
Április 22-én döntenek a megyei költségvetésről
Fotó: Haáz Vince
Maros megye önkormányzata az április 22-ére, csütörtök délutánra meghirdetett tanácsülésen szavaz a 2021-es büdzséről. Bár a megye költségvetés-tervezete már tanulmányozható az intézmény honlapján, a megyei tanács vezetősége elzárkózik annak előzetes értékelésétől.
2021. április 19., 19:482021. április 19., 19:48
2021. április 20., 09:012021. április 20., 09:01
Az idén 862,1 millió lej jut Maros megyének, a kiadások azonban ezt az összeget jóval meghaladják: 924,6 millióra rúg ez az összeg a tervezet alapján. A számítások szerint működésre és fejlesztésekre 499,8 millióra lesz szükség, ennek a fedezete azonban csak 437,3 millió lej.
Tavaly a kórházi alkalmazottak fizetéseire 41,6 milliót költöttek, az idén 53, 5 millióra lesz szükség – tudtuk meg a megyei tanács honlapjára feltöltött tervezet erre vonatkozó mellékletéből.
A csütörtöki ülésen a megyei önkormányzati képviselők arról is döntenek, hogy mire költik azt a 62,5 millió lejt, ami az előző évek költségvetéseiből maradt és gyűlt össze. Az egyházak számára 600 ezer lejt szánnak, a sajátos igényű iskoláknak pedig 226 ezer lejt ösztöndíjakra. A határozattervezet szerint az 1-es számú speciális iskolában 94 ösztöndíjra 48 ezer lej jut, a 2. számúban 140 ösztöndíjra 73 ezer, míg a 3. számú speciális tanintézményben a tervek szerint 204 ösztöndíjra 105 ezer lejt szán a Maros megyei önkormányzat.
A vissza nem térítendő támogatásokhoz szükséges saját önrészre 685 ezer lejes kerete lesz a megyei önkormányzatnak, szociális juttatásokra pedig 5,6 millió szerepel a tervezetben. A tavalyi év költségvetésének tervezésekor az elkövetkező évek büdzséjét is kiszámolták. Ezek szerint 2021-re 787,3 milliót szántak, de a kiadásokat 821,4 millióra becsülték.
A megye költségvetéséről csütörtökön szavaz az önkormányzati képviselő-testület
Fotó: Haáz Vince
A Maros megyei tanács alárendeltségébe tartozó intézmények vezetőivel folyamatosan egyeztettek a működés, fejlesztés és fenntartás kapcsán. Ahogy korábban Kovács Mihály Levente, az önkormányzat alelnöke a Székelyhon érdeklődésére elmondta, többször is találkozott azon intézmények vezetőivel, amelyek működése az ő hatáskörébe tartozik. Összevetették, hogy melyek az elmaradhatatlan, sürgős tennivalók, mi az, amiről le lehet mondani, vagy el lehet napolni, illetve milyen összegekre van szükség a fenntartásukhoz.
– hangsúlyozta az alelnök. A költségvetést várhatóan a csütörtöki ülésen a testület jóváhagyja, de a korábbi tapasztalatok szerint a továbbiakban még számos kiigazításról, módosításról is fog dönteni.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit, aki a gyanú szerint ingatlanügynöknek adta ki magát, és egy tranzakció ürügyén, amikor az összeget ellenőrizték, 128 ezer eurónyi valódi pénzt cserélt ki játékpénzre.
Együttműködési megállapodást írt alá pénteken Csíkszeredai Városháza és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem. A dokumentumot Sógor Enikő alpolgármester és Pap Levente dékán látta el kézjegyével.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülővárosában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
szóljon hozzá!