
Idén is elmarad a tömeges felvonulás a járványhelyzet miatt. Archív
Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány és a leküzdésére hozott korlátozó intézkedések miatt idén sem szerveznek tömegrendezvényt a székely szabadság napja alkalmából Marosvásárhelyen – közölte a Marosszéki Székely Tanács. Helyette fotókiállítással emlékeznek a székely vértanúkra.
2021. február 21., 11:262021. február 21., 11:26
2021. február 21., 12:222021. február 21., 12:22
A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) helyi szervezete a lakosság egészségét óvó korlátozó intézkedésekre hivatkozva mondta le a hagyományossá vált marosvásárhelyi megemlékezést és autonómiát követelő felvonulást. A Marosszéki Székely Tanács közölte:
A helyszínről és a megnyitó időpontjáról később tájékoztatja a közvéleményt.
Mint ismeretes, az SZNT 2013-ban a székely szabadság napjává nyilvánította március tizedikét. Ezen a napon, 1854-ben végezték ki a két évvel korábbi Habsburg-ellenes székely szervezkedés vezetőit, Török Jánost, Gálfi Mihályt és Horváth Károlyt.
A 2013-as tömegrendezvényen a szervezők becslése szerint mintegy harmincezren vettek részt.
Az SZNT perek tucatjával érvénytelenítette a bírságokat, és vívta ki a tiltakozás megtartásának a jogát. A korábbi években a marosvásárhelyivel egy időben számos európai nagyvárosban tartottak megmozdulásokat a székelyföldi autonómiatörekvések támogatására – emlékeztet az MTI.
A tavalyi tömegrendezvényt is a koronavírus-járvány miatt mondták le a szervezők.
Egyébként nemrégiben provokáció történt a székely vértanúk emlékművénél, amelyet ismeretlen tettesek mázoltak le a trikolór színeivel. Az ügyben az RMDSZ bűnügyi feljelentést tett, a festéket pedig másnapra már le is takaríttatta a marosvásárhelyi városvezetés.

Megrongálták a marosvásárhelyi Székely vértanúk emlékművét péntek este. A román lobogó színeit feltehetően festék spray-vel fújták rá ismeretlen tettesek a köztéri emlékmű egyik oldalára. A rendőrség vizsgálódik az ügyben.
Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben az új középiskolai tanterveket jóváhagyó miniszteri rendelet.
Nyári gumiabroncsokkal felszerelt járművel hajtott az autópályán egy nő, akit pont kiszúrt a rendőrség.
Újabb harminc napra meghosszabbította pénteken a tavalyi bányakatasztrófa nyomán elrendelt vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Tizenöt megye több mint 30 településén és Bukarestben okozott vészhelyzeteket a sűrű havazás, hóvihar és a heves szél az elmúlt 24 órában – közölte pénteken a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős aktivitást fejtettek ki 2025-ben a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodájának munkatársai az állatok védelme érdekében.
Lényegesen lehűl az idő az elkövetkező napokban Székelyföldön, sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) a jeges utak jelentette veszélyre hívta fel péntek reggel a lakosság figyelmét.
Újabb hóréteg rakódott le az elmúlt egy napban az ország számos pontján, Székelyföld nagyobb városainak zömében 20 centiméterhez közelít hóvastagság.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!