
Fotó: Pál Árpád
Megelégelték a Varga-patakból áradó förtelmes szagot a közelben lakók, ezért a probléma orvoslásáért aláírásokat gyűjtenek. A panaszok nyomán a székelyudvarhelyi helyi rendőrség munkatársai, valamint az UTCA civil szervezet tagjai szerdán ellenőrzést tartottak a patak mentén. Több illegálisan bekötött szennyvízvezetéket fedeztek fel.
2017. június 15., 12:592017. június 15., 12:59
„Többször előfordul, főleg nyaranta, hogy kibírhatatlan szag áradt a Varga-patakból a belefolyó szennylé miatt. Ezt megelégelve döntöttünk el, hogy összefogunk a többi lakóval és minden követ megmozgatunk az ügy megoldása érdekében. Ez nemcsak nekünk, hanem minden városlakónak fontos, hiszen senkinek sem jó, ha bűz terjeng a központban” – fejtette ki lapunknak Kovács László, az Alsó G. egyik tulajdonosa.
Mint mondta, a helyi rendőrség tanácsára eddig több mint ötven aláírást gyűjtöttek össze vendégeiktől, szomszédaiktól, akik az ügy kivizsgálását, valamint a probléma megszüntetését kérik a városvezetőségtől.
– fogalmazott Kovács.
„Nagyon sok panasz érkezett egységünkhöz a Varga-patak szennyezése miatt, ezért döntöttünk úgy, hogy az UTCA civil szervezet, valamint a közmunkázók bevonásával ellenőrzést, illetve takarító akció szervezünk a helyszínen” – közölte Bodrogi Előd, a helyi rendőrség környezetvédelmi osztályának munkatársa.
Rámutatott,
Minden csövet megvizsgált a helyi rendőrség
Fotó: Pál Árpád
A problémás csövek feléből csak időszakosan folyik a szennyvíz, a többinél állandó jelleggel. A legtöbb gond a MÜTF Oktatási Központ, valamint a Rózsa utca közötti szakaszon volt, de máshol is találtak a patakmederbe kivezetett csöveket. Bodrogi ugyanakkor azt tartotta a legfelháborítóbbnak, hogy bár a szolgáltató két éve bővítette szennyvízhálózati rendszerét a Szentimre utcában, az Iskola utcában lévő esővíz-elvezetőből azóta is szennylé folyik.
Pusztul az élővilág
Olyan anyagokkal van tele a szennyvíz – egyebek mellett ammóniával –, amelyek elpusztítják a vízi élőlényeket, ezért is fontos, hogy mielőbb megoldódjon a probléma – magyarázta Bodrogi Előd. „Alig maradt hal a patakban” – fakadt ki. Rámutatott, a későbbiekben a hallépcsőket is rendbe kell hozni, mert az esőzésekkor megárad a patak, ami a szennyezettebb alsó szakaszokra mossa le a halakat, onnan pedig nem tudnak visszaúszni, ezért elpusztulnak. Szintén problémát okoz a túlnőtt növényzet, amely miatt áradás esetén torlaszok keletkezhetnek. Ezenkívül egyes hidaknál mélyíteni kell a patakmedret – tette hozzá a szakember.
– vélte. Az is furcsa, hogy a Rózsa utca végében találtak egy szennyvízátemelő pumpát, amelynek egy 30 centiméteres átmérőjű túlfolyócsöve volt, amit a patak vizébe vezettek. Ezzel kapcsolatban még nyomozni fognak a rendőrök.
Szennyezett víz folyik a patakba az Iskola utcai hídnál lévő esővízelvezető csőből
Fotó: Pál Árpád
Magyari Lajos, az UTCA vezetője – aki korábban már végigjárta a patakmedret – szintén felháborítónak tekinti a helyzetet. Mint monda, a legtöbb illegális vezeték nyílása el volt rejtve kövek, illetve fémlemezek mögé, de a sűrű növényzet sem könnyítette meg munkájukat. Megjegyezte, a Szejke-pataknál is hasonló a helyzet.
A helyi rendőrség munkatársa feljegyezte azokat a házszámokat, amelyek környékén a problémás csöveket találták, és hamarosan felszólítják a tulajdonosokat a probléma orvoslására, ellenkező esetben megbírságolják őket.
– szögezte le a szakember.
Hét zsáknyi szemét gyűlt össze a patakmederből
Fotó: Pál Árpád
Az akció során egyébként hét zsáknyi szemetet gyűjtöttek össze a patakmederben. Sok volt a háztartási szemét, a pillepalack, gumiabroncs stb. Bodrogi szerint az is nagy probléma, hogy több lakó a patak medrébe dobja a kerti hulladékot, mivel az egy áradás esetén feltorlódhat a hidaknál, árvizet okozva.
Az idei év első három hónapjában 33 996 családon belüli erőszakos esethez riasztották a hatóságokat, ebből 17 113 városon, 16 883 vidéken történt – számolt be szombaton az Országos Rendőr-főkapitányság.
Reneszánszát éli a gyógynövények használata, egyre többen szedik, sőt termesztik és nemcsak tea, hanem tinktúra is készül belőlük – jelentette ki Pokornyi László, aki a Marosvásárhelyen és környékén megtermő gyógynövényekről írt könyvet.
Nagy mennyiségű kábítószert foglaltak le a hatóságok az elmúlt két hétben végrehajtott akcióik során.
Megkéselt egy fiatal férfi egy másikat Csíkkozmáson a napokban. Feltehetően italozás torkollott agresszióba a két fél között. Az áldozatot kórházban ápolják.
Négy ügynökségének átszervezésére készül a munkaügyi minisztérium. Florin Manole tárcavezető szerint a négy intézményből kettő lesz: az egyik az ellenőrzésekkel, a másik a kifizetések kezelésével foglalkozik majd.
Hónapokkal ezelőtt még szürreálisnak tűnt, hogy a 8 lej körüli benzinár fog „olcsónak” számítani, most mégis ez történik. A világpiaci helyzet és a kormányintézkedések következtében a tíz lejt alulról súroló benzinár visszajött a nyolc lejes tartományba.
Az 112-es hívószámra medvecsapdába rekedt bocsról érkezett bejelentés Nyárádkarácson községből. A rendőrség bűnügyi eljárást indított, orrvadászat gyanújával. A község polgármestere, Bodó Károly Gyula szerint az ügy árnyaltabb, mint elsőre látszik.
Az átlagosnál csapadékosabb időszakot jeleznek előre a meteorológusok jövő hétre az ország minden régiójában, míg a május 1-jei minivakációt magában foglaló hétre az ilyenkor megszokottnál magasabb hőmérsékleteket valószínűsítenek.
Bíróság elé állítanak a bukaresti ügyészek egy 20 éves fiatalembert és 14 éves barátnőjét, akiket azzal vádolnak, hogy megölték a lány anyját, majd a holttestet elásták egy erdőben.
Különböző technikákkal füstölt szalonnákat kóstolhattak a csíkszeredaiak a második alkalommal megszervezett Füst és só – Székelyföldi Szalonnamustra elnevezésű rendezvény első napján, pénteken.
szóljon hozzá!