
Tanszerre és ruhára költhetik a szülők a tanszertámogatást
Fotó: Haáz Vince
Október első hetében még igényelhető az 500 lej értékű szociális elektronikus kártya az óvodások és általános iskolás diákok számára. Azon iskolások szülei kérhetik, ahol a családban a havi egy főre eső jövedelem nem haladja meg az 1850, óvodások esetében a 692 lejt. A kéréseket az oktatási intézmények titkárságain kell leadni.
2024. szeptember 24., 15:202024. szeptember 24., 15:20
2024. szeptember 24., 15:282024. szeptember 24., 15:28
Bár a tanév már elkezdődött, a tanszertámogatások ezután is jól fognak számos családban. Az évi egyszeri, 500 lej értékű támogatást egy elektronikus kártyára utalják, és
A kártyákat az oktatási intézmények osztják ki, és a szükséges információkat, illetve azon üzletek listáját is megadják, ahol a szülők megvásárolhatják gyerekeik számára az iskolai felszerelést, ruhaneműt. Az elmúlt tanév elején megítélt támogatást idén januárban utalták.
A támogatási utalványok igénybevételéhez figyelembe vett jövedelem életkortól függően eltérő, hiszen
az óvodások közül azok igényelhetik, akiknek a családban az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a 692 lejt, továbbá az adott tanév során betöltötték vagy betöltik a 3. életévüket; továbbá legtöbb hatévesek, és a 6. életévüket idén szeptember 1-je után töltötték be.
az általános iskolások közül azok kérhetik, akik családjában az egy főre eső jövedelem az adott év júliusában nem haladja meg az 1850 lejt, vagyis az országos bruttó minimálbér ötven százalékát (az országos bruttó minimálbér jelenleg 3700 lej/hó).
A kérvények leadásának határideje október 3. A formanyomtatványt innen is le lehet tölteni és kinyomtatni, csatolni kell mellé a gyerekek születési igazolványának és a szülők személyazonossági igazolványának másolatát.
A marosvásárhelyi 7-es Számú Általános Iskolában 470 diák tanul, közülük mintegy húszan kérték tavaly a tanszertámogatást. Ezen a héten lehetőségük van az ide járó gyerekek szüleinek erre az évre is letenni a kérést – mondta Körtesi Sándor, az intézmény vezetője.
Akad olyan szülő is, aki eddig még nem „használta ki”, hogy gyereke például krónikus beteg, de most már kikérik a szakorvostól az igazolást, hogy megkapják az ösztöndíjat, ami jár nekik – tette hozzá az iskolaigazgató.
Az ösztöndíj-lehetőségekkel máshol is élnek a szülők, hiszen megnőtt a támogatás pénzbeli értéke. Sőt, az oktatási minisztérium közoktatásban résztvevő diákok számára kiírt ösztöndíjrendszere alapján
Az ún. reziliencia-ösztöndíjban osztályonként a tanulók legtöbb 30 százaléka részesülhet, az éves tanulmányi átlag csökkenő sorrendjében. Minden olyan diák megkapja, aki hetest vagy annál magasabb éves tanulmányi átlagot ér el, illetve ha benne van az első 30 százalékban.
A második kritérium szerint azok a tanulók részesülhetnek az ösztöndíjban, akik a következő tanévben onkológiai vagy krónikus betegségük miatt több mint négyhetes időtartamot töltenek az Iskola a kórházban nevű programban vagy otthoni oktatásban azon oktatási egységen belül, ahová előzőleg beiratkoztak.
Nicușor Dan államfő szerda este azt nyilatkozta, hogy visszafogottabb retorikára szólította fel a koalíciót alkotó pártokat a Cotroceni-palotában folytatott egyeztetéseken.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Nicușor Dan elnökkel is közölte, hogy a továbbiakban is támogatja Ilie Bolojan miniszterelnököt – jelentette ki Dominic Fritz pártelnök az államfővel folytatott szerda esti egyeztetést követően.
Szabó István Ralph Fiennes és Viggo Mortensen főszereplésével rendez filmet A gyertyák csonkig égnek alapján.
Jelentős lavinaveszélyre figyelmeztetnek szerdán a meteorológusok a Fogarasi-havasokban és a Bucsecs-hegységben. A Bucsecs-hegységben levő Omu-csúcson jelenleg 2,2 méteres a hótakaró, a legvastagabb az országban.
Románia az egyike azoknak az országoknak az Európai Unióban, amelyekben a legnagyobb mértékben nőttek az aszály által érintett területek.
A ploiești-i ítélőtábla szerdán jogerősen életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte azt a férfit, aki fejszével végzett várandós élettársával.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán azt nyilatkozta, hogy őszinte és konstruktív beszélgetése volt az április 12-i magyar országgyűlési választásokon győztes Tisza Párt elnökével, Magyar Péterrel.
A szociáldemokraták nélkül az Ilie Bolojan vezette kabinet vagy kisebbségi kormányként folytatja a munkát, a pártfüggetlen törvényhozók támogatásával, vagy bizalmatlansági indítvány útján megbukik májusban – jelentette ki Kelemen Hunor.
A világháborúkból fennmaradt, Hargita megyében összegyűjtött lőszereket robbantanak fel csütörtökön Csíkkarcfalva közelében, ellenőrzött körülmények között.
Az RMDSZ továbbra is a kormánycsapat tagja marad – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök az Ilie Bolojan miniszterelnökkel folytatott szerdai egyeztetést követően.
szóljon hozzá!