
Ezután jó pár gyógyszertárban nem utasítják vissza a lejárt készítmények átvételét
Fotó: Barabás Ákos
Megoldódni látszik Székelyudvarhelyen a háztartásokban felhalmozott lejárt szavatosságú gyógyszerek megsemmisítésének problémája. Külföldi mintát alakítottak át a helyi lehetőségekre, melyre a Hargita megyei önkormányzatnál, sőt Háromszéken is felfigyeltek, így valószínűsíthető, hogy nagyobb régióban rendezik a kérdést.
2017. december 03., 13:482017. december 03., 13:48
2017. december 04., 09:362017. december 04., 09:36
Lejárt szavatosságú gyógyszerek összegyűjtésére hirdettek kampányt Székelyudvarhelyen az elmúlt időszakban. Az akcióba összesen hat gyógyszertár kapcsolódott be, az ott kihelyezett tárolókba 175 kilogramm lejárt szavatosságú gyógyszer és gyógykészítmény gyűlt össze – mondta el lapunknak a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara alelnöke. Székely Pál rögtön hozzátette,
A környezetbe kerülve ugyanis a gyógyszerek nagy része nehezen bomlik le, felhalmozódik, így akár ivóvízzel, akár élelmiszerrel az emberi szervezetbe juthat.
Számos alkalommal cikkeztünk a gyógyszerek leadásával kapcsolatos patthelyzetről, mely részben azért alakult ki, mert a magánszemélyeknek elméletileg tilos a háztartási hulladékba dobni a lejárt szavatosságú pirulákat, másrészt noha a gyógyszertárakban adottak a körülmények, hogy tárolják, majd elküldjék megsemmisítésre a készítményeket, a működési szabályzatuk mégis tiltja, hogy átvegyenek olyan a gyógyszereket, melyek származását nem tudják igazolni.
Ugyan volt rá példa, hogy néhány gyűjtés alkalmával összeszedték a felgyülemlett mennyiséget, ám ez sok szempontból nem volt hatékony, hiszen sokan lemaradtak erről, vagy nem tudták, nem akarták hosszú ideig tárolni a gyógyszereket, így jobb híján a szemétbe kerültek. Ennek megfelelően
így tud kialakulni a környezettudatos magatartás. A helyzet megoldására külföldi minta szerint saját eljárást vezetnek be Székelyudvarhelyen, ahol nem a gyógyszertárak tulajdonában lévő tárolóba gyűjtik össze a készítményeket. Külföldön ezeket a gyógyszergyártók finanszírozzák,
– magyarázta lapunknak Székely Pál. Ahhoz, hogy ez ilyen formában működhessen, szükség volt civil összefogásra is, a kezdeményezést támogató magángyógyszertárak és a városháza mellett még a Rotary Club is program mögé állt. Az alelnök szerint nagyon sok minden megvalósítható, ha nem csak várjuk a megoldást, hanem civil összefogással teszünk is érte.
Egyébként a kezdeményezésre felfigyeltek a Hargita megyei önkormányzatnál, valamint a Kovászna megyei gyógyszerészkörökben is, így lehet, hogy az Udvarhelyen kialakított mintát követve hamarosan az egész régióban elkezdik felszámolni ezt a problémát.
Ahol leadhatók Székelyudvarhelyen a lejárt szavatosságú gyógyszerek
Csipkebogyó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 59. sz., Depovit gyógyszertár – Függetlenség sgt., 56. sz., Galenus gyógyszertár – Wesselényi Miklós u., 16. sz., Geránium gyógyszertár – Építők u., 1A/2 sz., Pilula gyógyszertár – Kisköved u., 2/2 sz., Réka gyógyszertár – Függetlenség sgt., 23. sz., Sándor gyógyszertár – Tamási Áron u., 4/4 sz., Szabó gyógyszertár – Bethlen Gábor u., 47/A sz., Tünde gyógyszertár – Rákóczi Ferenc u., 16. sz., Budvár Szociális Központ – Budvár u., 43. sz.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!