
Nagy Csaba: a rendhagyó előadások elérik a céljukat
Fotó: Gecse Noémi
A magyarországi Nagy Csaba tárogatóművész tart rendhagyó tanórákat áprilisban a Csíki-medence diákjainak a Rákóczi Tárogató Egyesület és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége közös szervezésében.
2017. április 08., 15:292017. április 08., 15:29
A Rákóczi szabadságharc előtt tisztelegve, a kuruc hősökre és II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve a ...Hej Rákóczi, Bercsényi... című előadását hozta el Nagy Csaba a csíkszeredai és környékbeli iskolákba.
A megszólaló dallamokat, zenei idézeteket a kiemelt magyar nemzeti érték és hungarikum címmel kitüntetett hangszeren, a tárogatón mutatja be. Az interaktív előadás során a hallgatóság egy olyan zenei, történelmi, irodalmi utazáson vesz részt, amely nem csak hasznos információkat közöl számukra, de egyben egy különleges élményben is részesíti őket.
Nagy Csaba főiskolás korában ismerte meg a tárogatót. „Egy népzenetanárom ajánlott figyelmembe egy tárogatón játszó juhászt, aki nagyon szépen díszítette a dallamokat. Felvételeket készítettem róla, amelyekből később írtam egy szép sikereket elért szakdolgozatot. Az elmélet után következett a gyakorlat, amikor hozzájutottam egy hangszerhez, és már nem csak népzenei dallamokat szerettem volna eljátszani rajta – történelemszakos hallgató voltam akkor –, hanem azt a történelmi időszakot is eljátszani ezen a hangszeren, amelyhez történelmi szálakkal kapcsolódik. Ez pedig nem más, mint a kuruc korszak, a Rákóczi szabadságharc időszaka. Az első zenei felvételeimre ezeket a zenei anyagokat játszottam fel. Harminc évvel ezelőtt, amikor még egyetlen kiadó volt Magyarországon, a Hungaroton hanglemezgyár hajlandó volt arra, hogy ilyen hanglemezt készítsünk. Elkészült az első ilyen zenei anyag, majd a második, harmadik... A szerencse úgy hozta, hogy nem csak a zenei oldalát, hanem ennek történelmi oldalát is átlátom, és ennek köszönhető az, hogy ez az előadássorozat elkezdődött” – magyarázta.
Fotó: Gecse Noémi
Az előadó rámutatott, az volt a cél, hogy a Rákóczi szabadságharc háromszáz éves évfordulójához kapcsolódva minél több diákot érintsen meg élőben ez a zene. Így jutott el nagyon sok iskolába Magyarországon, de több alkalommal járt már Erdélyben is és Kárpátalján.
– hangsúlyozta.
A tárogatóművész az elmúlt napokban művelődési házakban, tantermekben, tornatermekben mutatta be a szabadságharc időszakát és a különleges hangszert. Jövő héten folytatódik az előadássorozat, ahová pedig most nem jutott el – ígérete – a következő tanévben visszatér Erdélybe, és ellátogat oda is előadást tartani.
A tárogatóról
A tárogató megbecsült hangszer volt a Rákóczi szabadságharc (1703–1711) idején. Éles hangja parancsokat közvetített a katonák számára, máskor pedig tábori énekek, táncok elengedhetetlen kísérő hangszere volt. A szatmári békekötés után a tárogatók elhallgattak, csak ritkán szólalt meg rajtuk egy-egy kesergő, bujdosó dallam. Manapság viszonylag kevesen játszanak rajta, mégis ismerik hangját egész Európában, Amerikában és Ausztráliában is. Vaján, az egykori kuruc generális kastélyában Országos és Nemzetközi Tárogatós Központ működik, ahol szívesen segítik, tanítják az érdeklődő zenészeket. A Rákóczi Tárogató Egyesület szervezésében évente országos tárogatós találkozót tartanak, ötévente pedig tárogatós világtalálkozót szerveznek – tudtuk meg Nagy Csabától.
A Padina térségében talált több fémdarab feltehetően abból a drónból származik, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le – közölte Buzău megye prefektusa.
A textiliparban végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzések szerint az elemzett minták 67 százaléka nem felelt meg az előírásoknak: a címkéken feltüntetett összetétel nem egyezett meg a felhasznált anyagokkal – derül ki a hatóság féléves összesítéséből.
Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.
szóljon hozzá!