Hirdetés
Hirdetés

Ismét felütötte a fejét a bárányhimlő

A viszkető pöttyök folyadékkal vannak tele és nagyon fertőzőek. Képünk illusztráció •  Fotó: 123RF

A viszkető pöttyök folyadékkal vannak tele és nagyon fertőzőek. Képünk illusztráció

Fotó: 123RF

A koronavírus-járvány miatti védekező intézkedések következményeként nem sok bárányhimlős volt az elmúlt két évben, most azonban újra felütötte a fejét ez a tipikus gyermekbetegség. Egyre több óvodásról és iskolásról derül ki, hogy bárányhimlős. Bár még nagy gócpontok nincsenek, érdemes óvatosnak lenni a közegészségügyi igazgatóság szerint.

Szász Cs. Emese

2022. március 30., 14:372022. március 30., 14:37

2022. március 30., 15:452022. március 30., 15:45

A temesvári Victor Babeş járványkórház szerint Temes megyében „robbanásszerűen megnőtt a bárányhimlős (varicella) esetek száma”: naponta három-négy beteget vizsgáltak ki, két gyermek pedig szövődmények miatt kórházba került és megfigyelés alatt áll. Ha robbanásszerű esetnövekedésről nem is beszélhetünk, egyre több a bárányhimlős Székelyföldön is.

Hirdetés

A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, Tar Gyöngyi szerint az elmúlt két évben nem nagyon akadt bárányhimlős, mivel a Covid-járvány elleni védekezési intézkedéseknek köszönhetően védőmaszkot hordtunk, a gyerekek alig jártak óvodába és iskolába, távolságtartással éltünk, így minden kórokozó terjedése, így a bárányhimlőé is korlátozva volt. Most azonban újra felütötte fejét a betegség, amelyet a köznyelv mai napig leginkább hólyagos himlőnek hív.

Idézet
Most sem beszélhetünk még nagyon sok esetről, hatalmas gócpontokról, de azért egyre több a beteg. Bárányhimlő tekintetében ez amúgy is egy megszokott periódus: télen, tavasszal terjed előszeretettel

– mondja az egészségügyi igazgatóság vezetője. Hozzáteszi: elsősorban óvodás gyerekek vannak többségben a betegek között, de iskolások is akadnak.

A páciensek többségénél a betegség enyhe formája alakul ki, amely nem igényel kórházi kezelést, időnként azonban szövődmények alakulhatnak ki.

Temes megyében például egyik gyereknél agyvelőgyulladást okozott, a másikat pedig az elhúzódó láz miatt kellett kórházba utalni. A bárányhimlő egy olyan fertőző betegség, amely kiütéseket, hólyagosodást okoz a testen. Tar Gyöngyi szerint tipikus mézcseppszerű formájúak kifejlett formában ezek a kiütések: először csak bőrpír jelentkezik, majd kiemelkedik a kiütés, ami tele lesz folyadékgyülemmel, az pedig nagyon sok vírust tartalmaz. „Azért sem szabad vakargatni, mert felszakad ez a hólyag, a váladék benne egyrészt nagyon fertőző, másrészt felülfertőződhet a kiütés és csúnya heg maradhat utána. A heg azonban a kisebb probléma, ugyanis ritkább esetekben szövődményekkel kell számolni, például tüdőgyulladást vagy központi-idegrendszeri zavarokat okozhat, amit jó nem megtapasztalni” – mondja Tar Gyöngyi. Rámutat,

számos országban kötelező védőoltást is adnak ez ellen a gyerekeknek, nálunk azonban ez csak opcionális.

Védekezni ellene kézmosással, távolságtartással lehet, de a legfontosabb intés, hogy ne vigyük közösségbe a beteg gyerekeket. Igaz, a bárányhimlő terjedését azért is nehéz megelőzni, mert elég hosszú a lappangási idő: 10 és 21 nap között változik, de leggyakrabban két hét. A kiütések megjelenése előtt már fertőz a beteg, és még egészen addig, amíg le nem esnek a pörkök – vagyis a hegesedésnek induló hólyagos kiütések.

Gyermekbetegség felnőttkorban

A szakember rámutat, nagy a fertőzési rátája a bárányhimlőnek, aki pedig elkapja, az életre szóló védettséget kap. A tapasztalat azt mutatja, minél kisebb a gyerek, annál könnyebben esik át rajta. Megesik, hogy fiatal felnőtt korban lesz valaki bárányhimlős, ilyenkor súlyosabb a betegség, nagy lázzal, levertséggel, gyakran szövődményekkel küzdenek a betegek.  Bár nagyon elterjedt az az eszme, hogy nem szabad fürdetni, illetve a szabadba vinni a beteg  gyereket, a szakember jelezte, ilyen jellegű tiltás nincs.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 20., hétfő

Bolojan: felelőtlen a PSD döntése; továbbra is ellátom miniszterelnöki tisztséget

Ilie Bolojan hétfő este kijelentette, hogy „teljesen hibás és felelőtlen” a PSD döntése, amellyel megvonta tőle a politikai támogatást, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is ellátja miniszterelnöki tisztségét, és biztosítja a kormányzást.

Bolojan: felelőtlen a PSD döntése; továbbra is ellátom miniszterelnöki tisztséget
Hirdetés
2026. április 20., hétfő

Grindeanu: ha ekkora többség azt mondja, hogy Bolojan távozzon, nincs helye más értelmezésnek

Amikor a szociáldemokraták 97,7 százaléka azt mondja, hogy Ilie Bolojannak távoznia kell, nincs helye más értelmezésnek – jelentette ki hétfőn Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.

Grindeanu: ha ekkora többség azt mondja, hogy Bolojan távozzon, nincs helye más értelmezésnek
2026. április 20., hétfő

Megvonja a politikai támogatást a PSD Ilie Bolojan miniszterelnöktől

A Szociáldemokrata Párt (PSD) hétfőn úgy döntött, hogy megvonja a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.

Megvonja a politikai támogatást a PSD Ilie Bolojan miniszterelnöktől
2026. április 20., hétfő

Saját bizalmatlansági indítvány benyújtására készül az AUR

George Simion pártelnök szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egy saját bizalmatlansági indítvány benyújtására készül és előre hozott választások kiírását szorgalmazza.

Saját bizalmatlansági indítvány benyújtására készül az AUR
Hirdetés
2026. április 20., hétfő

Két év felfüggesztett börtönt kapott a kokainozó, és az általa okozott baleset helyszínét elhagyó Toto Dumitrescu

Első fokon két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték hétfőn Ilie Dumitrescu egykori labdarúgó fiát, Toto Dumitrescu színművészt egy általa okozott baleset helyszínének elhagyása miatt.

Két év felfüggesztett börtönt kapott a kokainozó, és az általa okozott baleset helyszínét elhagyó Toto Dumitrescu
2026. április 20., hétfő

Magyar Péter: van igény egy új alaptörvény megalkotására, amit népszavazás erősíthet meg

Van igény a társadalomban egy új alaptörvény megalkotására, amit aztán népszavazás erősíthet meg, de nem ez a leendő Tisza-kormány első feladata – jelentette ki Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn.

Magyar Péter: van igény egy új alaptörvény megalkotására, amit népszavazás erősíthet meg
2026. április 20., hétfő

Gyalogsági töltényeket találtak Csíkszentkirályon

Több mint száz gyalogsági töltényt és egy a kilövésükhöz használt eszközt találtak hétfőn délután Csíkszentkirályon – közli a Hargita megyei tűzoltóság.

Gyalogsági töltényeket találtak Csíkszentkirályon
Hirdetés
2026. április 20., hétfő

Magyar országgyűlési választások: több mint 300 ezer érvényes szavazatot adtak le levélben

Befejezte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a beszkennelt szavazóköri jegyzőkönyvek összevetését a választási informatikai rendszerben rögzítettekkel, valamint az országgyűlési választás levélszavazatainak kézi számlálását.

Magyar országgyűlési választások: több mint 300 ezer érvényes szavazatot adtak le levélben
2026. április 20., hétfő

Elképzelhető, hogy bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen a PSD

A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátusi frakcióvezetője, Daniel Zamfir szerint alakulata elképzelhetőnek tartja, hogy bizalmatlansági indítványt nyújtson be a Bolojan-kormány ellen.

Elképzelhető, hogy bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen a PSD
2026. április 20., hétfő

Megnevezte Magyar Péter a Tisza-kormány hét miniszterét

Megnevezte a leendő Tisza-kormány hét miniszterét Magyar Péter pártelnök, leendő miniszterelnök hétfőn, a Tisza Párt parlamenti frakciójának első ülése után tartott sajtótájékoztatóján.

Megnevezte Magyar Péter a Tisza-kormány hét miniszterét
Hirdetés