
Nagy szükség van a csíkszeredai idősek otthonára. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Ha sikerül megállapodni a tulajdonosokkal, Csíkszereda önkormányzata megfelelő területet tud vásárolni egy idősek otthona építésére. A közzétett felhívásra érkeztek felajánlások, most folyamatban van az egyeztetés az adásvétellel kapcsolatban.
2023. január 23., 12:012023. január 23., 12:01
Tavaly júliusban határozott arról a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, hogy egy idősotthon építése céljából területet vásárol, mert ilyen létesítményre nagy igény van a városban. Mivel Csíkszereda szűkölködik beépíthető közterületekben, akárcsak a szociális lakások vagy az ipari inkubációs központ esetében, az idősotthon elhelyezése számára is az ingatlanpiacon kell megtalálnia a megfelelő ajánlatot.
– számolt be érdeklődésünkre Korodi Attila. A polgármester elmondta, a felajánlások közül kiválasztották azokat, amelyek megfelelnek a meghirdetett feltételeknek, és az adásvétel előkészítésére kijelölt bizottság elkezdte a törvény által előírt eljárást, egyeztetve a tulajdonosokkal. A folyamat lezárására nincs kijelölt határidő – tudtuk meg.
A telekvásárlási határozatot megalapozó, tavaly elkészült célszerűségi tanulmány kitér arra, hogy
amely a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Caritas tulajdona, és ahol 15–16 személy ellátását tudják biztosítani, közülük az akkori adatok szerint nyolc volt csíkszeredai lakos. Ugyanakkor a gyergyószentmiklósi Szent Erzsébet Idősek Otthonában huszonkettő, míg a székelyudvarhelyi Szent Lukács Otthonban három csíkszeredai idős személy volt elhelyezve.
A dokumentum megjegyzi, hogy az állami intézményekben rendelkezésre álló helyek korlátozott száma miatt, ahol az elhelyezéshez fogyatékossági besorolásra is szükség van, az ellátásra szoruló idősek hozzátartozói csak a magántulajdonú otthonokra számíthatnak.
Az idősotthon építése érdekében egy
amelynek szomszédságában nem végeznek zajos, szennyező tevékenységet. Az elképzelés szerint az idősotthon egyenként mintegy húsz személyt befogadó épületekből álló, moduláris szerkezetű létesítmény lenne. A tervezett csíkszeredai létesítmény a Caritas által korábban Csíksomlyón építtetett és működtetett, idős személyeket ellátó otthon mintájára jönne létre, és a rendelkezésre álló források, illetve az igények szerint további modulokkal egészíthető ki.
Két évtizede tervezik
Huszonhárom éves múltja van a Csíkszeredába tervezett öregotthonnak. 2000 januárjában arról beszélt az akkori polgármester, hogy 2000. március 14-én történne meg az alapkő letétele annak az öregotthonnak, amelyet Csíkszeredában szeretett volna felépíteni a Salvator Alapítvány. Csedő Csaba akkori csíkszeredai polgármester a város lakosságának és vállalkozóinak segítségére is számított, hogy az öregotthon minél előbb tető alá kerüljön. Az említett Salvator Alapítványt Csedő Csaba még 1994-ben hozta létre azzal a céllal, hogy lehetőséget próbáljon nyújtani egyedül maradt idős emberek elhelyezésére, orvosi ellátására. A korabeli sajtóbeszámolók szerint a volt kötöttárugyári étkezde tőszomszédságába tervezett öregotthon 60 csíkszeredai személynek biztosított volna szakszerű ellátást. A tervekből azóta se lett konkrét megvalósítás, mindössze az alapkövet sikerült lefektetni.
Marius Voineag korrupcióellenes főügyész leváltását kéri az igazságügyi minisztertől a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A kis önkormányzatoknak kedvezne az a törvénytervezet, amely lehetővé tenné, hogy több település közösen hozzon létre és működtessen kutyamenhelyet. Az állatvédő közösség részéről több aggály is megfogalmazódott a javaslat kapcsán.
Ugyan nem kirívó hideggel, de a maga mínusz 3,4 Celsius-fokával Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja csütörtökre virradóan.
A kormány várhatóan január végén fogadja el a jövő évi állami költségvetést – nyilatkozta szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Ha az igazságszolgáltatási rendszernek a Recorder dokumentumfilmjében jelzett rendszerszintű problémái beigazolódnak, törvénymódosításokra lesz szükség – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök.
Szerdán este tartották a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címért vívott televíziós vetélkedő döntőjét. A finálét a Gyergyószentmiklós–Cegléd várospáros nyerte.
Noha még nem sikerült elérni a víz árának módosítását, a csíkszentkirályi Ecken Közmű egy évre szóló ideiglenes működési engedélyt kapott. Szintén egy évvel hosszabbították meg az ügyvezető szerződését is, ezalatt rendezni kell a helyzetet.
Több százan tüntetnek szerda este a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bukaresti székhelye előtt a Recorder oknyomozó portál dokumentumfilmje nyomán.
A Prahova megyei vízválság kapcsán végzett ellenőrzésekről és az ezek nyomán hozott intézkedésekről számolt be a környezetvédelmi miniszter.
Átvette az irodalmi Nobel-díjat szerdán Stockholmban Krasznahorkai László.
1 hozzászólás