
Száraz, félszáraz rozé bort fogyaszthatunk az étel mellé
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kiváló választás a tűrt hús készítése, ha nem a megszokott kolbász mellett döntünk disznóvágáskor: a feltűrt hús hidegen és melegen is fogyasztható.
2021. február 10., 10:572021. február 10., 10:57
„Attól izgalmas a gasztronómia, hogy nem feltétlenül kell a megszokott, egyszerűbb utat követni, hiszen ettől eltérve és némi pluszmunkát bevállalva sok esetben valami igazán különlegeset készíthetünk, ami nemcsak látványban, de ízben is kellemes meglepetést okoz. Sokszor ehhez elég a már létező recepteket felhasználni, a továbbiakban pedig nem is kell más, csak egy kis kreativitás és vállalkozói kedv” – jelentette ki Karácsony József, a Főnix Konyha séfje. Mint mondta,
ezért is döntött a finom fogás bemutatása mellett.
Az egyszerűség kedvéért egy gyergyószéki helyi termelőhöz ellátogatva szerezte be a tűrt húst Karácsony. Rámutatott, ha elszántuk magunkat, akkor disznóvágáskor a kolbásznak való húst érdemes nagyobb darabokra őrölni – legalább tízes orsón kell átengedni –, majd ezt sóval, borssal, fokhagymával és pirospaprikával ízesíteni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Utána a fehér karajból kell csíkokat vágni, amit szintén az említett fűszerekkel szórhatunk meg. A fátyolhájat terítsük az asztalra, ebbe helyezzük bele az őrölt húst, rá pedig a karajt, és göngyöljük fel. Kötözzük meg az ételt, majd 55 Celsius-fokos vízben főzzük 5–10 percig, mielőtt megfüstölnénk. Utóbbihoz bükkfa fűrészport válasszunk, és
Öt-tíz napig, kétnaponta kell füstöt engedni a húsra, utána hagyhatjuk száradni. Ezt a húst általában hidegen szolgálják fel, de érdemes kisütni disznózsírban, hiszen úgy is roppant ízletes. Ezt tette a szakács is.
A rántott káposzta elkészítése mellett döntött Karácsony József, amit karamellizált körtével tett még ízletesebbé. Első lépésként apróra vágott hagymát és szalonnát pirított a serpenyőben, majd ebbe helyezte bele a vékony csíkokra vágott savanyú káposztát.
A hús és a párolt káposzta ízét jól kiegészíti a könnyű, édeskés körte
Fotó: Erdély Bálint Előd
Mindezt sóval, borssal, paprikával és köménymaggal ízesítette. Természetesen némi vizet is adott az ételhez, hogy párolódhasson a 35–45 percig tartó készítés során.
– magyarázta a szakember.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A karamellizált körte elkészítéséhez némi cukrot olvasztott fel egy serpenyőben Karácsony, majd belehelyezte a négybe vágott gyümölcsöt, amelynek oldalait barnára pirította. „Vigyázzunk, ne várjuk meg, amíg sárga lesz a cukor, annak csupán gyöngyöznie kell, amikor belekerül a körte” – fogalmazott. Amint elkészült, rögtön tálalta is a köretet a tűrt hús mellé, amelyhez egy kevés pálinka, esetleg száraz, félszáraz rozé bor fogyasztását javasolta.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hét megye folyóvizeire.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) elsőfokú riasztást adott ki pénteken fokozott légköri instabilitás és erős szélfúvás miatt az ország több régiójában.
Romániának 600 millió eurót kellene kifizetnie az oltóanyagot gyártó Pfizer/BioNTech vállalatnak a leszerződött, de át nem vett koronavírus elleni vakcinákért.
Romániai üzemet vásárolt fel a svájci Sika építőanyag- és ipari ragasztástechnikai cég – hivatkozik az MTI a Profit.ro gazdasági portálra, amely a vállalat közleménye alapján számolt be a tranzakcióról.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) befejezte a levélszavazatok pártlistás szavazólapjainak előzetes összesítését.
Nem könnyű jegyet kapni az idén Budapesten rendezendő BL-döntőre, a semleges szurkolónak még ahhoz is nagy szerencsére volt szüksége, hogy egyáltalán sorba állhasson két jegyért.
A jobboldai közösség teljes megújításáról beszélt a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön a Patrióta Youtube csatornáján közvetített interjúban. Orbán Viktor úgy értékelte, a kormánypártok egyértelmű vereséget szenvedtek.
Mérgező vörösbarna papsapkagombát árultak a múlt héten a sepsiszentgyörgyi központi piacon, feltehetően a kucsmagombával való hasonlósága miatt. A figyelmeztetés különösen fontos, mert jelenleg mindkét gombafaj szezonja tart.
Csütörtöki ülésén a kormány mintegy 266,7 millió lejt különített el a kormányfőtitkárság költségvetéséből a nemzeti kisebbségek szervezeteinek idei támogatására.
Csütörtöki ülésén a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el, amely lehetővé teszi a pedagógusi álláshelyek meghirdetését és a versenyvizsgák lebonyolítását.