
Ignácz Rózsa szobra a központi parkban
Fotó: Tasnádi Levente
A színművész-író Ignácz Rózsa születésének 115., halálának 45. évfordulója alkalmából Ignácz Rózsa Napokat tartanak Kovásznán. Az Ignácz Rózsa Erdélyi Magyar Egyesület és a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola az Én örökké szerettem otthon lenni: máshol címet adta a szeptember 27–29. között zajló rendezvénynek.
2024. szeptember 26., 16:402024. szeptember 26., 16:40
2024. szeptember 26., 16:422024. szeptember 26., 16:42
A szeptember 27-én, pénteken 9.30-kor a Kovászna–Belvárosi Református Egyházközség parókiáján kezdődő rendezvénysorozat díszvendége Ignácz Rózsa unokája, a Chicagóból érkező Makkai Rebecca Rose író lesz.
A kulturális műsorral színesített ünnepi megnyitót követően ugyancsak a parókián zajlik a hagyományos Ignácz Rózsa-emlékkonferencia, melyen előadást tart Flóra Ágnes (Budapest), Köllő Szabó Réka (Gyergyószentmiklós), Duma András (Klézse), Gödriné Molnár Márta főszervező, az Ignácz Rózsa Erdélyi Magyar Egyesület elnöke, valamint Burus Endre, az Ignácz Rózsa műveit sorozatban megjelentető csíkszeredai Pro Print Könyvkiadó vezetője.
Fotó: Tasnádi Levente
Az Ágnes asszony című, Molnár János rendezte előadása premierjét az ünnepre időzítette a Kőrösi Csoma Sándor Gimnázium Diákszínpada. Ezt követi a Szellemi utazás Ignácz Rózsával – egy kortárs író műveivel című műsor, melyet ez alkalomra készített a Magyarországról érkező Török Tünde előadóművész és Rozványi Dávid író.
Szeptember 28-án, szombaton 9.30-tól a művelődési ház Ignácz Rózsa-termében zajlik a hagyományos Ignácz Rózsa Irodalmi Verseny.

Szeptember 5-ig tolták ki az Ignácz Rózsa Irodalmi Versenyre való jelentkezés határidejét. A vetélkedő a jeles írónőnek szentelt, szeptember 27–29. között zajló napok keretében szervezik meg Kovásznán.
Rövid kultúrműsorral, 12 órakor kezdődik a központi parkban a Vargha Mihály alkotta, 2006-ban felavatott Ignácz Rózsa-szobor koszorúzási ünnepsége. Ünnepi áldást mond Orbán Judit református lelkipásztor és ft. Mátyás Károly szentszéki tanácsos, plébános.
A kovásznai református templom
Fotó: Kocsis Károly
Az Ignácz Rózsa-teremben 17 órától Makkai Flóra Ágnes író ad elő részletet Apám szemében című monodrámájából. Ezt követően Ignácz Rózsa-szövegrészleteket hallgathat meg a közönség az irodalmi verseny díjazott prózamondóitól.
A rendezvényt vasárnap 11 órától ünnepi istentisztelet zárja a református templomban. Igét hirdet nt. Balogh Zoltán, a Kézdi–Orbai Egyházmegye esperese. További részletek a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és az Ignácz Rózsa Erdélyi Magyar Egyesület közösségi oldalán.
Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.
Székelyföld lenyűgöző tájai, legendás helyszínei és természeti kincsei most egy izgalmas online játék keretében kerülnek reflektorfénybe. Kvízjátékunk lehetőséget kínál arra, hogy a résztvevők értékes nyereményekkel gazdagodjanak.
Bemutatta középiskolás aktív önkéntesét a Hargita megyei tűzoltóság az Életmentő szenvedéllyel elnevezésű program tízéves évfordulóján. A parancsnokság új jelentkezőket is vár a programba.
Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
szóljon hozzá!