
A gyergyószentmiklósi önkormányzat a rászorulókon segítene a fatelep működtetésével. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Igényfelmérést végzett tavaly a gyergyószentmiklósi önkormányzat azzal a céllal, hogy beüzemelhesse a tűzifa-értékesítésre szánt telephelyet, nemrég pedig a jogosultságra vonatkozó szabályzatot is elfogadta a képviselő-testület. Előreláthatólag száz köbméter, a város fenyőerdejéből kitermelt tűzifát ajánlanak megvásárlásra, pontozási rendszer alapján.
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
A módosult erdészeti törvény lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok – magyarországi mintára – fatelepeket létesítsenek. Gyergyószentmiklós is élt a lehetőséggel, a városban működő teleppel az a városvezetés célja, hogy segítse a leginkább rászoruló gyergyószentmiklósiakat abban, hogy hivatalosan vásárolhassák meg az egyre inkább „kicsi helyre” szorult téli tüzelőt.
A fatelep létrehozása sokaknak nagy segítség. A szabályzatot és a pontozási rendszert úgy alakította ki az önkormányzat, hogy leginkább azokon a – gyergyószentmiklósi lakhellyel rendelkező – rászoruló lakosokon segítsen – többek között az egyedül élő időseken, a családban sérült személyt gondozókon, kisnyugdíjasokon –, akiknek nagy erőfeszítésbe kerül a téli tüzelő beszerzése.
Amint megtudtuk, a polgármesteri hivatalnál korábban leadott igénylések kiegészítésre szorulnak. Azok a személyek, akik az előző igényfelmérés alkalmával kitöltötték a típusnyomtatványt, és leadták azt az ügyfélfogadóban, a tervek szerint augusztus közepén különböző igazolásokat, iratokat kell majd csatoljanak. A szabályzat egy pontrendszert is tartalmaz, amely alapján az önkormányzat munkatársai a jogosultsági sorrendet felállítják.
A szabályzat értelmében a pontozást követően az önkormányzat kifüggeszti a névsort, és értesíti a jogosultakat. Az értesítéstől számított öt nap áll majd a rendelkezésükre, hogy az önkormányzat pénzügyi osztályán kifizessék a fa árát. Az itt kapott számla felmutatásával, öt napon belül elszállíthatják a számukra jóváhagyott tüzelőt. A szabályzat kitér arra is, hogy
– tudtuk meg Mezei Szabolcstól, a polgármesteri hivatal illetékes irodájának vezetőjétől. A pontos méterenkénti ár annak a függvénye lesz, hogy milyen kitermelési és beszállítási értékkel kerül majd a telephelyre a tüzelő.
Amint Nagy Zoltán polgármester elmondta, árusíthatnák a tűzifát a vágtereken is, rámpáról, de sokak számára túl nehéz lenne az erdőkre kijutni megfelelő járművel, és onnan beszállítani a tüzelőt. A fatelep célja pedig, hogy segítsenek a lakosságnak – szögezte le. Hozzátette,
A tűzifa ára várhatóan a piaci ár körüli lesz. A fa hasogatásáról és a telephelyről való elszállításáról a lakóknak kell gondoskodniuk.
A lakók részéről nyolcezer köbméter tűzifára lenne igény, ennyit vásárolnának meg a gyergyószentmiklósiak, ám ennek egyelőre nem tud eleget tenni az önkormányzat. A képviselő-testület egy korábbi döntése értelmében jelenleg a város erdeiből három helyszínen 470 köbméter fát termelnek ki, és ebből a kitermelésből csak a tűzifát fogják árusítani. De tervezik, hogy további kitermelések során is a tűzifának valót a szabályzat szerint értékesítik.
A hivatalos tűzifatelep létrehozásával a falopások számának csökkenését is reméli a városvezetés. Az ipari feldolgozásra alkalmas rönkök mellett egy ideje a fatolvajok a tűzifát is kínálják eladásra. A fatelep működésével az ügyeskedők, a feketegazdaság visszaszorítását szeretnék elérni.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
1 hozzászólás