
Nem az anyagi haszonra, hanem a segítségnyújtásra fekteti a hangsúlyt a gyógyszertár
Fotó: Haáz Vince
Marosszentgyörgyön működik Románia első és egyetlen szociális gyógyszertára, amely a nyereségének minimum 90 százalékát szociális projektek finanszírozására fordítja. Az Egészségügyi Minisztérium jóváhagyása mellett a gyógyszertár a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztériumtól is megszerezte a „szociális vállalkozás” bizonyítványt.
2021. október 01., 20:082021. október 01., 20:08
Marosvásárhelytől alig néhány kilométerre, Marosszentgyörgy központjában található a szociális gyógyszertár, amelyről működtetője, Marius Dumitrescu érdeklődésünkre elmondta, a kiskeresetűek, kisnyugdíjasok támogatása céljából jött létre, hogy segítséget nyújtson azoknak, akiknek szükségük van gyógyszerre, de kevésbé, vagy egyáltalán nem tudják azt megfizetni.
– mondta a Székelyhonnak a gyógyszertár tulajdonosa, hozzátéve, hogy számukra nem a pénz jelenti feltétlenül a hasznot, hanem a megelégedés, hogy segíthet a nehéz helyzetben lévő betegeken.
„A Social Pharmacy az első és egyetlen olyan gyógyszertár Romániában, amely megszerezte a szociális vállalkozás bizonyítványt, de remélem, nem az utolsó. Szeretném, ha mások is hozzánk hasonlóan gondolkodnának és hasonló vállalkozást indítanának” – hangsúlyozta Marius Dumitrescu.
Marius Dumitrescu
Fotó: Haáz Vince
A szociális gyógyszertár partnerkapcsolatot hozott létre a marosvásárhelyi idősek otthonával, valamint a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális igazgatóságával. Az otthon lakóinak a szükséges gyógyszereket ingyen biztosítják, így az intézmény jelentős havi megtakarításra tesz szert. Ugyanakkor
„A járvány miatt sokáig nem mozdultak ki az otthon falai közül, gondoltuk, jól jön, ha kirándulásokat szervezünk számukra, a természetbe, szép helyekre” – mondta a gyógyszertár működtetője, hozzáfűzve, olyan helyekre vitték el az időseket, ahol friss levegőn lehettek, kerülték a nagy tömeget, és szép élményekkel telítődtek. Úgy érzi, ezáltal hozzájárultak ahhoz, hogy az időseknek minőségibb élete legyen.
A gyógyszertár olyan vállalatokkal is partneri kapcsolatban áll, amelyek egyes általuk forgalmazott árucikkekért, illetve bizonyos szolgáltatásokért nem kérnek pénzt, az így megtakarított anyagi alapokat pedig a gyógyszertár szociális célokra tudja fordítani. Ugyanakkor
– hangsúlyozta Dumitrescu.
Fotó: Haáz Vince
Ami a jövő projektjeit illeti, október 1-jén és 2-án megszervezik a marosvásárhelyi öregotthon lakóival a Humán könyvtár elnevezésű rendezvényt. Ez azt jelenti, hogy az otthon lakói egy-egy saját történetet mesélnek el azoknak, akik „kikölcsönözik” őket. A járványhelyzet még nem teszi lehetővé a személyes találkozásokat, ezért telefonon beszélgetnek majd, illetve hallgatják meg az érdeklődők egy-egy idős személy vidám vagy szomorú, szerelmes, esetleg gyerekkori igaz történetét.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!