
Nem az anyagi haszonra, hanem a segítségnyújtásra fekteti a hangsúlyt a gyógyszertár
Fotó: Haáz Vince
Marosszentgyörgyön működik Románia első és egyetlen szociális gyógyszertára, amely a nyereségének minimum 90 százalékát szociális projektek finanszírozására fordítja. Az Egészségügyi Minisztérium jóváhagyása mellett a gyógyszertár a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztériumtól is megszerezte a „szociális vállalkozás” bizonyítványt.
2021. október 01., 20:082021. október 01., 20:08
2021. szeptember 28., 20:592021. szeptember 28., 20:59
Marosvásárhelytől alig néhány kilométerre, Marosszentgyörgy központjában található a szociális gyógyszertár, amelyről működtetője, Marius Dumitrescu érdeklődésünkre elmondta, a kiskeresetűek, kisnyugdíjasok támogatása céljából jött létre, hogy segítséget nyújtson azoknak, akiknek szükségük van gyógyszerre, de kevésbé, vagy egyáltalán nem tudják azt megfizetni.
– mondta a Székelyhonnak a gyógyszertár tulajdonosa, hozzátéve, hogy számukra nem a pénz jelenti feltétlenül a hasznot, hanem a megelégedés, hogy segíthet a nehéz helyzetben lévő betegeken.
„A Social Pharmacy az első és egyetlen olyan gyógyszertár Romániában, amely megszerezte a szociális vállalkozás bizonyítványt, de remélem, nem az utolsó. Szeretném, ha mások is hozzánk hasonlóan gondolkodnának és hasonló vállalkozást indítanának” – hangsúlyozta Marius Dumitrescu.
Marius Dumitrescu
Fotó: Haáz Vince
A szociális gyógyszertár partnerkapcsolatot hozott létre a marosvásárhelyi idősek otthonával, valamint a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal szociális igazgatóságával. Az otthon lakóinak a szükséges gyógyszereket ingyen biztosítják, így az intézmény jelentős havi megtakarításra tesz szert. Ugyanakkor
„A járvány miatt sokáig nem mozdultak ki az otthon falai közül, gondoltuk, jól jön, ha kirándulásokat szervezünk számukra, a természetbe, szép helyekre” – mondta a gyógyszertár működtetője, hozzáfűzve, olyan helyekre vitték el az időseket, ahol friss levegőn lehettek, kerülték a nagy tömeget, és szép élményekkel telítődtek. Úgy érzi, ezáltal hozzájárultak ahhoz, hogy az időseknek minőségibb élete legyen.
A gyógyszertár olyan vállalatokkal is partneri kapcsolatban áll, amelyek egyes általuk forgalmazott árucikkekért, illetve bizonyos szolgáltatásokért nem kérnek pénzt, az így megtakarított anyagi alapokat pedig a gyógyszertár szociális célokra tudja fordítani. Ugyanakkor
– hangsúlyozta Dumitrescu.
Fotó: Haáz Vince
Ami a jövő projektjeit illeti, október 1-jén és 2-án megszervezik a marosvásárhelyi öregotthon lakóival a Humán könyvtár elnevezésű rendezvényt. Ez azt jelenti, hogy az otthon lakói egy-egy saját történetet mesélnek el azoknak, akik „kikölcsönözik” őket. A járványhelyzet még nem teszi lehetővé a személyes találkozásokat, ezért telefonon beszélgetnek majd, illetve hallgatják meg az érdeklődők egy-egy idős személy vidám vagy szomorú, szerelmes, esetleg gyerekkori igaz történetét.
A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.
Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.
Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.
A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.
Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.
Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.
A marosvásárhelyi tűzoltók egy lakástűzhöz vonultak ki pénteken délután, amely egy tömbház legfelső emeletén keletkezett.
Nem mindennapi tűzesethez riasztották a hatóságokat Székelyudvarhelyen, péntek délután: valaki a plázánál levő lakópark mögött egy betonkerítés tövében akart halat sütni. Azonban a lángok elharapóztak.
Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.
Pénteken délutánra sikerült teljesen eloltani a maroludasi hulladéklerakónál kedden délben keletkezett tüzet. A területet továbbra is megfigyelés alatt tartják.
szóljon hozzá!