Hirdetés
Hirdetés

Ismét gyanúsított lett a volt polgármester a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza miatt

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Másodszor érvénytelenítette a bíróság az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) azon döntését, hogy nem történt korrupciós bűncselekmény a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házának a helyi önkormányzat által történt megvásárlása során. A nyomozást így ismét folytatni kell, az egyik gyanúsított a volt csíkszeredai polgármester, Ráduly Róbert Kálmán.

Kovács Attila

2022. szeptember 29., 22:262022. szeptember 29., 22:26

Nem nyugszik bele a Szakszervezeti Művelődési Házak Országos Egyesülete, hogy

a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házát a helyi önkormányzat ezelőtt nyolc évvel az adott áron megvásárolta, ezért mindenképp korrupciós ügyet igyekszik ebből faragni.

Ráadásul úgy, hogy az ügyben indult vizsgálatot a DNA már kétszer is azzal a megállapítással zárta le, hogy nem történt bűncselekmény. Az abszurddá váló folyamat során a DNA és a bíróság egymás udvarába dobálja az ügycsomót, eredmény nélkül.

Hirdetés

Egyik fél sem tágít

Legutóbb nyáron hozott jogerős ítéletet a Bukaresti Törvényszék abban perben, amelyet a Szakszervezeti Művelődési Házak Országos Egyesülete indított az adásvétel kapcsán idén februárban. A döntés értelmében érvénytelenítették a DNA 2021 decemberében hozott megállapítását, amely szerint a vádhatóság vádemelés nélkül, bűncselekmény hiányában lezárta a nyomozást a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza megvásárlásának ügyében. A bíróság most ismét elrendelte a kivizsgálás folytatását.

Ez gyakorlatilag ismétlése a korábbi pernek, amely 2019-ben kezdődött, és amelyben az említett egyesület ugyanazt kifogásolta, mint most, és 2020 decemberében azonos ítélettel zárult.

Mivel a vádhatóság sem változtatott álláspontján, a mostani jogerős ítélet értelmében harmadszor is folytatnia kell a nyomozást. Az ügynek két gyanúsítottja marad, az ingatlant értékesítő csődbiztos cég képviselője, és Csíkszereda volt polgármestere, Ráduly Róbert Kálmán, akik ellen

hivatali visszaélés, és gondatlanság, illetve hivatali visszaélésre való felbujtás gyanújával kell vizsgálódnia a DNA-nak.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Csődeljárás előzte meg

Az ingatlan megvásárlásával kapcsolatos vizsgálatot még 2015. április 30-án jelezte közleményében a DNA, amikor korrupciós bűntények gyanújával büntetőeljárás indult Csíkszereda akkori polgármestere és alpolgármestere, Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos ellen.

A vádhatóság gyanúja szerint az ingatlant szándékosan alulértékelt áron vásárolta meg a helyi önkormányzat, viszont 2019-ben a vizsgálatot bűncselekmény hiányában lezárták, az ügyet ejtették.

Amint a DNA ennek nyomán kérésünkre közölte, a döntést a Büntető Törvénykönyv 16. cikkének 1. bekezdésére hivatkozva hozták meg, amely szerint az említett cselekedeteket nem bünteti a törvény, vagy a törvény által meghatározott büntetőjogi felelősség nem vonatkozik rájuk. Az ügyészek azért döntöttek így, mert a felmerült bizonyítékok nem voltak elegendők ahhoz, hogy az ártatlanság védelmét felülírják, nem győzték meg a vádhatóságot arról, hogy a kifogásolt cselekedetek léteztek és minden kétséget kizáróan büntetőjogi felelősséget vonnának maguk után – pontosítottak. 

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Az 1980-as években épített Szakszervezetek Művelődési Háza a 2010-es évek elején került nehéz helyzetbe, amikor elköltözött onnan a könyvtár, illetve több, irodafelületet bérlő cég és intézmény, így bevételei csökkentek, két évig fűtés sem volt az épületben, a felhalmozott tartozások miatt. A csődeljárást 2013-ban kezdeményezték a hitelezők, amelyek között ott volt a közpénzügyi igazgatóság, az áramszolgáltató Electrica Rt., egy őrző-védő cég, a távhőszolgáltató Goscom Rt. és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala is. A városháza által akkor készíttetett értékbecslés szerint az épület 4 millió 64 ezer lejt ért, végül 3,5 millió lejért lett az elővásárlási joggal rendelkező városi önkormányzaté, amely a Hargita Megyei Törvényszék által kijelölt csődbiztos cégtől vásárolta meg azt.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 08., hétfő

Japánsztrájk kezdődik az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.

Japánsztrájk kezdődik az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Rálőtt a családtagjaira, majd az erdőbe menekült – megvannak a rendőrségi részletek a lupényi lövöldözésről

A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.

Rálőtt a családtagjaira, majd az erdőbe menekült – megvannak a rendőrségi részletek a lupényi lövöldözésről
2026. június 08., hétfő

Nyárias napok és csapadékos időszakok váltogatják egymást a kéthetes előrejelzésben

A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.

Nyárias napok és csapadékos időszakok váltogatják egymást a kéthetes előrejelzésben
2026. június 08., hétfő

Leváltaná Gyergyószentmiklós a Monturist vezetőjét

Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.

Leváltaná Gyergyószentmiklós a Monturist vezetőjét
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Folk & Roll Víkend névvel tartanak minifesztivált Gyergyószentmiklóson

A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.

Folk & Roll Víkend névvel tartanak minifesztivált Gyergyószentmiklóson
2026. június 08., hétfő

APIA: közel 10 millió hektár területre nyújtottak be agrártámogatási kérelmet idén

Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.

APIA: közel 10 millió hektár területre nyújtottak be agrártámogatási kérelmet idén
2026. június 08., hétfő

Ennyi volt az átlagnyugdíj a legutóbbi összesítés szerint

Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.

Ennyi volt az átlagnyugdíj a legutóbbi összesítés szerint
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Újabb hónapra hosszabbították meg a vészhelyzetet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

Újabb hónapra hosszabbították meg a vészhelyzetet Parajdon
2026. június 08., hétfő

Tomac: legkésőbb szerdáig véglegesítem a kabinet összetételét

Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.

Tomac: legkésőbb szerdáig véglegesítem a kabinet összetételét
2026. június 08., hétfő

Hétfőn startolt az érettségi: a román szóbelivel kezdtek a végzősök

Elkezdődtek hétfőn az érettségi szóbeli vizsgái a román nyelv és kommunikációs készségek felmérésével. Bár nincs akkora tétje, nem kapnak rá jegyet, de teljesíteni kell a vizsgát a végzősnek, aki ezzel saját maga előtt is bizonyíthatja nyelvtudását.

Hétfőn startolt az érettségi: a román szóbelivel kezdtek a végzősök
Hirdetés