
A gyergyószentmiklósi önkormányzat a rászorulókon segítene a fatelep működtetésével. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Igényfelmérést végzett tavaly a gyergyószentmiklósi önkormányzat azzal a céllal, hogy beüzemelhesse a tűzifa-értékesítésre szánt telephelyet, nemrég pedig a jogosultságra vonatkozó szabályzatot is elfogadta a képviselő-testület. Előreláthatólag száz köbméter, a város fenyőerdejéből kitermelt tűzifát ajánlanak megvásárlásra, pontozási rendszer alapján.
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
2018. július 26., 15:222018. július 26., 15:22
A módosult erdészeti törvény lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok – magyarországi mintára – fatelepeket létesítsenek. Gyergyószentmiklós is élt a lehetőséggel, a városban működő teleppel az a városvezetés célja, hogy segítse a leginkább rászoruló gyergyószentmiklósiakat abban, hogy hivatalosan vásárolhassák meg az egyre inkább „kicsi helyre” szorult téli tüzelőt.
A fatelep létrehozása sokaknak nagy segítség. A szabályzatot és a pontozási rendszert úgy alakította ki az önkormányzat, hogy leginkább azokon a – gyergyószentmiklósi lakhellyel rendelkező – rászoruló lakosokon segítsen – többek között az egyedül élő időseken, a családban sérült személyt gondozókon, kisnyugdíjasokon –, akiknek nagy erőfeszítésbe kerül a téli tüzelő beszerzése.
Amint megtudtuk, a polgármesteri hivatalnál korábban leadott igénylések kiegészítésre szorulnak. Azok a személyek, akik az előző igényfelmérés alkalmával kitöltötték a típusnyomtatványt, és leadták azt az ügyfélfogadóban, a tervek szerint augusztus közepén különböző igazolásokat, iratokat kell majd csatoljanak. A szabályzat egy pontrendszert is tartalmaz, amely alapján az önkormányzat munkatársai a jogosultsági sorrendet felállítják.
A szabályzat értelmében a pontozást követően az önkormányzat kifüggeszti a névsort, és értesíti a jogosultakat. Az értesítéstől számított öt nap áll majd a rendelkezésükre, hogy az önkormányzat pénzügyi osztályán kifizessék a fa árát. Az itt kapott számla felmutatásával, öt napon belül elszállíthatják a számukra jóváhagyott tüzelőt. A szabályzat kitér arra is, hogy
– tudtuk meg Mezei Szabolcstól, a polgármesteri hivatal illetékes irodájának vezetőjétől. A pontos méterenkénti ár annak a függvénye lesz, hogy milyen kitermelési és beszállítási értékkel kerül majd a telephelyre a tüzelő.
Amint Nagy Zoltán polgármester elmondta, árusíthatnák a tűzifát a vágtereken is, rámpáról, de sokak számára túl nehéz lenne az erdőkre kijutni megfelelő járművel, és onnan beszállítani a tüzelőt. A fatelep célja pedig, hogy segítsenek a lakosságnak – szögezte le. Hozzátette,
A tűzifa ára várhatóan a piaci ár körüli lesz. A fa hasogatásáról és a telephelyről való elszállításáról a lakóknak kell gondoskodniuk.
A lakók részéről nyolcezer köbméter tűzifára lenne igény, ennyit vásárolnának meg a gyergyószentmiklósiak, ám ennek egyelőre nem tud eleget tenni az önkormányzat. A képviselő-testület egy korábbi döntése értelmében jelenleg a város erdeiből három helyszínen 470 köbméter fát termelnek ki, és ebből a kitermelésből csak a tűzifát fogják árusítani. De tervezik, hogy további kitermelések során is a tűzifának valót a szabályzat szerint értékesítik.
A hivatalos tűzifatelep létrehozásával a falopások számának csökkenését is reméli a városvezetés. Az ipari feldolgozásra alkalmas rönkök mellett egy ideje a fatolvajok a tűzifát is kínálják eladásra. A fatelep működésével az ügyeskedők, a feketegazdaság visszaszorítását szeretnék elérni.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
1 hozzászólás