Hirdetés
Hirdetés

Így oldják meg Székelyudvarhelyen a lejárt szavatosságú gyógyszerek leadását

Ezután jó pár gyógyszertárban nem utasítják vissza a lejárt készítmények átvételét •  Fotó: Barabás Ákos

Ezután jó pár gyógyszertárban nem utasítják vissza a lejárt készítmények átvételét

Fotó: Barabás Ákos

Megoldódni látszik Székelyudvarhelyen a háztartásokban felhalmozott lejárt szavatosságú gyógyszerek megsemmisítésének problémája. Külföldi mintát alakítottak át a helyi lehetőségekre, melyre a Hargita megyei önkormányzatnál, sőt Háromszéken is felfigyeltek, így valószínűsíthető, hogy nagyobb régióban rendezik a kérdést.

Dávid Anna Júlia

2017. december 03., 13:482017. december 03., 13:48

2017. december 04., 09:362017. december 04., 09:36

Lejárt szavatosságú gyógyszerek összegyűjtésére hirdettek kampányt Székelyudvarhelyen az elmúlt időszakban. Az akcióba összesen hat gyógyszertár kapcsolódott be, az ott kihelyezett tárolókba 175 kilogramm lejárt szavatosságú gyógyszer és gyógykészítmény gyűlt össze – mondta el lapunknak a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke. Székely Pál rögtön hozzátette,

ennek a mennyiségnek a töredéke is jelentős károkat okozhat.

Hirdetés

A környezetbe kerülve ugyanis a gyógyszerek nagy része nehezen bomlik le, felhalmozódik, így akár ivóvízzel, akár élelmiszerrel az emberi szervezetbe juthat.

Ellentmondásba ütközve

Számos alkalommal cikkeztünk a gyógyszerek leadásával kapcsolatos patthelyzetről, mely részben azért alakult ki, mert a magánszemélyeknek elméletileg tilos a háztartási hulladékba dobni a lejárt szavatosságú pirulákat, másrészt noha a gyógyszertárakban adottak a körülmények, hogy tárolják, majd elküldjék megsemmisítésre a készítményeket, a működési szabályzatuk mégis tiltja, hogy átvegyenek olyan a gyógyszereket, melyek származását nem tudják igazolni.

Ugyan volt rá példa, hogy néhány gyűjtés alkalmával összeszedték a felgyülemlett mennyiséget, ám ez sok szempontból nem volt hatékony, hiszen sokan lemaradtak erről, vagy nem tudták, nem akarták hosszú ideig tárolni a gyógyszereket, így jobb híján a szemétbe kerültek. Ennek megfelelően

nemcsak az alkalomszerű gyűjtés, hanem a folyamatosság biztosítása is fontos,

így tud kialakulni a környezettudatos magatartás. A helyzet megoldására külföldi minta szerint saját eljárást vezetnek be Székelyudvarhelyen, ahol nem a gyógyszertárak tulajdonában lévő tárolóba gyűjtik össze a készítményeket. Külföldön ezeket a gyógyszergyártók finanszírozzák,

Udvarhelyen a városháza vállalta fel az anyagi oldalát, a gyógyszertárak pedig helyet adnak neki, de a doboz a megsemmisítést végző szakcég tulajdona

– magyarázta lapunknak Székely Pál. Ahhoz, hogy ez ilyen formában működhessen, szükség volt civil összefogásra is, a kezdeményezést támogató magángyógyszertárak és a városháza mellett még a Rotary Club is program mögé állt. Az alelnök szerint nagyon sok minden megvalósítható, ha nem csak várjuk a megoldást, hanem civil összefogással teszünk is érte.

Egyébként a kezdeményezésre felfigyeltek a Hargita megyei önkormányzatnál, valamint a Kovászna megyei gyógyszerészkörökben is, így lehet, hogy az Udvarhelyen kialakított mintát követve hamarosan az egész régióban elkezdik felszámolni ezt a problémát.

Ahol leadhatók Székelyudvarhelyen a lejárt szavatosságú gyógyszerek

Csipkebogyó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 59. sz., Depovit gyógyszertár – Függetlenség sgt., 56. sz., Galenus gyógyszertár – Wesselényi Miklós u., 16. sz., Geránium gyógyszertár – Építők u., 1A/2 sz., Pilula gyógyszertár – Kisköved u., 2/2 sz., Réka gyógyszertár – Függetlenség sgt., 23. sz., Sándor gyógyszertár – Tamási Áron u., 4/4 sz., Szabó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 47/A sz., Tünde gyógyszertár – Rákóczi Ferenc u., 16. sz., Budvár Szociális Központ – Budvár u., 43. sz.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 05., vasárnap

Áldott húsvétot kíván Ilie Bolojan miniszterelnök

Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.

Áldott húsvétot kíván Ilie Bolojan miniszterelnök
Hirdetés
2026. április 05., vasárnap

Nicușor Dan szerint a NATO-hoz tartozás a jogállamiság közösségéhez való tartozás

Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.

Nicușor Dan szerint a NATO-hoz tartozás a jogállamiság közösségéhez való tartozás
2026. április 05., vasárnap

A békéért hirdet imavirrasztást XIV. Leó pápa jövő szombatra

XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.

A békéért hirdet imavirrasztást XIV. Leó pápa jövő szombatra
2026. április 05., vasárnap

A külképviseleteken kérhető a meg nem kapott választási levélcsomag pótlása

A levélben szavazó választópolgárok, akik nem kapták meg postai úton a levélcsomagjukat, hétfőtől személyesen kérhetik annak pótlását a külképviseleteken vagy országgyűlési egyéni választókerületi választási irodákban.

A külképviseleteken kérhető a meg nem kapott választási levélcsomag pótlása
Hirdetés
2026. április 05., vasárnap

Néhány sofőr azt hitte, hogy neki nem árthat az alkohol

Tizennyolc éves, ittasan vezető sofőrt is lekapcsoltak a Hargita megyei rendőrök a húsvéti ünnepek során.

Néhány sofőr azt hitte, hogy neki nem árthat az alkohol
2026. április 05., vasárnap

40-nel emelkedett a különnyugdíjasok száma az év elején

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint februárban 11 898 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 40-nel többnek, mint előző hónapban.

40-nel emelkedett a különnyugdíjasok száma az év elején
2026. április 05., vasárnap

Ahol húsvétvasárnap reggel ezrek énekelik együtt a magyar és a székely himnuszt – videó

A húsvétvasárnapi szabadtéri ételszentelés legfelemelőbb pillanatai közé tartozik a magyar és a székely himnuszok eléneklése.

Ahol húsvétvasárnap reggel ezrek énekelik együtt a magyar és a székely himnuszt – videó
Hirdetés
2026. április 05., vasárnap

Szakértő: drágulni fognak az élelmiszerek az ortodox húsvét után

Az élelmiszerárak tavaly április óta mintegy 10 százalékkal emelkedtek, és ortodox húsvét után újabb drágulás jöhet az energia- és üzemanyagköltségek növekedése miatt – jelentette ki a vasárnap Agerpresnek Aurel Popescu.

Szakértő: drágulni fognak az élelmiszerek az ortodox húsvét után
2026. április 05., vasárnap

Öt disznó veszett oda a petelei gazdaságban kiütött tűznél

Háziállatok is áldozatul estek annak a tűzvésznek, amely a Maros megyei Petelén ütött ki és amelyhez vasárnap kora hajnalban riasztották a szászrégeni tűzoltókat.

Öt disznó veszett oda a petelei gazdaságban kiütött tűznél
2026. április 05., vasárnap

Ismét megtelt Csíkszereda főtere a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelésén

Immár 25 éve, mindössze egy év kimaradással töltik meg a csíkszeredai Szabadság teret és a Promenádot a legnagyobb szabadtéri ételszentelés résztvevői.

Ismét megtelt Csíkszereda főtere a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelésén
Hirdetés