
Fotó: Pinti Attila
A június 9-ei választásokon az RMDSZ jelöltjei elnyerték a Hargita megyei polgármesteri tisztségek, megyei és helyi tanácsosi tisztségek többségét és a megyei tanácselnöki tisztséget is, illetve a legtöbb szavazatot kapták a megye választóitól az EP-választásokon is – derül ki a Hargita Megyei Választási Iroda csütörtök este közzétett végleges eredményeiből, amelyet az Agerpres szemlézett.
2024. június 14., 11:572024. június 14., 11:57
2024. június 14., 12:232024. június 14., 12:23
Hargita megye 67 polgármesteri tisztségéből 48-at RMDSZ-es jelölt szerzett meg, a Szociáldemokrata Párt (PSD) hat, az Erdélyi Magyar Szövetség három, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) két, a Magyar Polgári Erő egy elöljárói mandátumot szerzett.
A helyi tanácsosjelöltek listáira az összesen 130 226 érvényes szavazat közül az RMDSZ 94 125-öt kapott, ezzel 631 képviselői mandátumot szerezve meg a 835-ből. Négy évvel ezelőtt 570 helyi tanácsosi mandátumot szereztek.
A második helyen az Erdélyi Magyar Szövetség áll 78 helyi képviselői mandátummal, míg a PSD 48, a PNL 28 tisztséget nyert el.
Egy-egy tanácsosa lesz a PSD-PNL választási szövetségnek, a Nagy Románia Pártnak, a Phralipe Roma Pártnak, a Pro Európa Roma Pártnak, a Nemzetii Újjászületés Szövetsége Pártnak és a Szabad Emberek Pártjának. 14 független jelölt szintén helyi tanácsosi mandátumot nyert.
A megyei tanácselnöki tisztséget Bíró Barna Botond jelenlegi RMDSZ-es megyei tanácselnök-helyettes nyerte el, miután a 129 952 érvényes szavazatból 103 101-et ő kapott meg.
Az RMDSZ EP-képviselőjelölt listájára 111 941 szavazatot adtak le az érvényes 132 131-ből.
A roaep.ro internetes oldalon közzétett adatok szerint Hargita megyében a választási részvétel 50,99 százalékos volt, és a választópolgárok még abban a 31 községben is nagy számban mentek el szavazni, ahol a polgármesteri tisztségnek egyetlen jelöltje volt.
Polgár Judit neve évtizedek óta egyet jelent a tehetséggel és a kitartással – írta Magyarország miniszterelnöke a Facebook-oldalán vasárnap, miután a sakkozó megválasztását javasolta köztársasági elnöknek több közéleti szereplő.
A vasárnapi heves viharok 16 megye 29 településén okoztak károkat, négy országútszakaszon is fennakadások voltak a közlekedésben, 88 gépkocsi pedig megrongálódott – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tudomány, a kultúra és a sport tizenhat szereplője levélben fordult Forsthoffer Ágneshez, az Országgyűlés elnökéhez, amelyben Polgár Judit felkérését és megválasztását javasolják köztársasági elnöknek.
Összeütközött egy lengyel és egy magyar motoros vasárnap a 107K jelzésű országúton, a Fehér megyei Mogos (Mogoș) település közelében. A balesetben mindketten megsérültek, kórházba szállították őket.
A Bucsecs-hegységben kialakult felhőszakadás miatt villámárvíz öntötte el Bușteni üdülővárost vasárnap délután, megbénítva az egész települést. A víz autókat és embereket sodort el, de elárasztotta az 1-es országutat is.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
szóljon hozzá!