
Még nincs baj, de már növekedés tapasztalható. Ismét egyre több koronavírus-fertőzött kerül kórházba
Fotó: Veres Nándor
Noha még nincsenek nagyobb problémák, és egyelőre átszervezésekre sem volt szükség, már érezhetővé vált a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek számának növekedése Hargita és Maros megyékben is. A csíkszeredai kórházban az egészségügyi személyzet körében is többen megfertőződtek.
2022. január 12., 09:012022. január 12., 09:01
2022. január 12., 12:062022. január 12., 12:06
A negyedik hullám után jelentősen lecsökkent a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Székelyföldön. Hargita megyében 20–30 körül mozgott a számuk, az ötödik hullám berobbanása óta, azaz az ez elmúlt egy héten azonban megkétszereződött ez az érték, kedden már 63 beteg volt beutalva az egészségügyi intézményekbe. A Maros megyei kórházakban 92 koronavírus-fertőzöttet ápoltak kedden.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a keddi adatok szerint harminc igazoltan koronavírus-fertőzött beteget kezeltek. Mint Kiss Edittől, a kórház szóvivőjétől megtudtuk, a legtöbbjüket, húsz személyt a tüdőgyógyászati osztályon ápolnak, de a gyermekosztályon is több pácienst, három kiskorút és két hozzátartozót kezelnek, esetükben enyhe a betegség lefolyása. Két beteg van kritikus állapotban, tizenegyen súlyos, heten pedig középsúlyos tüneteket tapasztalnak.
A Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon jelenleg négy hely van (amelyek szükség esetén bővíthetők), ezek közül kedden egy volt foglalt. A beutalt harminc beteg közül huszonegyen szorultak légzéstámogatásra.
A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy minden beutalás előtt álló beteget tesztelnek, illetve arra kérte a járóbeteg-rendelőkhöz érkezőket, hogy az előjegyzésüknek megfelelően, pontosan érkezzenek az intézményhez a zsúfoltság elkerülése érdekében. Azt is megtudtuk továbbá, hogy
ám mindannyian enyhe tüneteket tapasztalnak, egyikük sem szorul kórházi ellátásra.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 17 koronavírus-fertőzött személyt ápoltak kedden, mindannyian súlyos és középsúlyos állapotban vannak – mondta el megkeresésünkre Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője. Hozzátette, az intenzív terápiás osztályon három személyt kezelnek, kettőt közülük intubáltak. Az intézménybe beutalt 17 beteg közül heten szorulnak légzéstámogatásra.
• Infografika: Tóth Szilárd
Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 13 koronavírus-fertőzöttet kezeltek a keddi adatok szerint, közülük csak egy személy tapasztalt enyhe tüneteket, hárman súlyos, a többiek pedig középsúlyos állapotban voltak. Légzéstámogatásra összesen hatan szorultak az egészségügyi intézményben. A kórházmenedzser szerint az elmúlt napokban már érezhetővé vált a növekedés a beutalt betegek tekintetében.
Maros megyében péntektől legalább két tucatnyi új koronavírusos beteggel több szorul kórházi ellátásra, mint korábban. A Maros Megyei Klinikai Kórházban a koronavírusos fertőzötteknek fenntartott 135 helyből kedden – mint Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvője elmondta – 24 volt foglalt. A tíz intenzív terápiás ágyból hatban kezeltek súlyos állapotban lévő beteget. Az intenzív terápiás ágyak egyébként az elmúlt időszakban sem szabadultak fel, mindig voltak olyan páciensek, akik kénytelenek voltak igénybe venni ezeket.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!