
Nagy Csaba: a rendhagyó előadások elérik a céljukat
Fotó: Gecse Noémi
A magyarországi Nagy Csaba tárogatóművész tart rendhagyó tanórákat áprilisban a Csíki-medence diákjainak a Rákóczi Tárogató Egyesület és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége közös szervezésében.
2017. április 08., 15:292017. április 08., 15:29
A Rákóczi szabadságharc előtt tisztelegve, a kuruc hősökre és II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve a ...Hej Rákóczi, Bercsényi... című előadását hozta el Nagy Csaba a csíkszeredai és környékbeli iskolákba.
A megszólaló dallamokat, zenei idézeteket a kiemelt magyar nemzeti érték és hungarikum címmel kitüntetett hangszeren, a tárogatón mutatja be. Az interaktív előadás során a hallgatóság egy olyan zenei, történelmi, irodalmi utazáson vesz részt, amely nem csak hasznos információkat közöl számukra, de egyben egy különleges élményben is részesíti őket.
Nagy Csaba főiskolás korában ismerte meg a tárogatót. „Egy népzenetanárom ajánlott figyelmembe egy tárogatón játszó juhászt, aki nagyon szépen díszítette a dallamokat. Felvételeket készítettem róla, amelyekből később írtam egy szép sikereket elért szakdolgozatot. Az elmélet után következett a gyakorlat, amikor hozzájutottam egy hangszerhez, és már nem csak népzenei dallamokat szerettem volna eljátszani rajta – történelemszakos hallgató voltam akkor –, hanem azt a történelmi időszakot is eljátszani ezen a hangszeren, amelyhez történelmi szálakkal kapcsolódik. Ez pedig nem más, mint a kuruc korszak, a Rákóczi szabadságharc időszaka. Az első zenei felvételeimre ezeket a zenei anyagokat játszottam fel. Harminc évvel ezelőtt, amikor még egyetlen kiadó volt Magyarországon, a Hungaroton hanglemezgyár hajlandó volt arra, hogy ilyen hanglemezt készítsünk. Elkészült az első ilyen zenei anyag, majd a második, harmadik... A szerencse úgy hozta, hogy nem csak a zenei oldalát, hanem ennek történelmi oldalát is átlátom, és ennek köszönhető az, hogy ez az előadássorozat elkezdődött” – magyarázta.
Fotó: Gecse Noémi
Az előadó rámutatott, az volt a cél, hogy a Rákóczi szabadságharc háromszáz éves évfordulójához kapcsolódva minél több diákot érintsen meg élőben ez a zene. Így jutott el nagyon sok iskolába Magyarországon, de több alkalommal járt már Erdélyben is és Kárpátalján.
– hangsúlyozta.
A tárogatóművész az elmúlt napokban művelődési házakban, tantermekben, tornatermekben mutatta be a szabadságharc időszakát és a különleges hangszert. Jövő héten folytatódik az előadássorozat, ahová pedig most nem jutott el – ígérete – a következő tanévben visszatér Erdélybe, és ellátogat oda is előadást tartani.
A tárogatóról
A tárogató megbecsült hangszer volt a Rákóczi szabadságharc (1703–1711) idején. Éles hangja parancsokat közvetített a katonák számára, máskor pedig tábori énekek, táncok elengedhetetlen kísérő hangszere volt. A szatmári békekötés után a tárogatók elhallgattak, csak ritkán szólalt meg rajtuk egy-egy kesergő, bujdosó dallam. Manapság viszonylag kevesen játszanak rajta, mégis ismerik hangját egész Európában, Amerikában és Ausztráliában is. Vaján, az egykori kuruc generális kastélyában Országos és Nemzetközi Tárogatós Központ működik, ahol szívesen segítik, tanítják az érdeklődő zenészeket. A Rákóczi Tárogató Egyesület szervezésében évente országos tárogatós találkozót tartanak, ötévente pedig tárogatós világtalálkozót szerveznek – tudtuk meg Nagy Csabától.
Súlyos közúti balesethez riasztották a mentőegységeket vasárnap délután a Kolozs megyei Méra közelébe, miután egy motoros ütközött egy személyautóval.
Négy ember került kórházba vasárnap, miután egy férfi rálőtt néhány személyre Lupényban – tájékoztatott a Hunyad megyei rendőrség.
Évekbe telt, de sikerült egy ezer lejt meghaladó gyorshajtási bírságot érvénytelenítenie egy sofőrnek. Kulcsfontosságú volt a kitartása.
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR).
Egy hetvenes éveiben járó férfit több mint 170 km/órás sebességgel vezetve mértek be Târgu Jiu város körgyűrűjén. Százhúsz napra bevonták a jogosítványát, és több mint 4000 lej bírságot kell fizetnie.
A bukaresti rendőrség vizsgálatot indított, miután egy 32 éves rezidens orvost eszméletlenül találtak egy fővárosi kórház mosdójában. A férfi később életét vesztette.
Az elmúlt 24 órában tapasztalt hidrometeorológiai jelenségek tizenkét megye 39 településén és Bukarestben okoztak károkat – közölte vasárnap a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tavalyi Báj-havasi túra megejtésekor került fel a bakancslistára a távolban sejtelmesen körvonalozódó Grohotis. Erdélynek megannyi hegye kínál barangolási lehetőséget egy-egy hétvégére, ám az ezeréves határ még mindig különleges csáberővel bír.
Maroshévízen egy kereskedelmi egység alagsorába folyt be a víz, a szivattyúzáshoz a helyi hivatásos tűzoltókat riasztották.
A szombat délutáni rendkívül heves esőzések, viharok következtében Kovászna megye több helyszínén is szükség volt a Kovászna megyei tűzoltóság egységeinek segítségére.
szóljon hozzá!