
Sepsiszentgyörgyön eredményes a Lábbusz program. Több erdélyi városban is alkalmazni szeretnék
Fotó: Vargyasi Levente
Az iskolabuszokkal, a Lábbusz program beindításával, illetve az iskolák előtti utcarészek lezárásával kapcsolatos kérdésekre várja az iskoláskorú gyerekek szüleinek válaszait a Marosszéki Közösségi Alapítvány. A civilszervezet a marosvásárhelyi városházával közösen készít egy felmérést arról, hogy hogyan jutnak el a gyerekek az oktatási intézményekbe és milyen alternatív megoldásokat fogadnának el a szülők ezzel kapcsolatban.
2021. június 16., 22:092021. június 16., 22:09
Június 30-ig tölthetik ki a szülők és küldhetik vissza az az átfogó kérőívet, amelyet a Marosszéki Közösségi Alapítvány állított össze és amelyet a tanítónők, osztályfőnökök kell átadjanak a diákoknak, szülőknek.
Ám annak érdekében, hogy pontos képet kapjon a városvezetés és a környezetkímélő és egészséges közlekedést is népszerűsítő Marosszéki Közösségi Alapítvány, most egy újabb felmérést készítenek, alaposan kikérdezve a szülőket a használt közlekedési eszközökről, de nemcsak.
Mint a közösségi alapítvány vezetője, Gál Sándor a Székelyhonnak elmondta, fontosnak tartották, hogy a város minden iskolájába eljuttassák a kérdőíveket, remélve, hogy azokat valóban továbbítják a szülőkhöz. Hiszen más-más megoldásokra van szükség egy-egy lakótelepi iskola környékén és más a belvárosi, nagy oktatási intézmények esetében.
A kérdések között szerepel az is, hogy hasznos lenne-e hétköznaponként 7.40-8.05 között lezárni az iskolák előtti utcarészeket, hogy az autók ne lepjék el a bejáratokat, járdákat, ne legyen füst és zaj az iskolák előtt, s a gyalog érkező gyerekek ne érezzék veszélyben magukat. De arról is véleményt mondhatnak, hogy alakítsanak-e ki az oktatási intézmények közelében olyan ideiglenes megállókat, ahol az autóval érkező szülők pár perc erejéig megállhatnak, büntetés nélkül, majd tovább hajthatnak. A kitöltött kérőíveket június végéig várják vissza a felmérést készítők.

Közel hatvan gyerek kapcsolódott be a sepsiszentgyörgyi önkormányzat Lábbusz programjába. Hétfőn reggel az előre meghatározott és kijelölt gyűjtőpontokról felnőtt önkéntesek kíséretében gyalog mentek iskolába.
A kérdések között szerepel az is, hogy mi a véleményük a szülőknek az úgynevezett lábbusz programról, amely abból áll, hogy a gyerekek közösségben, felnőttek kíséretében gyalog mennek iskolában függetlenül attól, hogy a oktatási intézmény közelében, vagy távolabb laknak. Ezt a programot elsőként idén május közepén Sepsiszentgyörgyön alkalmazták. Mint a program koordinátorától Székely Kincsőtől megtudtuk,
Naponta 60-80 gyerek vesz részt, az időjárás függvényében, őket neves közéleti személyiségek, de szülők, önkéntesek is kísérik. „A szülők, gyerekek és a tanítók részéről is pozitívak a visszajelzések, ez utóbbiak megjegyezték, hogy a kicsik jókedvűen érkeznek meg az iskolába. A séta közben a gyermekek ismerkednek, beszélgetnek, fontos dolgokat tanulnak a közlekedésről, az átjárókról, függetlenebbé válnak. Immár hat útvonalon közlekednek a lábbuszok a vakáció végéig és szeptemberben újraindulnak”.
A Marosszéki Alapítvány vezetőjétől, Gál Sándortól megtudtuk, július folyamán szeretnének feldolgozni a válaszokat. Ezek alapján tárgyalnak majd a városvezetéssel az iskolabuszok beindításáról, a lábbusz program megvalósításáról és más megoldásokról. Az biztos, hogy egyelőre – lévén, hogy a városnak nincs szabad autóbusza – csak kísérleti jelleggel, egy-két útvonalon tudják beindítani az iskolabuszt, de mindenképp fontosnak tartják, hogy megtudják, melyek a szülők elvárásai, milyen megoldásokat fogadnának el, és ezeket figyelembe véve tudjanak lépni.
Közlekedési és beruházási miniszternek Vitézy Dávidot, a Szociális és Családügyi Minisztérium vezetésére pedig Kátai-Németh Vilmost kérte fel Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke, leendő kormányfő.
A játéktermeknek csak Csíkszereda nyugati ipari részén adnak majd működési engedélyt, az agresszív kutyafajták keverékeivel is tilos lesz őriztetni a nyájakat, és közel tízmillió lej hitelt vesz fel a város – ezekről döntöttek a tanácsülésen.
Az Országos Adó- és Pénzügyi Hivatal (ANAF) átszervezésének részeként több tucat városi és községi kirendeltséget számolnak fel. Alexandru Nazare pénzügyminiszter szerint az alkalmazottakat nem bocsátják el, hanem áthelyezik más területekre.
Lezuhant a felüljáróról egy személyautó pénteken délelőtt Jászvásáron, miután összeütközött egy kamionnal. A mentőegységek még a helyszínen vannak, a román közszolgálati rádió jászvásári stúdiója szerint egy nő életét vesztette.
Segítségét kért egy nő csütörtök este a 112-n a békási vidéki rendőrőrstől, miután fenyegetve érezte magát, férjét és lányát 37 éves vejétől, amennyiben annak felesége és három gyermeke nem tér vissza közös otthonukba.
Erős szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) pénteken huszonegy megyére.
Tavaly 131 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat; a közúthálózat hossza 87 220 kilométert tett ki, amiből 18 193 kilométer (20,8 százalék) országút, 35 131 kilométer (40,3 százalék) megyei út, 33 896 kilométer (38,9 százalék) pedig községi út.
Az Európai Unión kívülről érkező külföldi munkaerő toborzását szigorító sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány, amely egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az érdekelt vállalkozások hozzáférését a külföldi munkaerőhöz.
Jelentősen megdrágultak az üzemanyagok pénteken a romániai töltőállomásokon: a gázolaj literenkénti ára helyenként ismét 9 lej fölé emelkedett, a benziné pedig a 8,7 lejt is eléri egyes hálózatokban.
Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.
szóljon hozzá!