
Csökkent az orvosira jelentkezők száma, ennek érdekében felkészítőket indítanak a magyar diákok számára
Fotó: Haáz Vince
Annak érdekében, hogy többen és sikeresebben jelentkezzenek a magyar anyanyelvű diákok közül Marosvásárhelyre az orvosi, fogorvosi és gyógyszerészeti szakra, a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület októberétől kezdve felkészítő csoportokat indít.
2022. május 05., 11:392022. május 05., 11:39
2022. május 05., 12:232022. május 05., 12:23
Az elmúlt években drasztikusan csökkent a felvételizők száma, ebből kiindulva,
Ahogy Ádám Valérián, az egyesület elnöke beszámolt róla, az első évben havonta, második évben kéthetente biztosítják a szakelőadókat, hogy felkészítsék a diákokat a felvételire. Ezzel azokat a fiatalokat is segítik céljuk elérésében, akik szűkös anyagi hátterű családokból származnak, és az esetleg hátráltatná őket a pályaválasztásban. Ahogy Ádám Valérián a Székelyhonnak kifejtette:
„Mi ezzel azt szeretnénk elérni, hogy mindenki részt vehessen a felkészítő órákon, de abba is belátást nyerjen, melyek az orvosi hivatás szépségei” – fogalmazott.
Októbertől a 11. és a 12. osztályos diákok jelentkezését várják; az elképzelés szerint lesz kezdő és haladó csoport. A 11. osztályosok a kezdő csoportban, míg a végzés előttiek a haladóban tanulnak majd, hiszen nekik egy év áll a rendelkezésükre, hogy felkészülhessenek.
Az egyetemi tanárok mellett helyi középiskolai tanárok segítségére is számítanak, akik vállalják, hogy biológiából vagy kémiából felkészítik a magyar diákokat. A program érdekében a szervezők számítanak a középiskolák és polgármesteri hivatalok támogatására is, infrastruktúra díjmentes biztosítása szempontjából. A 11. és 12. osztályos gimnáziumi diákok jelentkezését az adam.valerian@gmail.com címre várják.
A román-francia kapcsolatok nem szokványos kétoldalú kapcsolatok; hosszú közös történelmünk és nagyon stabil jövőnk van – jelentette ki Nicușor Dan az Emmanuel Macron francia elnökkel tartott találkozója utáni párizsi sajtótájékoztatóján.
Megvan az Analóg november kihívás székelyföldi nyertes iskolája is, amely egy tízezer lej értékű pihenő- és olvasósarkot nyert, ahol a diákokat babzsákok, könyvek és társasjátékok várják majd.
Emmanuel Macron kedden fogadta az Élysée-palotában a Franciaországban munkalátogatáson tartózkodó Nicușor Dant.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden bíróság elé állította az országos adóhatóság (ANAF) bukaresti igazgatóságának csalásellenes felügyelőjét, akit októberben tetten értek, amint 3000 lej csúszópénzt fogadott el egy cégvezetőtől.
Mindkét irányban lezárták a forgalmat kedden a 7-es országúton Călimănești nagyszebeni kijáratánál egy LPG-t szállító tartálykocsinál észlelt gázszivárgás miatt. A környék lakóit Ro-Alert üzenetben figyelmeztették a robbanásveszélyre.
Kilencen jelentkeztek a marosvásárhelyi városháza által kiírt pályázatra, amelynek témája Sütő András szobrának elkészítése. A szobor román párjának, a Constantin Romanu Vivut ábrázoló alkotás elkészítésére hárman jelentkeztek.
Marosvásárhely, Kecskeméttel közösen, bejutott a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért folyó verseny döntőjébe, amit szerdán szerveznek meg. A Maros megyei település mellett szavazni lehet három Hargita megyeire is.
A bukaresti első kerületi bíróság kedden elutasította Călin Georgescu ügyvédeinek összes kérelmét és jogi kifogását, és elrendelte annak a büntetőpernek az alapfokú tárgyalását, amelyben a volt elnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A PSD-s törvényhozók nem fogják megszavazni a Bolojan-kabinet elleni bizalmatlansági indítványt – biztosított kedden a párt elnöke.
A romániai háztartások 89,1 százaléka rendelkezik jelenleg internet-hozzáféréssel; ez 0,5 százalékponttal több a 2024-ben jegyzett aránynál – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!