Hirdetés
Hirdetés

Igyekezni kell a gyepterületek üzemtervének elkészíttetésével

Közigazgatási egységenként kell elkészíttetni a gyepterületek üzemtervét. Egyéves munka •  Fotó: Kristó Róbert

Közigazgatási egységenként kell elkészíttetni a gyepterületek üzemtervét. Egyéves munka

Fotó: Kristó Róbert

Ajánlott mihamarabb jelentkezniük a közigazgatási egységeknek a gyepterületek üzemterveinek elkészíttetésével kapcsolatban a mezőgazdasági igazgatóságon: a kaszálókra és legelőkre vonatkozó üzemterv – amely elkészítése egy évet vesz fel – hiányában jövőben már nem kérhetnek területalapú támogatást az érintett települések gazdálkodói.

Szabó Kamilla-Mária

2017. április 29., 17:052017. április 29., 17:05

2013-ban a 34-es kormányrendelettel (amely az 1991-ből származó 18-as földtörvényt egészítette ki) bevezették a gyepterületek – kaszálók és legelők – használatát szabályozó üzemtervek elkészíttetésének szükségességét. Ezáltal

kötelezik a gyepterület-tulajdonosokat, hogy állítsanak össze egy tervet, amelyben a kaszálók, legelők technikai, szervezési, gazdasági és talajfeljavítási intézkedéseit összegzik

Hirdetés

– ismertette érdeklődésünkre Sebestyén Sándor. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársa hozzátette, az elkészítés alatt a szakemberek talajminőség-vizsgálatot végeznek, és figyelembe veszik a gyepterületek növényvilágát. Azok alapján határozzák meg, hogy az adott területen milyen körülmények között lehet legeltetni, hektáronként mekkora jószágállományt képes eltartani. Emellett

azt is megszabják, hogy milyen karbantartási munkálatokat kell végezni a területeken, hogyan lehet a talaj minőségét javítani.

Az elmúlt években kevés közigazgatási egység élt a tervek elkészítésének lehetőségével Hargita megyében. Nemrég viszont szigorításról döntöttek Bukarestben, amelynek értelmében legkésőbb 2018-ig el kell készülniük a gyepterületek üzemterveinek a tulajdonformától függetlenül – tehát az önkormányzati, közbirtokossági és magántulajdonban levő parcellákat is tartalmazniuk kell.

Idézet
Azokban a városokban, községekben, ahol elmulasztják az üzemterv elkészítését – a jelenlegi szabályok értelmében – a gazdák jövőben már nem igényelhetik a területalapú támogatásokat

– mutatott rá a szakember.

Jó hír az eddig hezitáló polgármesteri hivatalok számára, hogy múlt héten jelent meg az a határozat, amelynek értelmében a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből finanszírozzák az üzemtervek elkészítéséhez szükséges talajtani vizsgálatokat – emelte ki Sebestyén Sándor. Megjegyezte, az önkormányzatokat terheli tehát az a feladat, hogy összeállítsák a tulajdonosok névsorát, és bejelöljék a gyepterületek elhelyezkedését; ha ezzel elkészültek, szakemberek vizsgálják meg a területeket, a talajt – mindezek végén készülhet el a dokumentáció.

Az elkészítése hozzávetőleg egy évet vesz igénybe, hiszen a szükséges információkhoz egy teljes ciklus alatt vizsgálni kell a területekről vett mintákat. A mezőgazdasági igazgatóság a tervek elkészítésének koordinálását, a közigazgatási egységek segítését, informálását végzi.

Azt is megtudtuk, hogy olyan települések is vannak, ahol az önkormányzat vagy közbirtokosság saját területére korábban készíttetett üzemtervet, azok viszont nem elégségesek, mivel a törvény értelmében a közigazgatási egység teljes gyepterületét magába kell foglalnia.

Hargita megye északi részén 9–10 település van ilyen helyzetben. Tizenkét község esetében folyamatban van a teljes üzemterv elkészíttetése, további harminc pedig nemrég igényelte az elkezdését – részletezte az igazgatóság alkalmazottja. Kiemelte, a folyamat ugyan elindult, de

egyelőre a megyei közigazgatási egységek fele lépett ez ügyben.

S habár korábban többször is bátorították az érintetteket a munka elkezdésére, most újra aláhúzta: amennyiben legkésőbb idén májusban nem indítják el az üzemterv elkészítését, azt nem tudják összeállítani a szakemberek a jövő évi igénylési időszak kezdetéig, amiatt pedig jelentős támogatástól eshetnek el a gazdák. Emiatt arra kér minden érintettet, hogy mihamarabb keressék fel az igazgatóságot a folyamat elindítása céljából.

Kérdésünkre azt is kifejtette az illetékes, hogy Csíkszéken mintegy 14 közigazgatási egység indította el a gyepterületek üzemtervének elkészítését, Székelyudvarhely környékén és Gyergyószéken pedig 8–10. Emellett pár olyan község is van, ahol már összeállították a tervet – elsősorban Gyergyó és Udvarhely vidékén. Hargita megyében összesen 154 576 hektár legelő és 164 750 hektár kaszálóterületet tartanak számon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 27., péntek

Vadkárok: hamarosan megkapják pénzüket a múlt évi károsultak

A múlt évben történt vadkároknak valamivel több, mint a hatvan százaléka esetében kaptak kártérítést a Hargita megyei károsultak, a közeljövőben viszont várhatóan a fennmaradó hányaduk is pénzéhez jut. Ők többnyire terméskárok megtérítésére várnak.

Vadkárok: hamarosan megkapják pénzüket a múlt évi károsultak
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása

Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása
2026. február 26., csütörtök

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este

A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este
2026. február 26., csütörtök

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét

Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében

Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében
2026. február 26., csütörtök

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról

Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke tisztázta csütörtökön a G4mediának adott interjújában tett nyilatkozatait, hangsúlyozva, hogy félreértették.

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról
2026. február 26., csütörtök

Nyilatkozniuk kell a lakótársulási adminisztrátoroknak, hogy nem büntetett előéletűek

Szigorították a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtökön a tulajdonosi társulások adminisztrátorainak alkalmazását, remélve, hogy így ki tudják szűrni a törvényszegőket.

Nyilatkozniuk kell a lakótársulási adminisztrátoroknak, hogy nem büntetett előéletűek
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Sok mindent felülír az infláció, ezért át kell szabni két sepsiszentgyörgyi beruházás költségbecslését

A drasztikus áremelkedések miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kénytelen volt felbontani a szerződéseket két utcafelújítási projektnél, illetve aktualizálni a költségbecslést. Ez azt jelenti, hogy új közbeszerzést kell kiírni a munkálatokra.

Sok mindent felülír az infláció, ezért át kell szabni két sepsiszentgyörgyi beruházás költségbecslését
2026. február 26., csütörtök

Elővette az etnikai kártyát egy AUR-os tanácsos Marosvásárhelyen

Bocsánatkérésre szólította fel Frunda Csenge marosvásárhelyi tanácsos Bungardean Emilian AUR-os önkormányzati képviselőt, aki azt állította, hogy ő nem tud románul. A felszólított tagadta ezt és azzal hárított: „mind testvérek vagyunk”.

Elővette az etnikai kártyát egy AUR-os tanácsos Marosvásárhelyen
2026. február 26., csütörtök

Egy lépéssel közelebb, hogy hatályba léphessen a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény

Az alkotmánybíróság csütörtökön közzétette február 18-i határozatának indoklását, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.

Egy lépéssel közelebb, hogy hatályba léphessen a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény
Hirdetés