
Zajlik a munka Vágásban, ez a projekt jól halad
Fotó: Erdély Bálint Előd
Két külön pályázat részeként épül ki a szennyvízhálózat Bögöz község legtöbb településén, ám a zajló megvalósítások bonyolódtak, hiszen több esetben módosítani kellett a terveket, ugyanakkor egyik projektnél a munka befejezésének határidejét is tolni kell. A Bögözben, Agyagfalván és Décsfalván felásott utakat csak a beruházás átvétele után aszfaltozhatja vissza a polgármesteri hivatal.
2021. július 15., 19:262021. július 15., 19:26
2021. július 15., 19:272021. július 15., 19:27
Összesen egymillió euróért pályázott sikeresen a korábbi községvezetés az Európai Unió Vidéki Beruházások Ügynökségénél (AFIR), amelyből Bögözben, Agyagfalván és Décsfalván építik ki a szennyvízhálózat gerincvezetékét, illetve egy derítőállomást is létrehoznak utóbbi településen – fejtette ki lapunknak Ülkei Zoltán polgármester.
Az említett projekt kivitelezésének határideje tavaly novemberben járt le, ám addig csak a vezetékek harminc százaléka került a földbe, a derítőállomás építése el sem kezdődött. Éppen ezért
Jelenleg a vezetékek nyolcvan százaléka van a földben, ám van olyan helyszín, ahol újra el kell végezni a munkát, hiszen az korábban nem megfelelően történt meg. Mivel a derítőállomás – amelynek terveit módosítani kellett, hogy nagyobb kapacitású legyen – megépítése sem kezdődött el,
Ülkei rámutatott, a projekt nagy problémája az, hogy kevés pénz áll a rendelkezésükre, ugyanakkor jelentősen megnőtt az építkezési anyagok ára a kivitelezővel megkötött szerződés óta. Érdemes tudni azt is, hogy utóbbi dokumentum szerint éppen
ezért ez a hivatal feladata lesz, miután a vállalkozó helyett ismét az intézmény adminisztrálásába kerülnek az utak. Ez persze csak a munka befejezése után lehetséges.
Egy másik projekt részeként Bétában, Székelydobóban és Vágásban zajlik a szennyvízhálózat kiépítése – a mintegy tízmillió lej értékű beruházást az Országos Vidékfejlesztési Ügynökségnél pályázva finanszírozza a község.
Ülkei Zoltán közölte, ez esetben elsősorban a mintegy 4,5 millió lejes önrész előteremtése okoz gondokat. Noha eredetileg terveztek derítőállomást is a hálózatba, ezt végül törülték a dokumentációból, hiszen egyszerűbb lesz, ha a kibővített kapacitású décsfalvi tisztítóba vezetik be a szennyvizet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Noha nagyjából hatszáz portát érint a fejlesztés, csak száz esetben tervezték be, hogy a telekhatárig vezessék el a csöveket. Éppen ezért
Egylőre úgy tűnik, hogy erre a lakók több mint fele hajlandó is lenne, hiszen mégiscsak olcsóbb megoldás, mintha később ők kellene engedélyeket kérjenek és önállóan végeztessék el a munkát.
A tervekben szereplő munkálat kivitelezése egyébként jól halad, több ponton is dolgozik az építkező. Egy nagyobb útszakaszt kellett lezárni például Vágásban a templom előtt, ám ezt elterelőúton ki lehet kerülni.
Ülkei hangsúlyozta, pályázni szeretnének a mátisfalvi, illetve a székelymagyarosi szennyvízhálózat kiépítése érdekében, ezen projekt részeként pedig Décsfalván, Agyagfalván és Bögözben is kiterjesztenék a hálózatot, egészen a portákig. Ennek érdekében már el is készült egy megvalósíthatósági tanulmány.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!