
Római kori lelőhely Mikháza. Archív
Fotó: Rab Zoltán
Az Európai Régészet Napjai alkalmából római íjászati bemutatót szervez a Maros Megyei Múzeum június 18-án. Az eseményt szombaton délelőtt 11 és délután 5 óra között tartják Mikházán a Régészeti Parkban.
2022. június 16., 18:222022. június 16., 18:22
A régészeti ásatásokból kiderült, hogy a római korban Mikházán keleti íjászok állomásoztak, akiket a keleti- és közelkeleti vidékekről alkalmaztak a segédcsapatokba, hogy meglephessék az ellenséget, ha az megpróbálja megtámadni a Római Birodalom határait.
Pánczél Szilamér régész, a Római limes program munkatársa a Székelyhonnak elmondta, nagyon sok nyílhegy és tartozék került felszínre az ásatások során, ezért a szombati rendezvényen egy kiállítás is megtekinthető azokból. A régész elmondta azt is, hogy
Az Európai Régészet Napjai című programsorozat részét képező mikházi rendezvényen íjászversennyel, római katonai bemutatókkal, idegenvezetésekkel, időszaki kiállításokkal és múzeumpedagógiai tevekénységekkel várják a szervezők az érdeklődőket.
Mikházára személygépkocsival, valamint a Bálint Trans Szovátára tartó rendszeres autóbuszjárataival lehet eljutni. Az Európai Régészet Napjai programsorozat koordinátora a Nemzeti Örökség Intézete, míg Maros megyében a Maros Megyei Múzeumhoz tartozó Római Limeskutató Központ. A mikházi római kori tábor és település egyike a régió legjobban kutatott régészeti lelőhelyeinek. Az itt található erődítmény Dacia tartomány keleti határát védelmezte. A lelőhelyről már a 18. századból vannak adatok, 2011 óta pedig a Maros Megyei Múzeum évente régészeti ásatásokat folytat a tábor és az azt kiszolgáló település területén.
Medve jelenlétét jelezték hétfőn este Csíksomlyón, a Sarkadi Elek utca 93 szám alatt.
Egy markológépben csaptak fel a lángok hétfőn délután Héjjasfalva községben – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (BNR) egy új, a román festőknek szentelt sorozat ezüstérméjét bocsájtotta ki a numizmatikai forgalomba hétfőn. Ez egyben az első téglalap alakú érme, amelyet a bank a numizmatikai forgalomban kibocsájt.
A képviselőház plenáris ülése hétfőn elfogadta a feddhetetlenségi törvény módosítását és kiegészítését az alkotmánybíróság észrevételei alapján.
Nicușor Dan államelnök hétfőn részt vett a tettrekészek koalíciójának távértekezletén, amelyet Ukrajna függetlenségének napján szerveztek meg.
Egy autó kapott lángra hétfőn délután a Maros megyei Felsőrépán, szerencsére senki sem sérült meg a tűzesetben – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Nagy visszhangot váltott ki az országban a szociális ösztöndíjak vakáció alatti megszüntetését célzó tervezet. Civil szervezetek, szülők és diákok tiltakoznak ellene, míg a minisztérium azzal érvel, hogy a támogatás célja az iskolába járás ösztönzése.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfőn kiadott előrejelzése szerint a Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő napokban várhatóan másodpercenként 1600 köbméterre nő.
A pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor.
szóljon hozzá!