
Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
5196 lejre nőtt novemberben az országos bruttó átlagbér, ez októberhez képest 106 lejes (2,1 százalékos) emelkedést jelent; az országos nettó átlagbér 53 lejjel (2 százalékkal), 3179 lejre emelkedett – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatsorára hivatkozva.
2020. január 14., 10:112020. január 14., 10:11
2020. január 14., 10:252020. január 14., 10:25
A legmagasabb nettó átlagbérek (7610 lej) a számítástechnika ágazatában voltak, a legalacsonyabbak pedig a lábbeli gyártásban (1803 lej) – mutat rá az INS. Novemberben a legtöbb ágazatban magasabb volt a nettó átlagbér, mivel különböző prémiumokat és egyéb juttatásokat (pl. tizenharmadik fizetést) kaptak az alkalmazottak, de az is közrejátszott bizonyos szektorokban, hogy nagyobbak voltak a bevételek, illetve többfelé elbocsátásokra is sor került.
A legnagyobb mértékben – 11 és 13 százalék között – nőtt a nettó átlagbér a szerkesztés, a nyomtatás és felvételek sokszorosítása, film-, video- és televíziós műsorok készítése, hangfelvételek és zeneszerkesztési tevékenységek (beleértve a műsorszórást és továbbítást is), közúti járművek és pótkocsik gyártása területén.
A nettó átlagkereset legjelentősebb csökkenését (3,5–6,5 százalék között) a kohászati iparban, a kőolaj- és a földgázkitermelésben regisztrálták.
Az állami szektorban szeptemberhez viszonyítva a közigazgatásban (plusz 1 százalék), valamint az egészségügyben és szociális támogató rendszerben dolgozók körében (plusz 0,5 százalék) nőtt a nettó átlagbér. A tanügyben enyhe csökkenést (mínusz 0,2 százalék) regisztráltak októberhez képest.
A hosszú hétvégén az ország nagy részén légköri instabilitásra, átmeneti esőkre és időnként megélénkülő szélre lehet számítani – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) ügyeletes meteorológusa, Oana Catrina.
Sulyok Tamás köztársasági elnök az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testületétől kérte a fennálló alkotmányos kérdések értékelését és a testület szakértői közreműködését – közölte a Sándor-palota pénteken az MTI-vel.
Gyergyószentmiklós önkormányzata átfogó közigazgatási és városüzemeltetési átszervezést visz véghez. Amellett, hogy a kötelező létszámcsökkentést végrehajtják, a hatékonyabb működést, lakosságot jobban kiszolgáló hivatalt ígérnek.
Elfogadták a csíkszeredai Fodor Sándor park körüli út-és járdahálózat felújítására a megvalósíthatósági tanulmányt az önkormányzati képviselők májusi ülésén pénteken egyéb határozatok mellett. A beruházás értékét közel 7 millió lejre becsülték.
Az ország nagy részét érintő viharos szélre adott ki pénteken elsőfokú (sárga) riasztásokat az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Ismét meghosszabbította a Brassó Megyei Törvényszék Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke, valamint Kurkó András, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció volt igazgatóhelyettese hatósági felügyeletét.
Felcsendült a bányászhimnusz és megszólalt a bányászharang egy évvel a sóbánya beomlását követően Parajdon. A katasztrófa előtti utolsó percekről mesélt nekünk az esemény szervezője, hangsúlyozva, hogy egy új bánya megnyitásában bíznak.
Négy férfit őrizetbe vettek a Hargita megyei rendőrök a Maroshévízen és Salamáson történt házkutatások után. Az ellenük felhozott vádak: minősített lopás és minősített lopási kísérlet.
Egy éve tört be a Korond-patak vize a parajdi sóbányába, egy éve élnek bizonytalanságban a helyiek, akiknek a bánya körül kialakult turizmusból volt a mindennapi bevételük. Pénteken erre a sorsfordító eseményre emlékeztek.
4 hozzászólás