
Még nincs baj, de már növekedés tapasztalható. Ismét egyre több koronavírus-fertőzött kerül kórházba
Fotó: Veres Nándor
Noha még nincsenek nagyobb problémák, és egyelőre átszervezésekre sem volt szükség, már érezhetővé vált a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek számának növekedése Hargita és Maros megyékben is. A csíkszeredai kórházban az egészségügyi személyzet körében is többen megfertőződtek.
2022. január 12., 09:012022. január 12., 09:01
2022. január 12., 12:062022. január 12., 12:06
A negyedik hullám után jelentősen lecsökkent a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Székelyföldön. Hargita megyében 20–30 körül mozgott a számuk, az ötödik hullám berobbanása óta, azaz az ez elmúlt egy héten azonban megkétszereződött ez az érték, kedden már 63 beteg volt beutalva az egészségügyi intézményekbe. A Maros megyei kórházakban 92 koronavírus-fertőzöttet ápoltak kedden.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban a keddi adatok szerint harminc igazoltan koronavírus-fertőzött beteget kezeltek. Mint Kiss Edittől, a kórház szóvivőjétől megtudtuk, a legtöbbjüket, húsz személyt a tüdőgyógyászati osztályon ápolnak, de a gyermekosztályon is több pácienst, három kiskorút és két hozzátartozót kezelnek, esetükben enyhe a betegség lefolyása. Két beteg van kritikus állapotban, tizenegyen súlyos, heten pedig középsúlyos tüneteket tapasztalnak.
A Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon jelenleg négy hely van (amelyek szükség esetén bővíthetők), ezek közül kedden egy volt foglalt. A beutalt harminc beteg közül huszonegyen szorultak légzéstámogatásra.
A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy minden beutalás előtt álló beteget tesztelnek, illetve arra kérte a járóbeteg-rendelőkhöz érkezőket, hogy az előjegyzésüknek megfelelően, pontosan érkezzenek az intézményhez a zsúfoltság elkerülése érdekében. Azt is megtudtuk továbbá, hogy
ám mindannyian enyhe tüneteket tapasztalnak, egyikük sem szorul kórházi ellátásra.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 17 koronavírus-fertőzött személyt ápoltak kedden, mindannyian súlyos és középsúlyos állapotban vannak – mondta el megkeresésünkre Zörgő Noémi, a kórház sajtószóvivője. Hozzátette, az intenzív terápiás osztályon három személyt kezelnek, kettőt közülük intubáltak. Az intézménybe beutalt 17 beteg közül heten szorulnak légzéstámogatásra.
• Infografika: Tóth Szilárd
Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban 13 koronavírus-fertőzöttet kezeltek a keddi adatok szerint, közülük csak egy személy tapasztalt enyhe tüneteket, hárman súlyos, a többiek pedig középsúlyos állapotban voltak. Légzéstámogatásra összesen hatan szorultak az egészségügyi intézményben. A kórházmenedzser szerint az elmúlt napokban már érezhetővé vált a növekedés a beutalt betegek tekintetében.
Maros megyében péntektől legalább két tucatnyi új koronavírusos beteggel több szorul kórházi ellátásra, mint korábban. A Maros Megyei Klinikai Kórházban a koronavírusos fertőzötteknek fenntartott 135 helyből kedden – mint Gáll Boglárka, a kórház sajtószóvője elmondta – 24 volt foglalt. A tíz intenzív terápiás ágyból hatban kezeltek súlyos állapotban lévő beteget. Az intenzív terápiás ágyak egyébként az elmúlt időszakban sem szabadultak fel, mindig voltak olyan páciensek, akik kénytelenek voltak igénybe venni ezeket.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!