
A gyergyószentmiklósi önkormányzat a rászorulókon segítene a fatelep működtetésével. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Igényfelmérést végzett tavaly a gyergyószentmiklósi önkormányzat azzal a céllal, hogy beüzemelhesse a tűzifa-értékesítésre szánt telephelyet, nemrég pedig a jogosultságra vonatkozó szabályzatot is elfogadta a képviselő-testület. Előreláthatólag száz köbméter, a város fenyőerdejéből kitermelt tűzifát ajánlanak megvásárlásra, pontozási rendszer alapján.
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
A módosult erdészeti törvény lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok – magyarországi mintára – fatelepeket létesítsenek. Gyergyószentmiklós is élt a lehetőséggel, a városban működő teleppel az a városvezetés célja, hogy segítse a leginkább rászoruló gyergyószentmiklósiakat abban, hogy hivatalosan vásárolhassák meg az egyre inkább „kicsi helyre” szorult téli tüzelőt.
A fatelep létrehozása sokaknak nagy segítség. A szabályzatot és a pontozási rendszert úgy alakította ki az önkormányzat, hogy leginkább azokon a – gyergyószentmiklósi lakhellyel rendelkező – rászoruló lakosokon segítsen – többek között az egyedül élő időseken, a családban sérült személyt gondozókon, kisnyugdíjasokon –, akiknek nagy erőfeszítésbe kerül a téli tüzelő beszerzése.
Amint megtudtuk, a polgármesteri hivatalnál korábban leadott igénylések kiegészítésre szorulnak. Azok a személyek, akik az előző igényfelmérés alkalmával kitöltötték a típusnyomtatványt, és leadták azt az ügyfélfogadóban, a tervek szerint augusztus közepén különböző igazolásokat, iratokat kell majd csatoljanak. A szabályzat egy pontrendszert is tartalmaz, amely alapján az önkormányzat munkatársai a jogosultsági sorrendet felállítják.
A szabályzat értelmében a pontozást követően az önkormányzat kifüggeszti a névsort, és értesíti a jogosultakat. Az értesítéstől számított öt nap áll majd a rendelkezésükre, hogy az önkormányzat pénzügyi osztályán kifizessék a fa árát. Az itt kapott számla felmutatásával, öt napon belül elszállíthatják a számukra jóváhagyott tüzelőt. A szabályzat kitér arra is, hogy
– tudtuk meg Mezei Szabolcstól, a polgármesteri hivatal illetékes irodájának vezetőjétől. A pontos méterenkénti ár annak a függvénye lesz, hogy milyen kitermelési és beszállítási értékkel kerül majd a telephelyre a tüzelő.
Amint Nagy Zoltán polgármester elmondta, árusíthatnák a tűzifát a vágtereken is, rámpáról, de sokak számára túl nehéz lenne az erdőkre kijutni megfelelő járművel, és onnan beszállítani a tüzelőt. A fatelep célja pedig, hogy segítsenek a lakosságnak – szögezte le. Hozzátette,
A tűzifa ára várhatóan a piaci ár körüli lesz. A fa hasogatásáról és a telephelyről való elszállításáról a lakóknak kell gondoskodniuk.
A lakók részéről nyolcezer köbméter tűzifára lenne igény, ennyit vásárolnának meg a gyergyószentmiklósiak, ám ennek egyelőre nem tud eleget tenni az önkormányzat. A képviselő-testület egy korábbi döntése értelmében jelenleg a város erdeiből három helyszínen 470 köbméter fát termelnek ki, és ebből a kitermelésből csak a tűzifát fogják árusítani. De tervezik, hogy további kitermelések során is a tűzifának valót a szabályzat szerint értékesítik.
A hivatalos tűzifatelep létrehozásával a falopások számának csökkenését is reméli a városvezetés. Az ipari feldolgozásra alkalmas rönkök mellett egy ideje a fatolvajok a tűzifát is kínálják eladásra. A fatelep működésével az ügyeskedők, a feketegazdaság visszaszorítását szeretnék elérni.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
1 hozzászólás