
Ezután jó pár gyógyszertárban nem utasítják vissza a lejárt készítmények átvételét
Fotó: Barabás Ákos
Megoldódni látszik Székelyudvarhelyen a háztartásokban felhalmozott lejárt szavatosságú gyógyszerek megsemmisítésének problémája. Külföldi mintát alakítottak át a helyi lehetőségekre, melyre a Hargita megyei önkormányzatnál, sőt Háromszéken is felfigyeltek, így valószínűsíthető, hogy nagyobb régióban rendezik a kérdést.
2017. december 03., 13:482017. december 03., 13:48
2017. december 04., 09:362017. december 04., 09:36
Lejárt szavatosságú gyógyszerek összegyűjtésére hirdettek kampányt Székelyudvarhelyen az elmúlt időszakban. Az akcióba összesen hat gyógyszertár kapcsolódott be, az ott kihelyezett tárolókba 175 kilogramm lejárt szavatosságú gyógyszer és gyógykészítmény gyűlt össze – mondta el lapunknak a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke. Székely Pál rögtön hozzátette,
A környezetbe kerülve ugyanis a gyógyszerek nagy része nehezen bomlik le, felhalmozódik, így akár ivóvízzel, akár élelmiszerrel az emberi szervezetbe juthat.
Számos alkalommal cikkeztünk a gyógyszerek leadásával kapcsolatos patthelyzetről, mely részben azért alakult ki, mert a magánszemélyeknek elméletileg tilos a háztartási hulladékba dobni a lejárt szavatosságú pirulákat, másrészt noha a gyógyszertárakban adottak a körülmények, hogy tárolják, majd elküldjék megsemmisítésre a készítményeket, a működési szabályzatuk mégis tiltja, hogy átvegyenek olyan a gyógyszereket, melyek származását nem tudják igazolni.
Ugyan volt rá példa, hogy néhány gyűjtés alkalmával összeszedték a felgyülemlett mennyiséget, ám ez sok szempontból nem volt hatékony, hiszen sokan lemaradtak erről, vagy nem tudták, nem akarták hosszú ideig tárolni a gyógyszereket, így jobb híján a szemétbe kerültek. Ennek megfelelően
így tud kialakulni a környezettudatos magatartás. A helyzet megoldására külföldi minta szerint saját eljárást vezetnek be Székelyudvarhelyen, ahol nem a gyógyszertárak tulajdonában lévő tárolóba gyűjtik össze a készítményeket. Külföldön ezeket a gyógyszergyártók finanszírozzák,
– magyarázta lapunknak Székely Pál. Ahhoz, hogy ez ilyen formában működhessen, szükség volt civil összefogásra is, a kezdeményezést támogató magángyógyszertárak és a városháza mellett még a Rotary Club is program mögé állt. Az alelnök szerint nagyon sok minden megvalósítható, ha nem csak várjuk a megoldást, hanem civil összefogással teszünk is érte.
Egyébként a kezdeményezésre felfigyeltek a Hargita megyei önkormányzatnál, valamint a Kovászna megyei gyógyszerészkörökben is, így lehet, hogy az Udvarhelyen kialakított mintát követve hamarosan az egész régióban elkezdik felszámolni ezt a problémát.
Ahol leadhatók Székelyudvarhelyen a lejárt szavatosságú gyógyszerek
Csipkebogyó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 59. sz., Depovit gyógyszertár – Függetlenség sgt., 56. sz., Galenus gyógyszertár – Wesselényi Miklós u., 16. sz., Geránium gyógyszertár – Építők u., 1A/2 sz., Pilula gyógyszertár – Kisköved u., 2/2 sz., Réka gyógyszertár – Függetlenség sgt., 23. sz., Sándor gyógyszertár – Tamási Áron u., 4/4 sz., Szabó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 47/A sz., Tünde gyógyszertár – Rákóczi Ferenc u., 16. sz., Budvár Szociális Központ – Budvár u., 43. sz.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!