
Még nincs baj, de már növekedés tapasztalható. Ismét egyre több koronavírus-fertőzött kerül kórházba
Fotó: Veres Nándor
Noha még nincsenek nagyobb problémák, és egyelőre átszervezésekre sem volt szükség, már érezhetővé vált a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek számának növekedése Hargita és Maros megyékben is. A csíkszeredai kórházban az egészségügyi személyzet körében is többen megfertőződtek.
2022. január 12., 09:012022. január 12., 09:01
2022. január 12., 12:062022. január 12., 12:06
A negyedik hullám után jelentősen lecsökkent a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Székelyföldön. Hargita megyében 20–30 körül mozgott a számuk, az ötödik hullám berobbanása óta, azaz az ez elmúlt egy héten azonban megkétszereződött ez az érték, kedden már 63 beteg volt beutalva az egészségügyi intézményekbe. A Maros megyei kórházakban 92 koronavírus-fertőzöttet ápoltak kedden.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a keddi adatok szerint harminc igazoltan koronavírus-fertőzött beteget kezeltek. Mint Kiss Edittől, a kórház szóvivőjétől megtudtuk, a legtöbbjüket, húsz személyt a tüdőgyógyászati osztályon ápolnak, de a gyermekosztályon is több pácienst, három kiskorút és két hozzátartozót kezelnek, esetükben enyhe a betegség lefolyása. Két beteg van kritikus állapotban, tizenegyen súlyos, heten pedig középsúlyos tüneteket tapasztalnak.
A Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon jelenleg négy hely van (amelyek szükség esetén bővíthetők), ezek közül kedden egy volt foglalt. A beutalt harminc beteg közül huszonegyen szorultak légzéstámogatásra.
A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy minden beutalás előtt álló beteget tesztelnek, illetve arra kérte a járóbeteg-rendelőkhöz érkezőket, hogy az előjegyzésüknek megfelelően, pontosan érkezzenek az intézményhez a zsúfoltság elkerülése érdekében. Azt is megtudtuk továbbá, hogy
ám mindannyian enyhe tüneteket tapasztalnak, egyikük sem szorul kórházi ellátásra.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 17 koronavírus-fertőzött személyt ápoltak kedden, mindannyian súlyos és középsúlyos állapotban vannak – mondta el megkeresésünkre Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője. Hozzátette, az intenzív terápiás osztályon három személyt kezelnek, kettőt közülük intubáltak. Az intézménybe beutalt 17 beteg közül heten szorulnak légzéstámogatásra.
• Infografika: Tóth Szilárd
Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 13 koronavírus-fertőzöttet kezeltek a keddi adatok szerint, közülük csak egy személy tapasztalt enyhe tüneteket, hárman súlyos, a többiek pedig középsúlyos állapotban voltak. Légzéstámogatásra összesen hatan szorultak az egészségügyi intézményben. A kórházmenedzser szerint az elmúlt napokban már érezhetővé vált a növekedés a beutalt betegek tekintetében.
Maros megyében péntektől legalább két tucatnyi új koronavírusos beteggel több szorul kórházi ellátásra, mint korábban. A Maros Megyei Klinikai Kórházban a koronavírusos fertőzötteknek fenntartott 135 helyből kedden – mint Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvője elmondta – 24 volt foglalt. A tíz intenzív terápiás ágyból hatban kezeltek súlyos állapotban lévő beteget. Az intenzív terápiás ágyak egyébként az elmúlt időszakban sem szabadultak fel, mindig voltak olyan páciensek, akik kénytelenek voltak igénybe venni ezeket.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!