
Közigazgatási egységenként kell elkészíttetni a gyepterületek üzemtervét. Egyéves munka
Fotó: Kristó Róbert
Ajánlott mihamarabb jelentkezniük a közigazgatási egységeknek a gyepterületek üzemterveinek elkészíttetésével kapcsolatban a mezőgazdasági igazgatóságon: a kaszálókra és legelőkre vonatkozó üzemterv – amely elkészítése egy évet vesz fel – hiányában jövőben már nem kérhetnek területalapú támogatást az érintett települések gazdálkodói.
2017. április 29., 17:052017. április 29., 17:05
2013-ban a 34-es kormányrendelettel (amely az 1991-ből származó 18-as földtörvényt egészítette ki) bevezették a gyepterületek – kaszálók és legelők – használatát szabályozó üzemtervek elkészíttetésének szükségességét. Ezáltal
– ismertette érdeklődésünkre Sebestyén Sándor. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársa hozzátette, az elkészítés alatt a szakemberek talajminőség-vizsgálatot végeznek, és figyelembe veszik a gyepterületek növényvilágát. Azok alapján határozzák meg, hogy az adott területen milyen körülmények között lehet legeltetni, hektáronként mekkora jószágállományt képes eltartani. Emellett
Az elmúlt években kevés közigazgatási egység élt a tervek elkészítésének lehetőségével Hargita megyében. Nemrég viszont szigorításról döntöttek Bukarestben, amelynek értelmében legkésőbb 2018-ig el kell készülniük a gyepterületek üzemterveinek a tulajdonformától függetlenül – tehát az önkormányzati, közbirtokossági és magántulajdonban levő parcellákat is tartalmazniuk kell.
– mutatott rá a szakember.
Jó hír az eddig hezitáló polgármesteri hivatalok számára, hogy múlt héten jelent meg az a határozat, amelynek értelmében a mezőgazdasági minisztérium költségvetéséből finanszírozzák az üzemtervek elkészítéséhez szükséges talajtani vizsgálatokat – emelte ki Sebestyén Sándor. Megjegyezte, az önkormányzatokat terheli tehát az a feladat, hogy összeállítsák a tulajdonosok névsorát, és bejelöljék a gyepterületek elhelyezkedését; ha ezzel elkészültek, szakemberek vizsgálják meg a területeket, a talajt – mindezek végén készülhet el a dokumentáció.
Az elkészítése hozzávetőleg egy évet vesz igénybe, hiszen a szükséges információkhoz egy teljes ciklus alatt vizsgálni kell a területekről vett mintákat. A mezőgazdasági igazgatóság a tervek elkészítésének koordinálását, a közigazgatási egységek segítését, informálását végzi.
Azt is megtudtuk, hogy olyan települések is vannak, ahol az önkormányzat vagy közbirtokosság saját területére korábban készíttetett üzemtervet, azok viszont nem elégségesek, mivel a törvény értelmében a közigazgatási egység teljes gyepterületét magába kell foglalnia.
Hargita megye északi részén 9–10 település van ilyen helyzetben. Tizenkét község esetében folyamatban van a teljes üzemterv elkészíttetése, további harminc pedig nemrég igényelte az elkezdését – részletezte az igazgatóság alkalmazottja. Kiemelte, a folyamat ugyan elindult, de
S habár korábban többször is bátorították az érintetteket a munka elkezdésére, most újra aláhúzta: amennyiben legkésőbb idén májusban nem indítják el az üzemterv elkészítését, azt nem tudják összeállítani a szakemberek a jövő évi igénylési időszak kezdetéig, amiatt pedig jelentős támogatástól eshetnek el a gazdák. Emiatt arra kér minden érintettet, hogy mihamarabb keressék fel az igazgatóságot a folyamat elindítása céljából.
Kérdésünkre azt is kifejtette az illetékes, hogy Csíkszéken mintegy 14 közigazgatási egység indította el a gyepterületek üzemtervének elkészítését, Székelyudvarhely környékén és Gyergyószéken pedig 8–10. Emellett pár olyan község is van, ahol már összeállították a tervet – elsősorban Gyergyó és Udvarhely vidékén. Hargita megyében összesen 154 576 hektár legelő és 164 750 hektár kaszálóterületet tartanak számon.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!