogi felelősséget vonnának maguk után – pontosítottak.
Fotó: Veres Nándor
Az 1980-as években épített Szakszervezetek Művelődési Háza a 2010-es évek elején került nehéz helyzetbe, amikor elköltözött onnan a könyvtár, illetve több, irodafelületet bérlő cég és intézmény, így bevételei csökkentek, két évig fűtés sem volt az épületben, a felhalmozott tartozások miatt. A csődeljárást 2013-ban kezdeményezték a hitelezők, amelyek között ott volt a közpénzügyi igazgatóság, az áramszolgáltató Electrica Rt., egy őrző-védő cég, a távhőszolgáltató Goscom Rt. és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala is. A városháza által akkor készíttetett értékbecslés szerint az épület 4 millió 64 ezer lejt ért, végül 3,5 millió lejért lett az elővásárlási joggal rendelkező városi önkormányzaté, amely a Hargita Megyei Törvényszék által kijelölt csődbiztos cégtől vásárolta meg azt.
Romániában vannak olyan megyék, ahol minden harmadik aktív munkaszerződés minimálbérre szól – jelentette ki szerdán az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke.
Két tonna törvénytelenül árusított pirotechnikai eszközt kobozott el a Maros megyei rendőrség tavaly, idén is fokozott ellenőrzéseket tart. Fontos változás, hogy 16 év felett már legálisan használhatók az alacsony kockázatú pirotechnikai eszközök.
Elhunyt Balázs Péter Kossuth-díjas színművész, a szolnoki Szigligeti Színház korábbi igazgatója – közölte az intézmény közösségi oldalán szerdán.
Idén októberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában (-7081 fő), a halálozások száma az 1,5-szöröse volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Az alkotmánybíróság elutasította szerdán az AUR beadványát és alkotmányosnak ítélte a második deficitcsökkentő csomag részét képező adóügyi intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet, amely egyebek mellett a helyi adók emelését is előírja.
Az ukrajnai konfliktus kezdete óta 4534 ukrán állampolgár kért menedékjogot a román államtól.
Majdnem tízmillió lej összértékben igényeltek fűtéstámogatást a fával fűtő, alacsony jövedelemből élők Hargita megyében. A fűtéspótlékot igénylők száma csökken a múlt évhez képest, de ennek az oka még nem teljesen ismert.
Nicușor Dan államelnök kedden kijelentette, hogy Románia jelentős összegeket fog beruházni a védelembe, de nem egyszerű felvásárlóként.
A román-francia kapcsolatok nem szokványos kétoldalú kapcsolatok; hosszú közös történelmünk és nagyon stabil jövőnk van – jelentette ki Nicușor Dan az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott találkozója utáni párizsi sajtótájékoztatóján.
2 hozzászólás