
Fotó: Pele Photography
Június végén 15 koncertből álló turnéra indul Alexandru Tomescu világhírű román hegedűművész, aki Stradivari hegedűjével a gyimesbükki római katolikus templomban is fellép. Az egyetlen székelyföldi koncert július 5-én 19.30 órától kezdődik.
2022. június 20., 22:062022. június 20., 22:06
Alexandru Tomescu harmadik alkalommal tart koncertet Gymesbükkben, a világhírű hegedűművész 2020-ban Beethoven, Massennet, Bach, Haendel, Massenet, Kreisler, Proumbescu és Enescu-, tavaly pedig Beethoven műveket adott elő.
A világhírű hegedűművészt az idei turnéján Dragoș Ilie, szintén világhírű gitárművész kíséri, az idei koncert címe Paganini Magic, és az olasz zeneszerző hat, hegedűre és gitárra írt szonátáját adják elő. Niccolò Paganini (1782–1840) hegedűművész, gitáros és zeneszerző a 19. század eleji romantika korának legjelentősebb hegedűvirtuóza volt, akit az ördög hegedűsének is neveztek.
A koncertre jegyeket online lehet vásárolni – tudtuk meg a gyimesi kulturális esemény főszervezőjétől, Pál Damjántól. „Koncert után a vendégeket a Degustarium szövetkezet ajándékaként sajt- és bórkóstolóra várjuk” – mondta el Pál.
Az idei Stradivari koncert helyszínei
Nagyvárad (június 26., 19.30 óra, görög-katolikus templom);
Nagyvárad (június 27., 19.30 óra, Iuliu Maniu Emlékház);
Szatmárnémeti (július 28., 19.30 óra, Dinu Lipatti Filharmónia);
Beszterce (június 30., 19.30 óra, Crama Jelna);
Szeretvásár (július 1., 19.30 óra, Kulturális Központ);
Mihăileni, Botoșani megye (július 2., 12.30 óra, Enescu Kulturális Központ);
Jászvásár (július 3., 19.30 óra, Kultúrpalota);
Gyimesbükk (július 5., 19.30, római katolikus templom);
Brassó (július 6., 19.30 óra, Fekete-templom);
Nagyszeben (július 7., 19.30 Brukenthal múzeum);
Szászsebes (július 8., 19.30, református templom);
Zsílvásárhely (július 10., 20.30 óra, Brâncuși-park);
Bukarest (július 12., 19.30 óra Szent József templom);
Bukarest (július 13., 19.30 óra, Román Rádió koncertterme);
Bucegi-hegység (július 16., 14 óra, Caraiman-menedékház).
Romániában őrzik a világhírű olasz hegedűkészítő, Antonio Stradivari utolsó tíz hangszerének egyikét. A mester fénykorában, 1702-ben készült az a hegedű, amelyet 1956-ban, az akkori romániai pártvezér, Gheorghe Gheorghiu-Dej utasítására Svájcban vásárolt meg a román állam a kor egyik legnagyobb romániai hegedűművészének, Ion Voicunak. A hegedű akkori értékét 1,2 millió lejre becsülték, most meghaladja a 3 millió eurót. A hegedűn Voicu egészen az 1980-as évek közepéig koncertezhetett, amikor Ceaușescu parancsára a hangszer átkerült a Román Szépművészeti Múzeumba. Az 1989-es fordulat után újra Voicu koncertezett az Elder Stradivari nevű hegedűvel, 1997-ben bekövetkezett halála után pedig a Ion Voicu Alapítvány tulajdonába került, amely pályázat alapján, egy nemzetközi zsűri döntése alapján Alexandru Tomescunak adta át a hegedűt.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) ezen a héten (március 30. és április 3. között) több mint 1700 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és 2384 bírságot szabott ki, több mint 6,3 millió lej értékben.
Tíz felnőttet részesít a keresztség szentségében XIV. Leó pápa a Szent Péter-bazilikában szombat este kilenckor kezdődő vigílián, amelyen a bazilika eddig néma harangjai ismét megszólalnak, és elindulnak a világ templomai felé.
Nagyszombaton az esti vigília szertartással kezdetét veszi a húsvét, a kereszténység legnagyobb, Jézus feltámadását hirdető ünnepe.
Csaknem 2500 szabálysértési bírságot róttak ki a múlt héten az autópálya-rendőrök a közlekedésbiztonsági ellenőrzéseik során, ezek közül a legtöbbet, 431-et, gyorshajtás miatt.
Az Országos Cégnyilvántartási Hivatal szombaton közzétett adatai szerint 2026 első két hónapjában 3853 vállalat függesztette fel a tevékenységét Romániában, 16,51 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.
A múlt év végén 7418 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 656-tal csökkent végéhez képest – derül ki az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) szombaton közzétett adataiból.
Napsütésben, borús időben, hidegben, a járványhelyzet miatt otthon ülve, maszkban, majd újból tömegesen – rövid videóban foglaltuk össze a húsvétvasárnapi csíkszeredai ételszenteléseket.
Autóknak, közlekedési táblának ütköztek és sáncban is kikötöttek autójukkal ittas sofőrök pénteken és szombat hajnalban Hargita megyében.
A Diakónia Alapítvány szervezésében április 18-án 16 órai kezdettel jótékonysági rendezvényt tartanak a zabolai Mikes kastélyban. A bevételt a KinderEd programba járó szegény gyermekek délutáni oktatására és napi meleg ebédjére fordítják.
Szabálysértésnek minősül a nem töltés alatt álló járművek parkolása az elektromos autók töltőpontjain – írja elő a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) közúti közlekedési törvényt módosító tervezete.
szóljon hozzá!