
Csibában több fejlesztésre van szükség. Készülnek
Fotó: Pinti Attila
Már tavaly világossá vált, hogy pályázati lehetőségek híján a csíkszeredai költségvetésből kell biztosítani a csibai városrész szennyvízhálózatának kiépítését. Idén a tervek véglegesítésre és az építkezési engedély kiadására készülnek.
2025. március 10., 07:242025. március 10., 07:24
A csíkszeredai peremterületeken évtizedek óta halogatott infrastruktúra-fejlesztés az elkövetkező években jelentősen megterheli majd a város költségvetését, mert a beruházásokra csak részben sikerült pályázati támogatásokat szerezni. Ez történik Csiba és Szécseny esetében, ahol,
Csibában csak az ivóvízhálózat építésére van mód a Harvíz Rt. regionális víz és csatornaszolgáltató óriásprojektjének részeként, a szennyvízhálózat ebbe már nem fért bele, mert a pályázat feltételei nem engedték – túl messzire van a várostól.
Miután ez kiderült, a Harvíz az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretéből igényelt támogatást, áfa nélkül 16 millió lejt a beruházás támogatására.
{K1}
Noha elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, a pályázatot mégsem fogadták el, azt kifogásolva, hogy a csatornahálózat olyan utcarészeket is érint, amelyek nem közterületek, hanem magántulajdonban vannak. Hiába akart a városháza beleegyező nyilatkozatokat begyűjteni a tulajdonosoktól, ezt a finanszírozó nem fogadta el.
Ezek után nem maradt más lehetőség, mint a saját költségvetésre támaszkodni, Korodi Attila polgármester most kérdésünkre megerősítette: nincs ahonnan támogatást várni.
Az elmúlt öt-hat évben kiírt pályázatok kivitelezési része is akadozik falvakon, városokon, a kormány kifizetési terhe óriási, ezért új programokat nem fognak indítani” – összegezte a helyzetet Korodi.
Mint megtudtuk idén a kiviteli tervek véglegesítése, és az építkezési engedély igénylése, kiadása lesz napirenden, és a finanszírozás módját is szeretnék rögzíteni. A beruházás becsült értéke áfástól eléri a 24 millió lejt.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben szerdáig Szatmár, Bihar, Arad és Temes megyében. Térségünkben Maros megyében narancs jelzésű hőségriasztás van érvényben.
A Duna vízhozama a következő napokban másodpercenként 1400 köbméterre csökkenhet Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Megállíthatatlanul emelkedik az üzemanyagok ára, a dízel litere egyes töltőállomásokon már a 11 lejhez közelít.
Több mint 33 ezer diák iratkozott be a hétfőn kezdődő pótérettségire.
Hétfőtől csütörtökig újabb rendkívüli ülésszakot tart a parlament.
A hadsereg radarrendszere vasárnap délután egy drónt észlelt az ukrán-román folyami határ közelében. A helyzet megfigyelésére 15 óra 17 perckor felszállt két F-16-os vadászgép a borceai 86-os légibázisról.
Több mint 4,29 millió lej értékben szabott ki bírságokat és összesen 570 járművezetői engedélyt vont be a Román Rendőrség az elmúlt 24 órában, miközben több ezer járművet és személyt ellenőriztek a Blocada elnevezésű országos akció során.
Székelyföldet is eléri az országos hőhullám: Maros megyében kedd reggelig narancssárga hőségriasztás van érvényben, miközben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) augusztus 6-áig meghosszabbította a rendkívüli melegre vonatkozó előrejelzését.
Miközben Magyarországon vasárnapra teljesen leállhat a Paksi Atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt, Romániában is egyre súlyosabbá válik a helyzet.
2 hozzászólás