
A gyergyószentmiklósi önkormányzat a rászorulókon segítene a fatelep működtetésével. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Igényfelmérést végzett tavaly a gyergyószentmiklósi önkormányzat azzal a céllal, hogy beüzemelhesse a tűzifa-értékesítésre szánt telephelyet, nemrég pedig a jogosultságra vonatkozó szabályzatot is elfogadta a képviselő-testület. Előreláthatólag száz köbméter, a város fenyőerdejéből kitermelt tűzifát ajánlanak megvásárlásra, pontozási rendszer alapján.
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
A módosult erdészeti törvény lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok – magyarországi mintára – fatelepeket létesítsenek. Gyergyószentmiklós is élt a lehetőséggel, a városban működő teleppel az a városvezetés célja, hogy segítse a leginkább rászoruló gyergyószentmiklósiakat abban, hogy hivatalosan vásárolhassák meg az egyre inkább „kicsi helyre” szorult téli tüzelőt.
A fatelep létrehozása sokaknak nagy segítség. A szabályzatot és a pontozási rendszert úgy alakította ki az önkormányzat, hogy leginkább azokon a – gyergyószentmiklósi lakhellyel rendelkező – rászoruló lakosokon segítsen – többek között az egyedül élő időseken, a családban sérült személyt gondozókon, kisnyugdíjasokon –, akiknek nagy erőfeszítésbe kerül a téli tüzelő beszerzése.
Amint megtudtuk, a polgármesteri hivatalnál korábban leadott igénylések kiegészítésre szorulnak. Azok a személyek, akik az előző igényfelmérés alkalmával kitöltötték a típusnyomtatványt, és leadták azt az ügyfélfogadóban, a tervek szerint augusztus közepén különböző igazolásokat, iratokat kell majd csatoljanak. A szabályzat egy pontrendszert is tartalmaz, amely alapján az önkormányzat munkatársai a jogosultsági sorrendet felállítják.
A szabályzat értelmében a pontozást követően az önkormányzat kifüggeszti a névsort, és értesíti a jogosultakat. Az értesítéstől számított öt nap áll majd a rendelkezésükre, hogy az önkormányzat pénzügyi osztályán kifizessék a fa árát. Az itt kapott számla felmutatásával, öt napon belül elszállíthatják a számukra jóváhagyott tüzelőt. A szabályzat kitér arra is, hogy
– tudtuk meg Mezei Szabolcstól, a polgármesteri hivatal illetékes irodájának vezetőjétől. A pontos méterenkénti ár annak a függvénye lesz, hogy milyen kitermelési és beszállítási értékkel kerül majd a telephelyre a tüzelő.
Amint Nagy Zoltán polgármester elmondta, árusíthatnák a tűzifát a vágtereken is, rámpáról, de sokak számára túl nehéz lenne az erdőkre kijutni megfelelő járművel, és onnan beszállítani a tüzelőt. A fatelep célja pedig, hogy segítsenek a lakosságnak – szögezte le. Hozzátette,
A tűzifa ára várhatóan a piaci ár körüli lesz. A fa hasogatásáról és a telephelyről való elszállításáról a lakóknak kell gondoskodniuk.
A lakók részéről nyolcezer köbméter tűzifára lenne igény, ennyit vásárolnának meg a gyergyószentmiklósiak, ám ennek egyelőre nem tud eleget tenni az önkormányzat. A képviselő-testület egy korábbi döntése értelmében jelenleg a város erdeiből három helyszínen 470 köbméter fát termelnek ki, és ebből a kitermelésből csak a tűzifát fogják árusítani. De tervezik, hogy további kitermelések során is a tűzifának valót a szabályzat szerint értékesítik.
A hivatalos tűzifatelep létrehozásával a falopások számának csökkenését is reméli a városvezetés. Az ipari feldolgozásra alkalmas rönkök mellett egy ideje a fatolvajok a tűzifát is kínálják eladásra. A fatelep működésével az ügyeskedők, a feketegazdaság visszaszorítását szeretnék elérni.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
1 hozzászólás