
Az Állomás téren a legnehezebb eladni egy ingatlant
Fotó: Haáz Vince
Akárcsak más településeken, Marosvásárhelyen is a lakásárak nagymértékben attól függnek, hogy a város melyik részében találhatók. Jelenleg a legfelkapottabb városrész a Cornisa és a November 7 lakónegyed, az Ady és a Meggyesfalvi negyedekben, illetve az Állomás téren pedig a legnehezebb eladni egy ingatlant. Az a trend látszik körvonalazódni, hogy még nagyobb lesz az árszakadék a különböző városrészek lakásai között.
2017. október 18., 13:202017. október 18., 13:20
Nyugaton nagyon régóta az határozza meg az ingatlan értékét, hogy az adott város mely szegletében helyezkedik el, emellett eltörpül annak állapota, kényelme, fekvése stb. Pár éve már Romániában is ez trend kezd erősödni, ami azt jelenti, hogy
Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál felmérése szerint pár éven belül még nagyobb lesz a különbség a lakásárak között egy településen belül is. Ugyanakkor az a trend is megfigyelhető, hogy
Fotó: Haáz Vince
Marosvásárhelyen főként augusztusban és szeptemberben lendül fel az ingatlanpiac, októberben általában „csendesebb” – mondta el lapunknak Tóth Júlia ingatlanközvetítő.
– fogalmazott a szakember. Mindig a városrész határozza meg az ingatlanárakat, egy ugyanolyan lakás például a Bălcescu negyedben háromezer-ötezer euróval kevesebbet érhet, mint például a Tudor lakótelepen. „Szerintem a Bălcescu negyed jó zóna, kevés a tömbház, nem zsúfolt, közel van a főtérhez, mégis mellőzve van, mert Marosvásárhelyen még mindig nagyon befolyásolja a piacot az informális kommunikáció, azaz ha egy-két embernek nem tetszik a városrész, akkor az hamar elterjed. A Bălcescuban például egy kétszobás tömbházlakás 38-40 ezer eurót ér” – magyarázta az ingatlanközvetítő. Sok példa van arra, hogy ennél az árnál jóval többet kérnek a hirdetésekben, de
A Cornișa a város egyik legkeresettebb lakónegyede
Fotó: Haáz Vince
A Cornisa és a November 7 negyedek a legkeresettebb városrészek, ezért itt a legdrágábbak az ingatlanok. Egy ugyanolyan kétszobás lakásért, mint a Bălcescu negyedben akár hatvanezer eurót is elkérnek. „Nagyon kevés a kínálat a Cornisan és a November 7 negyedben, azaz legtöbbször nem is kerül ki a piacra az eladásra szánt lakás, mert a szomszédok, ismerősök által kerül rá vevő” – fejtette ki Tóth Júlia. Nagy a kereslet a Tudor negyedben is, mert a város legnagyobb lakótelepéről van szó, ezért sok a lakás. A legmellőzőttebb városrészek az Ady és a Meggyesfalvi negyed, majd az Állomás tér. Az ingatlanszakértő szerint ez utóbbi méltatlanul mellőzött, itt is érvényesül az informális kommunikáció által elterjedt hírnév.
Az Imobiliare.ro felmérése szerint az utóbbi években
– olvasható a portál felmérésében. Tóth Júlia ingatlanszakértő úgy értékelte, a marosvásárhelyi piacon ennél jóval alacsonyabb árak uralkodnak, mintegy 800-1000 euró között mozognak a lakások négyzetméterenkénti árai.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi ingatlanszakértő véleményét támasztja alá az az országos felmérés is, amelyet a Storia.ro ingatlanközvetítő portál a D&D Research kutatóintézettel közösen végzett.
A felmérés lakónegyedek szerint is összehasonlítja a településeket. Marosvásárhelyen a Kornisa áll a lista élén, azaz a Storia.ro eredményei alapján a megkérdezettek legnagyobb része ezt a negyedet ítélte a legelőnyösebbnek a tanintézetek hozzáférhetősége szerint, amely meghatározó lehet egy lakásvásárlás esetében. Következik a központ környéke, a Pandúrok útja, a Főtér és a Hadsereg tér, majd a Tudor lakótelep, a Corina környéke és az 1848-as út. A tanulmányban külön pontban szerepel a Kövesdomb, mint lakótelep, amely a 14. lett, a Belvedere negyed pedig az utolsó helyen „végzett”.
A Meggyesfalvi negyedben kevesebb pénzt kérnek az ingatlanokért
Fotó: Haáz Vince
Országos szinten Marosvásárhely második helyen áll abban a felmérésben, amely arra összpontosított, hogy hol lehet a legkönnyebben megközelíteni a vendéglőket és az üzleteket. Továbbá a negyedik helyet foglalja el az orvosi ellátás hozzáférhetősége, illetve az oktatási hálózat kiépítettsége, hozzáférhetősége szempontjából. Életminőség és a legkevésbé költséges városok közül a hetedik helyen áll, a tizedik a legtisztább városok ranglistáján, a kilencedik a legjobb szabadidős tevékenységekre és zöldövezetekre koncentráló listán, a levegő tisztaságának ranglistáján azonban csak a 24. Marosvásárhely.
Nem fog nőni jövő évben az áfa és a többi adó, de ehhez egy komolyan megszerkesztett költségvetésre van szükség, amely „a valóságon alapul, és nem mindenféle alapot nélkülöző becslésekre” – jelentette ki a kormányfő.
Ilie Bolojan kormányfő azt mondja, mindössze 15 percet tárgyalt a hivatalában a korrupcióval gyanúsított Mihai Barbuval és a liberális politikust elkísérő Vaslui megyei üzletemberrel.
Folyósította a Hargita megyei szociális és kifizetési ügynökség az egyszeri segélyt a parajdi sóbánya egykori turisztikai részlegének dolgozó, mára állás nélkül maradt alkalmazottak számára – közölte csütörtökön Bíró Barna Botond.
Mi győzelemre játszunk - mondta Orbán Viktor miniszterelnök washingtoni repülőútján a közmédiának nyilatkozva.
A kabinet csütörtöki ülésén jóváhagyta 900 ezer lej kiutalását a kormány tartalékalapjából a december elsejei ünnepségek gyulafehérvári megszervezésére.
A legfelsőbb bíróság elrendelte a Gabriel Resources vagyonának lefoglalását az állammal szembeni tartozás behajtásának biztosítékaként.
Még egy hét sem telt el novemberből, már harmadszorra volt földrengés a hónapban Romániában: csütörtökön a Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földmozgás volt Vrancea megyében 14 óra 54 perckor – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Múlt héten közel 69 ezer akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) regisztráltak Romániában – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Immáron a 41. történészkonferenciát rendezte meg az Erdélyi Múzeum Egyesület gyergyói fiókszervezete és a Gyergyói Népfőiskola. A rendezvényre évtizedekkel ezelőtt a városi művelődési ház nagytermét kellett kibérelni – ma elég a könyvári előadótér is.
A Delgaz Grid, az E.ON csoporthoz tartozó elektromos és gázszolgáltató vállalat újabb együttműködéseket kötött szakiskolákkal és technikai profilú iskolákkal 15 megyéből, köztük Maros és Hargita megyéből is.
szóljon hozzá!